Pytanie
Zgodnie z przepisami art. 124 pkt 8 ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 145) – dalej pr. wod., nie jest wymagane pozwolenie wodnoprawne na pobór wód powierzchniowych lub podziemnych w ilości nieprzekraczającej 5 m3 na dobę. Przepis ogranicza się do wskazania ilości pobieranej wody, nie mówiąc nic na temat urządzeń służących do jej poboru.
Czy w związku z tym należy uznać, że w ilości do 5 m3 na dobę można pobierać wodę z jeziora nie tylko wiadrem, ale także przy pomocy pompy?
Kto i w jaki sposób oceni, czy pobór mieści się w granicy "do 5 m3 na dobę"?
Czy wkładaną do jeziora w momencie poboru pompę służącą do poboru wody w tej ilości należy traktować jako ujęcie wody powierzchniowej i w związku z tym uznać, że potrzebne jest tu pozwolenie wodnoprawne na wykonanie urządzenia wodnego?
Korzystający z wody - osoba fizyczna - kupił ją gotową w sklepie, wobec czego trudno mówić o wykonywaniu przez niego urządzenia wodnego - przynosi ją ze sobą nad jezioro, a po podlaniu przyległego do jeziora swojego ogródka zabiera ją do domu.
Czy sytuacja ulegnie zmianie, jeśli korzystający w ten sposób z wody zamontuje na stałe jakieś urządzenie, np. skrzynkę, w której umieści na cały sezon pompę, za pomocą której będzie w takiej ilości pobierał wodę?