Pytanie
Z dokumentacji hydrogeologicznej określającej warunki hydrogeologiczne oraz stopień zanieczyszczenia środowiska wodno-gruntowego (przebudowywana istniejąca stacja paliw) wynika, że wyniki badań laboratoryjnych próby wody pobranej z otworu badawczego nr 1 na kierunku spływu wód wskazują na przekroczenie normy dla obszaru "C" (obszar przemysłowy) w zakresie sumy benzyn, sumy olejów, benzenu, toluenu, etylobenzenu i ksylenów (w stosunku do "Wskazówek metodycznych dla oceny stopnia zanieczyszczenia gruntu i wód podziemnych produktami ropopochodnymi i innymi substancjami chemicznymi w procesach rekultywacji", PIOŚ 1994 r.). Są to przekroczenia bardzo duże (na głębokości 9 m). Również w próbie wody pobranej z otworu nr 2 stwierdzono (aczkolwiek niewielkie) przekroczenie norm w zakresie sumy benzyn i sumy olejów. Próby gruntu nie wykazały przekroczeń standardów jakości gleby. Wnioski z dokumentacji dotyczące powyższych wyników: "Obecność w wodzie dużej ilości substancji ropopochodnych świadczy o dużym zanieczyszczeniu środowiska wodnego w rejonie stacji paliw. Z uwagi na stwierdzone zanieczyszczenie środowiska wodnego substancjami ropopochodnymi za konieczne wydaje się przeprowadzenie prac remediacyjnych mających na celu oczyszczenie terenu ze stwierdzonego zanieczyszczenia. Skuteczność oczyszczania wody z substancji ropopochodnych w czasie prac remediacyjnych musi być monitorowana np. na podstawie obserwacji w specjalnie do tego celu zaprojektowanych piezometrach".
Czy organ powinien zatwierdzić dokumentację i w decyzji wpisać obowiązek przeprowadzenia remediacji i wykonania piezometrów, określając może przy tym jakiś konkretny termin?
Czy tylko zatwierdzić dokumentację?
Ponieważ jest to także szkoda w środowisku (stwierdzone zanieczyszczenie) to czy nie należy wystosować pisma w tej sprawie do RDOŚ jako organu właściwego na podstawie ustawy z dnia 13 kwietnia 2007 r. o zapobieganiu szkodom w środowisku i ich naprawie – dalej u.z.s.ś.n.?
Przekazanie decyzji czy przekazanie pisma z kserokopią dokumentacji?