Pytanie
Zatrudniamy nauczyciela, który obecnie przebywa na urlopie dla poratowania zdrowia. Nauczyciel ten zatrudniony jest na podstawie mianowania. Gdy powróci z urlopu nie będzie dla niego godzin zapewniających mu pracę w pełnym wymiarze czasu pracy. Nauczyciel wcześniej nie otrzymał od nas pisma informującego o ograniczeniu zatrudnienia wobec tego czy możemy postąpić w dwojaki sposób, a mianowicie: wręczyć mu wypowiedzenie, które zacznie obowiązywać od maja w okresie ruchu kadrowego i obowiązywać będzie przez 3 miesiące do końca roku szkolnego tj. do 31 sierpnia 2014 r., następnie nauczyciel otrzyma odprawę w wysokości 6-miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego (nauczyciel posiada staż pracy powyżej 10 lat). W dniu 31 sierpnia 2014 r. nastąpi rozwiązanie stosunku pracy z nauczycielem, a ewentualne ponowne zatrudnienie byłoby możliwe 1 września 2014 r. na niepełny etat na podstawie umowy o pracę zawartej na czas określony. Przez cały ten okres tj. od czasu powrotu nauczyciela z urlopu do czasu rozwiązania umowy nauczyciel ten otrzymywałby wynagrodzenie za pełen etat mimo, iż nie wypracowywałby fizycznie tych godzin. Nauczyciel ma możliwość przejścia w stan nieczynny.
Czy należałoby wręczyć mu porozumienie zmieniające, w którym nauczyciel wyraża zgodę na zmniejszenie etatu z pełnego na 11/18?
Porozumienie to obowiązywałoby do 31 sierpnia 2014 r. Nauczyciel byłby wynagradzany proporcjonalnie do etatu od dnia podpisania takiego porozumienia. Natomiast na dzień 1 września 2014 r. nauczyciel dostałby następne porozumienie zmieniające i kolejne zmniejszenie etatu z 11/18 na 6/18, które obowiązywałoby przez kolejny rok szkolny. Godząc się na porozumienie zmieniające nauczyciel traci nawiązanie stosunku pracy na podstawie mianowanie ale pozostaje nadal w stosunku pracy.