- a. wymieniamy instalację gazową z rur stalowych na instalację z rur stalowych
- b. wymieniamy instalację gazową z rur stalowych na instalację z rur miedzianych
- c. wymieniamy instalację gazową + wymiana urządzenia gazowego t.j. kotła gazowego I funkcyjnego na kocioł II funkcyjny
- d. wymieniamy instalację gazową + wymiana urządzenia gazowego t.j. kotła gazowego I funkcyjnego na kocioł II funkcyjny + montaż wkładu kominowego z blachy w kominie murowanym dla wszystkich ww. przypadków nie zmieniamy lokalizacji gazomierza, wymieniamy instalację za gazomierzem.
Odpowiedź:
W przedmiotowej sytuacji istotne z perspektywy inwestora są regulacje zawarte w art. 29 ust. 1 pkt 27 ustawy z 7.07.1994 r. - Prawo budowlane (Dz.U. z 2016 r. poz. 290) - dalej pr. bud.
Uzasadnienie:
W przedmiotowej sytuacji istotne z perspektywy inwestora są regulacje zawarte w art. 29 ust. 1 pkt 27 pr. bud. Na podstawie wymienionego wyżej przepisu Inwestor zwolniony został z obowiązku uzyskania pozwolenia w przypadku instalacji enumeratywnie wymienionych w tym artykule - instalacje elektroenergetyczne, wodociągowe, kanalizacyjne, cieplne oraz telekomunikacyjne wewnątrz budynku. Nie zostały w nich wymienione instalacje gazowe (całość zamierzenia budowlanego związanego z przedmiotową instalacją), na które to wymagane jest uzyskanie pozwolenia na budowę. Również na to wskazuje praktyka organów administracji architektoniczno-budowlanej.
Dodatkowo istotne jest, że niezależnie od przywołanych wariantów organ administracji architektoniczno-budowlanej powinien co do zasady wymagać uzyskania pozwolenia na całe (opisane wyżej) zamierzenie budowlane.
Również tytułem wyjaśnienia należy przywołać art. 3 pr. bud., w którym to zdefiniowane zostały pojęcia odnoszące się do analizowanego zagadnienia. Ustawodawca pozostawił zaostrzone procedury w przypadku instalacji gazowych (zwalniając z obowiązku uzyskania pozwolenia w stosunku do innych instalacji) właśnie ze względów bezpieczeństwa i konieczności przestrzegania procedur budowlanych, co z perspektywy bezpieczeństwa użytkowania obiektu budowlanego należy wysoko ocenić.
Adam Chruszcz, autor współpracuje z publikacją Serwis Budowlany
Odpowiedzi udzielono 18.04.2017 r.
Czy wolno wymienić instalację gazową w lokalu mieszkalnym na podstawie zgłoszenia?
Pytanie pochodzi z publikacji Serwis Budowlany: Czy wolno wymienić instalację gazową w lokalu mieszkalnym na podstawie zgłoszenia przy poniższych założeniach: