Pytanie
Zgodnie z art. 8 ust. 4 ustawy z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników wysokość odprawy pieniężnej nie może przekraczać kwoty 15-krotnego minimalnego wynagrodzenia za pracę (tj. kwoty 24000 zł).
Zgodnie z porozumieniem dotyczącym dobrowolnych odejść pracowników z przyczyn niedotyczących pracowników, zawartym pomiędzy pracodawcą a przewodniczącymi związków zawodowych – pracownikom przysługuje: odprawa oraz 7 miesięczna rekompensata (2 miesięczna wypłacana z dniem rozwiązania stosunku pracy oraz 5-miesięczna miesiąc później). Rekompensata wyliczana jest według zasad obowiązujących przy obliczaniu ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy.
Zgodnie z § 2 ust. 1 pkt 3 Rozporządzenia MPiPS w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe – odprawy i rekompensaty wypłacane pracownikom z tytułu wygaśnięcia lub rozwiązania stosunku pracy, w tym z tytułu rozwiązania stosunku pracy z przyczyn leżących po stronie pracodawcy nie stanowią podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne.
Po podsumowaniu odprawy oraz rekompensat ich wysokość przewyższa kwotę 15-krotności minimalnego wynagrodzenia za pracę.
Czy od kwoty powyżej 24000 zł pracodawca jest zobowiązany naliczyć składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne?