Pytanie
W regulaminie pracy Samorządowej Instytucji Kultury istnieją następujące zapisy:
Czas pracy nie przekracza przeciętnie 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnym pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym nie przekraczającym 6 miesięcy. Tygodniowy czas pracy łącznie z godzinami nadliczbowymi nie może przekraczać przeciętnie 48 godzin w przyjętym okresie rozliczeniowym. Łączna liczba dni wolnych od pracy w okresie rozliczeniowym odpowiada co najmniej liczbie niedziel i świąt oraz dni wolnych od pracy w przeciętnie 5 – dniowym tygodniu pracy przypadającym w tym okresie. Okres rozliczeniowy czasu pracy wynosi w instytucji 6 miesięcy oraz dniem wolnym od pracy dla pracowników działalności podstawowej i pracowników administracji prócz niedziel i uznanych świąt jest sobota. Dniem wolnym od pracy dla pracowników obsługi ruchu zwiedzających prócz niedziel i uznanych świąt jest poniedziałek. W zamian za pracę w niedzielę - dyrektor ustala inny dzień wolny od pracy, który powinien być udzielony w okresie 6 dni kalendarzowych poprzedzający lub następujących po takiej niedzieli. W zamian za pracę w święto dyrektor ustala w porozumieniu z pracownikiem inny dzień wolny od pracy w ciągu 4 – miesięcznego okresu rozliczeniowego. Do pracy w święto przypadające w niedzielę stosuje się przepisy dotyczące pracy w niedzielę. W zamian za pracę w dniu wolnym wynikającym z przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy pracodawca udziela pracownikowi innego dnia wolnego od pracy w terminie z nim uzgodnionym. Udzielenie dnia wolnego od pracy powinno nastąpić do końca zastosowanego przez pracodawcę okresu rozliczeniowego oraz ustala się następujące rozkłady czasu pracy w instytucji:
- pracownicy działalności podstawowej i administracji – w godzinach 7:00 – 15,00
- pracownicy obsługi ruchu zwiedzających – w godzinach 8:00 – 16:00 - praca w niedziele i święta – w godzinach 11:00 – 15:00.
Przykłady rozpisania czasu pracy: Pracownik działalności podstawowej pracuje od poniedziałku do piątku (7:00 – 15:00) w niedziele pracuje od 11:00 do 15:00 lub 18:00, a w poniedziałek zaczyna pracę od 7:00 do 15:00. Za pracę w niedzielę odbiera wolne w środę. Czy ustalając harmonogram czasu pracy należy nanieść, że pracownik pracuje od poniedziałku do piątku przez 8 godzin i tak przez cały okres rozliczeniowy (6 miesięczny), a następnie w ewidencji czasu pracy nanieść rzeczywisty czas pracy w niedzielę przez 4 godziny oraz dzień wolny za niedzielę w czwartek (8 godzin)?
Pracownik obsługi ruchu zwiedzających pracuje od wtorku do soboty (8:00 – 16:00) w niedziele pracuje od 11:00 do 15:00 lub 18:00, we wtorek zaczyna pracę od 8:00 do 16:00. Za pracę w niedzielę odbiera wolne w czwartek poprzedzający przepracowaną niedzielę.
Czy ustalając harmonogram czasu pracy należy nanieść, że dany pracownik pracuje od wtorku do soboty przez 8 godzin i tak przez cały okres rozliczeniowy (6 miesięczny), a następnie w ewidencji czasu pracy nanieść rzeczywisty czas pracy jw.?
Jak należy prawidłowo ustalić grafik pracy (ustalenie pracy w niedziele i odebranie dnia wolnego)?
Czy taki czas pracy nie narusza zasad doby pracowniczej oraz dobowego i tygodniowego odpoczynku?
Czy pracownik może rozpocząć pracę w tej samej dobie pracowniczej?
Przy obliczeniu ilości dni do przepracowania dla pracownika obsługi ruchu zwiedzających otrzymujemy 252 dni pracy w roku oraz 1964 godzin pracy.
Czy w związku z tym powstaną nadgodziny?
Jak liczyć rozpoczęcie okresu rozliczeniowego?
Czy w związku z tym pracownikom należy wypłacić pełne wynagrodzenie za pracę w niedzielę (4 godziny), a odebranie wolego dnia w wymiarze 8 godzin (wynagrodzenie pracownika składa się z: wynagrodzenia zasadniczego, dodatku stażowego, funkcyjnego lub specjalnego)?