Pytanie
Osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą jako mały deweloper budowała 7 domów na sprzedaż. Z podatku dochodowego rozliczała się na podstawie prowadzonej PKPiR. Budowa domów trwała łącznie 4 lata. Ponoszone nakłady na budowę w rocznych remanentach grupowane były w rozbiciu na poszczególne domy. Nakłady poniesione na domy niesprzedane w danym roku - jako remanent końcowy korygowały wartość kosztów z całego roku. Jeśli dany dom stopniowo był budowane w ciągu np. 3 lat to te nakłady z każdego roku się dodawały, Na koniec 2012 była dość duża wartość remanentu końcowego bo pozostały na nim prawie ukończone 3 domy, które w w listopadzie 2013 r. zostały sprzedane. Sprzedaż ta wygenerowała bardzo duży dochód podatkowy. Z tym że, dochód ten jest zawyżony, gdyż nie uwzględnia kosztów budowy domów, które jak wiadomo uwzględnione są na remanencie końcowym z 2012 r.
Czy w takiej sytuacji przy obliczaniu podatku dochodowego za listopad 2013 r. można uwzględnić jako koszty uzyskania przychodu koszty poniesione w latach poprzednich, które uwzględnione są na remanencie?
Czy należy w tej chwili zapłacić bardzo dużą zaliczkę na podatek dochodowy, a następnie z dniem 31 grudnia 2013 r. wykonać remanent końcowy, który w tym przypadku będzie wynosił "0", gdyż wszystkie domy zostały sprzedane i po sporządzeniu rozliczenia rocznego zapłacona wcześniej zaliczka w dużej mierze będzie do zwrotu?
Czy w takiej sytuacji nie zainteresuje się tym urząd skarbowy dlaczego ma tak dużą kwotę do zwrotu podatnikowi?