Pytanie:
Czy spłata tych zobowiązań przez nabywcę (w większości z tytułu kredytów), stanowi przychód podatkowy dla zbywcy (aportującego), w szczególności biorąc pod uwagę, że ekonomiczny sens aportu był wątpliwy (przejęcie większych zobowiązań niż aktywów)?
Spółka nabywca ZCP spłaca regularnie zadłużenie co powoduje zmniejszenie długu i zakresu solidarnej odpowiedzialności stron.

Odpowiedź:
Spłata zobowiązań nie stanowi przychodu spółki wnoszącej aport.

 

Uzasadnienie:
Jak rozumiem, spółka kapitałowa otrzymała w aporcie od innej spółki kapitałowej zorganizowaną część przedsiębiorstwa (dalej: ZCP), obejmującą zarówno składniki majątku jak i zobowiązania (zobowiązania przeszły na spółkę otrzymującą aport), przy czym jedyny "problem" związany z podatkowym rozliczeniem przedmiotowej transakcji wiąże się faktem, iż wartość zobowiązań przewyższa wartość majątku. Zgodnie z art. 4a pkt 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 z późn. zm.) – dalej u.p.d.o.p., zorganizowana część przedsiębiorstwa to organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania. Tym samym, część przedsiębiorstwa obejmująca również zobowiązania w większym stopniu odpowiada ustawowej definicji ZCP Z uwagi na fakt, że powyższa definicja nie odnosi się do relacji wartości aktywów i zobowiązań ZCP należy uznać, iż część przedsiębiorstwa, której zobowiązania przekraczają wartość aktywów, również stanowi ZCP w rozumieniu u.p.d.o.p.
Zgodnie z implementowanymi przepisami wspólnotowymi aport ZCP powinien być operacją neutralną podatkowo. Przepisy u.p.d.o.p. nie zawierają co prawda ani definicji przychodu ani zamkniętego katalogu zdarzeń generujących przychód, lecz na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 7 u.p.d.o.p., jedynie aport majątku niestanowiącego ZCP generuje przychód podmiotu wnoszącego aport w wysokości wartości nominalnej otrzymanych udziałów. Uznanie, iż spłata zobowiązań stanowi przychód podmiotu wnoszącego aport oznaczałaby w praktyce, iż aport nie byłby operacją neutralną podatkowo, a wnoszący aport uzyskiwałby przychody niezdefiniowane w u.p.d.o.p.

[Uwaga! Odpowiedź na to pytanie jest już nieaktualna od 1 I 2014 r.]