Z drzewa pobranych zostało dziesięć zdrewniałych pędów o długości ok. 1,5 m i średnicy u podstawy pędu ok. 20 mm. Ważne było to, aby pobrać materiał jeszcze przed sezonem wegetacyjnym. Zabieg ten nie wpłynie ujemnie na stan zdrowotny i wzrost dębu.
Pobrane pędy będą materiałem wyjściowym do wyprowadzenia pędów zielnych w kulturach in-vitro. Następnie zostaną one ukorzenione. Nie jest to łatwy proces ze względu na obniżoną dynamikę wzrostu materiału pobranego z tak starych drzew.
W drugim etapie badań wykorzystana zostanie metoda kriokonserwacji – z pędów zostaną pobrane pąki kątowe. Będą przechowywane w ujemnej temperaturze – 196 °C. W tej temperaturze zatrzymuje się wszelka aktywność biologiczna, łącznie z biochemicznymi procesami, co pozwala na długie przechowywanie części roślin.
(www.lasy.gov.pl)
Dąb Bartek - będą badania genetyczne, klonowanie i kriokonserwacja
Naukowcy z Instytutu Dendrologii PAN w Kórniku w asyście zagnańskich leśników pobrali pędy z najsłynniejszego dębu w Polsce. 700-letni dąb Bartek dzięki temu ma szansę pozostać nieśmiertelnym. Będą badania genetyczne, klonowanie i kriokonserwacja.