Pytanie:
Czy na awaryjny zrzut wody do rowu w trakcie usuwania awarii magistrali wodociągowej wymagane jest uzyskanie pozwolenia wodnoprawnego? Sytuacja awaryjna jest zdarzeniem nieprzewidywalnym i może mieć miejsce raz na kilkanaście lat.
Odpowiedź:
Przedsiębiorstwo wodociągowe w trakcie eksploatacji posiadanych sieci wodociągowych powinno dokonywać systematycznie przeglądów i kontroli stanu technicznego uzbrojenia tej infrastruktury oraz wykonywać prace konserwacyjne w celu utrzymania jej w sprawności, jak również dążyć do niedopuszczania wystąpienia awarii.
Natomiast w sytuacji, kiedy pomimo powyższych zabiegów nastąpiła awaria sieci wodociągowej, przedsiębiorstwo wodociągowe powinno podjąć odpowiednie działania ukierunkowane na zminimalizowanie negatywnych skutków tej awarii na środowisko.
Awaryjne opróżnianie wodociągu jest sytuacją szczególną, która według mojej oceny, może wymagać zastosowania odpowiednich procedur w przypadku jej wystąpienia. Uważam jednak, że sytuacji takiej nie będzie można uregulować na drodze decyzji administracyjnej, typu pozwolenie wodnoprawne.
Decyzja taka jest bowiem formą swoistej reglamentacji na określone w czasie oraz w rozmiarze korzystanie z zasobu środowiskowego. Przykładowo, w sytuacji poboru wody w decyzji takiej muszą zostać określone ilości pobieranej wody, a w przypadku wprowadzania ścieków do środowiska konieczne jest określenie czasowej ilości oraz jakości tych ścieków.
Dlatego też w hipotetycznym pozwoleniu wodnoprawnym regulującym takie nadzwyczajne sytuacje nie będzie można wyprzedzająco określić ilości wód, które będą odprowadzane w trakcie awarii wymagającej opróżnienia sieci wodociągowej, jak również wskazać miejsca wystąpienia tej awarii, jak też ewentualnego odbiornika tych wód.
Podsumowując, uważam, iż trudno jest o formalnoprawne uregulowanie nadzwyczajnego zdarzenia, jakim jest opróżnienie sieci wodociągowej w celu usunięcia awarii tej infrastruktury. Odnosząc się do opisanego przypadku, warto zauważyć, że nie wiadomo, jak długo będzie trwało to nadzwyczajne wydarzenie oraz jakie ilości wody będą odprowadzane do wskazanego odbiornika – rowu.
Podkreślam jednocześnie, że ze względu na ten rodzaj odbiornika należy mieć na uwadze jego możliwości hydrauliczne. Przykładowo, jeżeli będzie to rów melioracyjny, to dodatkowe wprowadzanie do niego przedmiotowych wód może zakłócać jego prawidłowe funkcjonowanie, a co za tym idzie - mogą być naruszone interesy osób będących właścicielami tego urządzenia wodnego, których zabezpieczeniu interesu ma ono służyć.
Dlatego też uważam, że w takich sytuacjach przedsiębiorstwo powinno rozważać inne alternatywy w zakresie zagospodarowania wody zrzucanej z magistrali, np. jej odprowadzenie do kanalizacji lub wywiezienie do ustalonego punktu zlewnego.
Czy na awaryjny zrzut wody do rowu wymagane jest uzyskanie pozwolenia wodnoprawnego?
Przedsiębiorstwo powinno rozważać inne alternatywy w zakresie zagospodarowania wody zrzucanej z magistrali, np. jej odprowadzenie do kanalizacji lub wywiezienie do ustalonego punktu zlewnego.