Pytanie
W spółce wprowadzony jest regulamin wypłaty 10% premii rocznej. Podstawą naliczenia premii, od której obliczany jest 10% bonus, jest łączna kwota wynagrodzenia uzyskana przez pracownika w danym roku kalendarzowym, na którą składają się kwoty z poszczególnych składników płacowych – w szczególności: wynagrodzenia zasadniczego, wynagrodzenia za czas urlopu, wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych, dodatków za pracę w porze nocnej, dodatków za pracę w systemie zmianowym, itp. Dodatkowo w podstawie naliczenia premii uwzględnia się wynagrodzenie chorobowe i zasiłek chorobowy wypłacane z tytułu:
1) wypadków przy pracy,
2) wypadków w drodze do pracy lub z pracy,
3) chorób zawodowych.
Wynagrodzenia chorobowe i zasiłki wypłacane z tytułu pozostałych chorób, sprawowania opieki nad chorymi członkami rodzin, urlopów macierzyńskich bądź ojcowskich nie są uwzględniane w podstawie naliczenia premii.
Czy w związku z tak określonym sposobem naliczania premii, należy stwierdzić że premia roczna jest także w szczególnych przypadkach wypłacana za czas choroby?
Czy wartość premii wyliczana od sumy wynagrodzeń chorobowych i zasiłków chorobowych wypłacanych z tytułu wypadków przy pracy, wypadków w drodze do pracy lub z pracy oraz chorób zawodowych, powinna stanowić podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne?