Odpowiedź:
W przedstawionej sytuacji, nie wzrusza się rozstrzygnięcia starosty, wydanego w trybie milczącej zgody, lecz stosuje się procedurę legalizacyjną, uregulowaną w art. 50 p.b. i art. 51 ustawy p.b.
Uzasadnienie:
Sytuacja, w której organ administracji architektoniczno-budowlanej, nie wniósł w przewidzianym w art. 30 ust. 5 ustawy z dnia 07.07.1994 r. - Prawo budowlane - dalej p.b., terminie 21 dni sprzeciwu do złożonego zgłoszenia, a następnie okazało się, że inwestor realizuje na podstawie tego zgłoszenia roboty budowlane, wymagające pozwolenia na budowę, jest podstawą do wszczęcia przez właściwy organ nadzoru budowlanego, procedury legalizacyjnej, uregulowanej w art. 50 p.b. i art. 51 p.b.
Zgodnie z art. 50 ust. 1 pkt 3 p.b., organ nadzoru budowlanego w drodze postanowienia, wstrzymuje prowadzenie robót budowlanych, wykonywanych na podstawie zgłoszenia z naruszeniem art. 30 ust. 1 p.b. Jak wskazuje się w literaturze, ,,(...) przyjmuje się, że art. 50 ust. 1 pkt 3 p.b. dotyczy prowadzenia robót budowlanych "zgodnie z dokonanym, ale nieprawidłowym zgłoszeniem", czyli wykonywania robót budowlanych wymagających pozwolenia na budowę na podstawie zgłoszenia (...)
(...) art. 50 ust. 1 pkt 3 p.b. jest przepisem, który nakazuje w takich sytuacjach, kiedy inwestor zamiast wymaganego prawem pozwolenia na budowę wykonuje roboty budowlane na podstawie zgłoszenia, a organ nie wniósł sprzeciwu,(...) stosować art. 50 ust. 1 p.b.'' (por. Gliniecki Andrzej (red.), Prawo budowlane. Komentarz, wyd. III, Wolters Kluwer 2016).
Po wstrzymaniu robót budowlanych na podstawie art. 50 ust. 1 pkt 3 p.b., organ nadzoru zgodnie z art. 51 ust. 1 pkt 2 p.b. w ciągu 2 miesięcy od wstrzymania robót budowlanych, w drodze decyzji, nakłada obowiązek wykonania określonych czynności lub robót budowlanych w celu doprowadzenia wykonywanych robót budowlanych do stanu zgodnego z prawem, określając termin ich wykonania.
Należy podkreślić, że w/w przepisy p.b. stanowią regulację szczególną, która wyłącza stosowanie ogólnych przepisów ustawy z dnia 14.06.1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego - dalej k.p.a.
Przepisy p.b., jak wyżej wskazano, umożliwiają przeprowadzenie legalizacji robót budowlanych, wykonywanych niezgodnie z przepisami p.b. Tym samym, nie można w tym przypadku wzruszyć rozstrzygnięcia wydanego przez organ architektoniczno-budowlany w trybie milczącej zgody na podstawie art. 122g k.p.a., lecz należy przeprowadzić procedurę legalizacyjną, zgodnie z przepisami art. 50 i 51 p.b.
W związku z tym, że procedurę legalizacyjną, przeprowadzają organy nadzoru budowlanego, to starosta, który w przedmiotowej sprawie, nie zgłosił sprzeciwu do zgłoszenia, powinien zasygnalizować właściwemu organowi nadzoru budowlanego, zasadność wszczęcia procedury legalizacyjnej w tym przypadku.