W ostatnim czasie zakupiliśmy szelki od francuskiego producenta - pośrednikiem w sprzedaży była ta sama firma, od której wcześniej kupowaliśmy szelki i która zorganizowała dla nas szkolenie z zakresu przeglądów. Firma pośrednicząca w sprzedaży poinformowała nas, że wystawione uprawnienia na przeglądy szelek nie obejmują przeglądów szelek od francuskiego producenta.

Pytanie:
W związku z powyższym chciałabym zapytać jakie szkolenie i jakie uprawnienia musi zdobyć osoba, która będzie się zajmować przeglądem szelek w naszej firmie? Czy szkolenie i zdobyte uprawnienia na przeglądy szelek od polskiego producenta są wystarczające, żeby móc przeprowadzać przeglądy szelek od francuskiego producenta?

 

Odpowiedź:
Według przepisów sprzęt chroniący przed upadkiem z wysokości powinien być kontrolowany co 12 miesięcy poprzez producenta lub autoryzowany przez producenta serwis.
Według przepisów sprzęt chroniący przed upadkiem z wysokości powinien być kontrolowany co 12 miesięcy poprzez producenta lub autoryzowany przez producenta serwis. Firmy sprzedające taki sprzęt w większości maja to w swojej ofercie lub nadają uprawnienia do przeglądów pracownikom po specjalnym szkoleniu. Przepisy bhp nie normują jakie kwalifikacje powinna posiadać taka osoba. Jeżeli nie ma możliwości przeglądu przez producenta lub jego serwis lub ponownego przeszkolenia pracowników, przegląd sprzętu można zlecić firmie oferującej takie usługi. Jeśli pracodawca uzna, że osoby przeszkolone w poprzedniej firmie gwarantują profesjonalne sprawdzenie obecnie zakupionego i używanego sprzętu może upoważnić je do sprawdzenia wydając stosowne zarządzenie. Wtedy jednak producent może nie przedłużyć gwarancji na eksploatowany sprzęt. Należy pamiętać że sprzęt do pracy na wysokości powinien podlegać kontroli przed każdym użyciem. Kontrola powinna obejmować:- tkaninę: należy zwrócić uwagę na nacięcia, uszkodzenia i defekty wynikające z użytkowania, działanie wysokiej temperatury, środków chemicznych itd.;- szwy: należy zwrócić uwagę na przecięte lub wyprute nitki;- klamry: właściwe działanie. Powyższą kontrolę może wykonywać użytkujący go pracownik lub wyznaczona osoba. To zależy od procedury wewnętrznej ustalonej w zakładzie pracy. Wyniki kontroli dobrze jest odnotować w prowadzonym odrębnie zeszycie lub dokumencie kontroli.