Pytanie
Przedsiębiorstwo komunalne (firma wodociągowa) inwentaryzuje środki trwałe i inwestycje w toku. Nieruchomości zaliczone do środków trwałych oraz inwestycji oraz znajdujące się na terenie strzeżonym inne środki trwałe oraz maszyny i urządzenia wchodzące w skład środków trwałych w budowie inwentaryzuje się raz w ciągu 4 lat w dowolnym okresie roku. W przypadku ww. firmy teoretycznie sieci wodociągowe i kanalizacyjne oraz grunty z nimi związane nie są na terenie strzeżonym (bo są na terenie całej gminy).
Czy w takim razie powinny być inwentaryzowane w każdym roku?
Jaka jest w tym względzie praktyka?
Podobnie jest z inwestycjami w toku, tj. budową nowych sieci.
Czy w polityce rachunkowości można zapisać odejście w tym przypadku od corocznego obowiązku inwentaryzacji na rzecz 4 letniej inwentury?
Jaką metodą i jak często należy inwentaryzować oprogramowanie i licencje oraz inne wartości niematerialne i prawne?
Jak należy na przykładzie sieci kanalizacyjnej oraz otwartych inwestycji zdefiniować i rozumieć pojęcie "na terenie strzeżonym"?
Jakie metody wyceny, w tym postępu prac oraz stopnia zaangażowania, można zastosować podczas rocznej inwentaryzacji robót inwestycyjnych w toku w przedsiębiorstwie komunalnym?
Pytanie dotyczy rozbudowy sieci wodociągowej i kanalizacyjnej w postaci własnych inwestycji, a także partycypowanych w ramach komitetów społecznych.
Jak powinna wyglądać procedura inwentaryzacji ww. środków trwałych w budowie?