Pytanie
Osoba fizyczna prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą zapłaciła nienależną zaliczkę na podatek dochodowy za marzec. Ponieważ kwota nienależnej zaliczki była znaczna, w kolejnych miesiącach zaliczki należne umniejszyła o kwotę zapłaconej zaliczki nienależnej. Suma faktycznie zapłaconych zaliczek była jednak w każdym miesiącu roku podatkowego większa od sumy zaliczek należnych za ten sam okres. Jednakże pomimo wpłacenia na poczet zaliczek na podatek dochodowy kwoty większej niż należna, urząd skarbowy po złożeniu zeznania rocznego naliczył odsetki za zwłokę od niezapłaconych zaliczek.
Czy w świetle art. 62 § 2 Ordynacji podatkowej organ podatkowy nie powinien z urzędu zaliczyć wpłaty zaliczki nienależnej na poczet zaliczek należnych, począwszy od zaliczki o najwcześniejszym terminie płatności?
Czy prawidłowy jest pogląd, że w świetle wskazanego przepisu, podatnik nie jest uprawniony do wiążącego wskazania za jaki okres dokonuje wpłaty zaliczki, gdyż i tak wpłata zaliczona powinna zostać na poczet zaliczki o najwcześniejszym terminie płatności, czyli najstarszej?