Pytanie
Podatnik (pracodawca) wysyła pracownika do pracy w innym mieście niż siedziba pracodawcy. Na czas wykonywania tej pracy pracodawca udostępnia pracownikowi nieodpłatnie mieszkanie służbowe, które sam wynajmuje od osoby trzeciej (podatnika VAT). Pracodawca ponosi różne wydatki związane z utrzymaniem mieszkania i jego użytkowaniem przez pracownika (czynsz, wyposażenie, opłaty za media, opłaty za usługi telekomunikacyjne).
Przypadek 1.
Jeżeli uznamy, że udostępnienie mieszkania pracownikowi ma związek z prowadzoną działalnością gospodarczą pracodawcy, to czy podatnik ma prawo do odliczenia podatku VAT z faktur za wyposażenie, czynsz, media, usługi telekomunikacyjne?
Czy musi wystawiać przy tym fakturę wewnętrzną i odprowadzać VAT należny od przekazania pracownikowi ww. usług/towarów/materiałów?
Przypadek 2
Jeżeli uznamy, że udostępnienie mieszkania pracownikowi służy jego potrzebom osobistym (nie ma związku z działalnością gospodarczą pracodawcy), to czy podatnik ma prawo do odliczenia podatku VAT z faktur za wyposażenie, czynsz, media, usługi telekomunikacyjne?
Jeżeli takiego prawa nie ma, to czy i tak musi odprowadzić podatek należny od przekazania pracownikowi ww. usług/towarów/materiałów (ze stawką właściwą dla określonego wydatku)?