Pytanie
Powstał spór z biegłym rewidentem badającym sprawozdanie finansowe spółki jawnej, która po raz pierwszy za 2012 r. miała ustawowy obowiązek badania sprawozdania finansowego przez biegłego, z uwagi na przekroczenie progów w 2011 r.
Czy sporządzając, jak wskazano na wstępie, po raz pierwszy przez taki podmiot ma on obowiązek w zestawieniu zmian w kapitale własnym i rachunku przepływów pieniężnych, podawać informacje za poprzedni rok obrotowy, tj. 2011, skoro w 2011 nie miał ów podmiot ustawowego obowiązku sporządzania tego typu zestawień?
Czy podjęcie uchwał przez wspólników spółki osobowej w zakresie podziału zysku, przed wydaniem opinii z badania sprawozdania, są prawnie skuteczne?
Biegły twierdzi, że nie są, ale jest nam znany wyrok Sadu Najwyższego z 3 lipca 2008 r., IV CSK 101/08: "(...) Zysk określany jako nadwyżka majątku spółki ponad wartość wkładów wspólników ma charakter obiektywny. Powstaje i istnieje niezależnie od tego, czy wspólnicy podejmą uchwałę o zatwierdzeniu sprawozdania finansowego za ostatni rok obrotowy. W spółkach sporządzających sprawozdanie finansowe zysk wynika z bilansu spółki".