Pytanie
Jesteśmy spółką z o.o. i prowadzimy szkolenia. Szkolenia te dotyczą zamówień publicznych, ochrony środowiska, danych osobowych i prowadzone są w formie otwartej lub zamkniętej. Uczestnikami są firmy prywatne i instytucje sektora finansów publicznych. Jako jednostka szkoląca nie posiadamy akredytacji w rozumieniu przepisów o systemie oświaty.
Czy możemy korzystać ze zwolnienia z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. c u.p.t.u.?
Czy podstawą do zastosowania zwolnienia mogą być złożone oświadczenia o finansowaniu szkoleń?
Zgodnie z tym przepisem należy spełnić 2 warunki, aby korzystać ze zwolnienia - czy my je spełniamy?
1) prowadzenie usług kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego inne niż wymienione w pkt 26 ustawy. Nasze szkolenia mają na celu: zapoznanie ze zmianami przepisów prawa, uaktualnienie wiedzy pracownika. Szkolenia te trwają od 5,8 godzin do kilku dni.
Czy w tej sytuacji możemy uznać nasze szkolenia za szkolenia kształcenia zawodowego zgodnie z art. 14 rozporządzenia Rady WE nr 1777/2005?
Czy powinniśmy w tym zakresie stosować rozporządzenie MEN z dnia 3 lutego 2006 r. w sprawie uzyskiwania i uzupełniania przez osoby dorosłe wiedzy ogólnej, umiejętności i kwalifikacji zawodowych w formach pozaszkolnych (Dz. U. Nr 31, poz. 216)?
2) są to usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego, finansowane w 100% ze środków publicznych.
Czy jeśli instytucja publiczna uczestnicząca w naszym szkoleniu złoży nam oświadczenie, że zgodnie z art. 9 ustawy o finansach publicznych tworzy sektor finansów publicznych, dysponuje publicznymi środkami i z nich opłaca uczestnictwo szkoleniu, możemy zastosować zwolnienie z VAT?
Czy jeśli inna instytucja (niewymieniona w art. 9 ustawy o finansach publicznych), stowarzyszenie, fundacja lub spółka z o.o., spółka SA, która np. pozyskała fundusze unijne na szkolenia dla swoich pracowników - takie szkolenie zamówi u nas i oświadczy nam, że szkolenie to jest finansowane w 70% ze środków publicznych - możemy zastosować zwolnienie z VAT?