Pytanie
Do starostwa wpłynął wniosek o wydanie pozwolenia na budowę stawu oraz na pobór wód powierzchniowych, piętrzenie w stawie, zrzut ze stawu do rzeki. Z operatu wynika, że staw będzie zasilany wodami z oczka wodnego, które zasilane jest wodami wypływającymi ze źródełka. Wody te prowadzone są rurociągiem najpierw zaznaczonym na mapie jako "k", a następnie jako "kd". Do rurociągu "kd" podłączono się nielegalnie i pobiera się stamtąd wodę do oczka wodnego. Ze zgłoszenia budowy oczka wynika, że miało być zasilane wodą z wodociągu oraz wodą opadową. Jednocześnie decyzja o warunkach zabudowy wydana na budowę stawu mówi, że staw będzie zasilany wodami podziemnymi.
Czy można udzielić pozwolenia wodnoprawnego na pobór wody z oczka wodnego zasilanego wodami ze źródła prowadzonymi kanalizacją deszczową?
Czy należałoby najpierw wydać pozwolenie na pobór wód podziemnych ze źródełka do zasilania oczka wodnego, a następnie pobór z oczka wód już powierzchniowych na potrzeby budowanego stawu?
Czy na wykonanie wlotu rurociągu z oczka wodnego oraz wylotu rurociągu do oczka wodnego należy uzyskać pozwolenie wodnoprawne?
Czy w przypadku poboru wody z oczka wodnego na potrzeby stawu oczko jest urządzeniem wodnym, na budowę którego konieczne jest pozwolenie wodnoprawne?
Jeśli tak, to co zrobić teraz, jak jest wykonane bez tego pozwolenia, bo było tylko na cel ozdobny działki?