Podstawowym surowcem w większości kosmetyków jest dobrej jakości woda. Posiadamy własne ujęcie wody oraz dwustopniową stację oczyszczania, która gwarantuje nam wodę o jakości odpowiedniej dla produktów leczniczych – opowiada PAP dyrektor nowego zakładu spółki Elfa Pharm w Chociwiu Paweł Włochacz.
Krakowska spółka Elfa Pharm uruchomiła produkcję kosmetyków w dawnej fabryce farmaceutycznej w Chociwiu (pow. łaski) na terenie Łódzkiej SSE. Zainwestowała 8 mln zł w nowe linie produkcyjne, pakujące, magazyn oraz laboratorium fizyko-chemiczne, umożliwiające kontrolę jakości wyrobów; w Łodzi działa zaś laboratorium badawczo-rozwojowe. Firma produkuje kosmetyki do pielęgnacji włosów, twarzy i ciała, zebrane w kilka specjalistycznych marek i linii produktowych. PAP przyjrzała się z kamerą jak powstają kremy czy szampony.
Produkcja kosmetyków odbywa się na kilku zasadniczych etapach. "Pierwszy to odpowiednie surowce, które kupujemy od kwalifikowanych dostawców, te surowce przed wejściem na linię produkcyjną są oczywiście badane przez naszą kontrolę jakości, podobnie woda, którą pozyskujemy z własnego ujęcia, a następnie obrabiamy ją na dwustopniowej stacji produkcji wody o jakości, która byłaby odpowiednia dla produktów leczniczych" - opowiadał PAP szef zakładu Paweł Włochacz.
W pierwszej fazie woda oczyszczana jest chemicznie i zostaje pozbawiona wszystkich jonów. Otrzymana w ten sposób woda demineralizowana jest transportowana na drugi stopień, gdzie oczyszczana jest mikrobiologicznie. Woda krąży w specjalnej pętli po całym zakładzie, jest ciągle utrzymywana w ruchu i w odpowiednich warunkach mikrobiologicznych, tak aby nie doszło do żadnych zanieczyszczeń.
„Wykorzystujemy bardzo dużo surowców naturalnych, są to wyciągi roślinne, wyciągi na olejach mineralnych, witaminy czy też inne surowce pochodzenia naturalnego z różnych zakątków świata. Następnie woda i surowce, w zależności jakiego typu jest to surowiec, przy odpowiedniej recepturze, technologii są łączone ze sobą, mieszane w urządzeniach procesowych tj. mieszalniki, homogenizatory dostosowane do tego jaki to jest typ produktu, czy to jest krem, czy emulsja, czy to jakiś produkt jednofazowy, czy szampon, to mamy odpowiednie urządzenia do tego" - dodał.
Dowiedz się więcej z książki | |
Prawo ochrony środowiska
|
W laboratorium fizyko-chemicznym wykonywane są analizy próbek gotowych wyrobów m.in. pH wyrobów czy ich lepkość, a także analizy surowców i opakować pobranych z magazynu na zgodność ze specyfikacją producenta. Gotowe masy kosmetyczne odpowiedniej jakości są rozlewane do opakowań jednostkowych tj. tuby, butelki, słoiki, a potem pakowane w kartoniki, które widzi już finalny odbiorca na półce drogerii czy apteki.
Spółka Elfa Pharm specjalizuje się w recepturach opartych na składnikach naturalnych, które wspomagają dbanie o skórę dotkniętą problemami dermatologicznymi, np. atopią czy łuszczycą. Niemal połowa produkcji trafia na eksport, m.in. do niemal całej Europy, ale także do Malezji, Tajwanu, Korei Płd., Wietnamu, Stanów Zjednoczonych czy krajów Zatoki Perskiej. Zatrudnienie w nowym zakładzie znalazło niemal 50 osób, a firma planuje jego dalszy wzrost.
Branża kosmetyczna, farmaceutyczna i biotechnologiczna to jedna z sześciu podstawowych specjalizacji wyznaczonych w strategii rozwoju regionu łódzkiego. W przeszłości branża ta przeżywała kryzys, padały uznane marki regionalne, np. Pollena czy Kolastyna, ale w ostatnim się odradza. W 2010 r. branża farmaceutyczno-kosmetyczna zatrudniała w Łódzkiem ponad 10 tys. osób, w ubiegłym roku już ok. 13 tys. pracowników. (PAP)