Pytanie
Czy byłemu pracownikowi pracodawca jest zobowiązany wypłacić odprawę z tytułu zwolnienia?
Pracownik zwrócił się z żądaniem wypłaty 3 miesięcznej odprawy z tytułu jego zwolnienia przez zakład pracy na podstawie ustawy o szczególnych zasadach rozwiązywania stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników.
Zatrudniony był na czas nieokreślony, okres wypowiedzenia wynosił 3 miesiące. Pracodawca rozwiązał z nim umowę o pracę ze dniem 21 stycznia 2013 r. w trybie natychmiastowym z powodu wyczerpania okresu zasiłkowego i nieprzedłożenia zdolności do pracy, nie stawił się do pracy, nie powiadomił pracodawcy. Pracownik sam złożył w dniu 17 stycznia 2013 r. do ZUS wniosek o świadczenie rehabilitacyjne, pracodawca dopiero dnia 19 lutego 2013 r. otrzymał decyzję ZUS o przyznaniu pracownikowi świadczenia. Pracownik zaskarżył do Sądu Pracy tryb rozwiązania umowy i zażądał 3-miesięcznego odszkodowania. Sąd przychylił się do żądania pracownika i postanowił o wypłacie odszkodowania z tytułu wypowiedzenia umowy o pracę niezgodnie z prawem, które zostało wypłacone.
Obecnie wystąpił z żądaniem zapłaty odprawy na podstawie ustawy o zwolnieniach grupowych ponieważ to pracodawca jego zwolnił. Stanowisko pracownika nie zostało zlikwidowane, wręcz przeciwnie. Pracodawca zatrudnił nowego pracownika na jego stanowisko pracy, aby zapewnić normalny tok pracy w zakładzie.
Czy pracodawca zobowiązany jest wypłacić odprawę z tytułu ww. wypowiedzenia?