Pytanie
Spółka z o.o. w ramach działalności deweloperskiej, wybudowała budynek, w którym oferuje mieszkania, lokale usługowe i miejsca parkingowe. 6 września 2012 r. uprawomocniła się decyzja PINB w sprawie pozwolenia na użytkowanie ww. obiektu, w której mowa jest o budynku usługowo-mieszkalnym, chociaż faktycznie jest to budynek mieszkalno-usługowy, powierzchnia użytkowa mieszkań wynosi 2.180,12 m2, powierzchnia użytkowa lokali usługowych wynosi 1.150,08 m2, powierzchnia użytkowa garażu wynosi 938,20 m2. Aby uzyskać pozwolenie na budowę, musieliśmy odnieść się do miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego całego terenu, który określał, że podstawową zabudowę stanowi zabudowa usługowa, a uzupełniającą – zabudowa mieszkalna. Do całej analizy przyjęto teren i budynek. Na tej podstawie spełniliśmy warunek udziału %, tj. 70/30 i dlatego w pozwoleniu na budowę budynek określono jako usługowo-mieszkalny, chociaż faktycznie jest to budynek mieszkalno-usługowy. Pod budynkiem znajduje się garaż podziemny z miejscami postojowymi dla którego zostanie założona odrębna księga wieczysta i będą sprzedawane notarialnie udziały w tym garażu (spółka będzie współwłaścicielem garażu w zakresie niesprzedanych udziałów). Udziały w garażu mogą być sprzedawane odrębnie, bez mieszkań.
Czy od 1 października 2012 r. spółka powinna płacić podatek od nieruchomości od całego gruntu przynależnego do budynku i garażu podziemnego jako gruntu pozostałego, czy związanego z prowadzeniem działalności gospodarczej (na ten moment istnieje jedna księga wieczysta na wszystkie działki gruntu, na których znajduje się inwestycja)?
Czy od 1 października 2013 r. spółka powinna płacić podatek od nieruchomości od niesprzedanych notarialnie mieszkańjako podatek od budynków mieszkalnych, od niesprzedanych notarialnie lokali użytkowychjako podatek od budynków związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, od niesprzedanych notarialnie udziałów w garażu podziemnymjako podatek od lokali związanych z działalnością gospodarczą czy lokali pozostałych?