Pytanie
Czy można wydać zezwolenie na odzysk odpadów w procesie R15 - produkcja paliwa alternatywnego, jeżeli strona będzie sortowała odpady ręcznie lub w instalacji, w wyniku której powstaną odpady z grupy 19 oraz w dalszej części (po rozdrobnieniu i zmieszaniu) powstanie paliwo alternatywne również z grupy 19? Strona nie wystąpiła z odrębnym wnioskiem o wydanie pozwolenia na wytwarzanie odpadów oraz nie przedłożyła informacji o wytwarzanych odpadach.
Czy planowane działanie będzie zgodne z wymaganiami art. 29 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. o odpadach (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 185, poz. 1243) - dalej u.o.?
Odpowiedź
odpowiedzi udzielono: 30 stycznia 2012 r.
Można wydać zezwolenie na odzysk odpadów w procesie R15 - przetwarzanie odpadów, w czasie ich przygotowywania do odzysku, w tym do recyklingu, w celu produkcji paliwa alternatywnego, mimo że przedsiębiorca nie złożył ani wniosku o wydanie pozwolenia na wytwarzanie odpadów, ani informacji o wytwarzanych odpadach i sposobach dalszego gospodarowania nimi.
Paliwo alternatywne może być uzyskiwane w wyniku sortowania ręcznego odpadów lub w instalacji, które będą następnie rozdrabniane, w wyniku czego powstaną odpady 19 12 10 Odpady palne (paliwo alternatywne).
Zamierzony sposób gospodarki odpadami nie jest niezgodny z wymaganiami przepisów u.o., ani nie powoduje zagrożenia dla życia, zdrowia ludzi lub dla środowiska. Natomiast nie mogę stwierdzić, czy planowana działalność jest niezgodna z wojewódzkim planem gospodarki odpadami albo z przepisami prawa miejscowego.
Uzasadnienie
Przedsiębiorca powinien uzyskać w zależności od ilości wytwarzanych odpadów: pozwolenie na wytwarzanie odpadów (art. 17 ust. 2 u.o.) lub decyzję zatwierdzającą program gospodarki odpadami (art. 17 ust. 1 pkt 1 u.o.), informację o wytwarzanych odpadach (art. 17 ust. 1 pkt 2 u.o.), zezwolenie na odzysk odpadów w procesie R15 (art. 26 i art. 27 u.o.), zakładając, że proces technologiczny prowadzony w zakładzie począwszy od suszenia, poprzez przesiewanie i rozdrabnianie odpadów, ma na celu wytworzenie paliwa alternatywnego kwalifikowanego pod kodem 19 12 10 - Odpady palne (paliwo alternatywne) ewentualnie zezwolenie na zbieranie i transport odpadów, jeśli będzie prowadził działalność tego rodzaju (art. 28 u.o.), lub decyzję, o której mowa w art. 31 u.o.
Koniecznym będzie również uzyskanie pozwolenia wodnoprawnego na szczególne korzystanie z wód, jeśli ścieki z zakładu będą odprowadzane do wód lub do ziemi, w trybie art. 122 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 239, poz. 2019 z późn. zm.) – dalej pr. wod.
Gdyby zakład wytwarzał ścieki zawierające substancje szczególnie szkodliwe dla środowiska wodnego, które odprowadzałby do urządzeń kanalizacyjnych należących do innych podmiotów, to musiałby również uzyskać pozwolenie wodnoprawne, w trybie art. 122 ust. 1 pkt 10 pr. wod.
Z wnioskami o wydanie pozwoleń i zezwoleń przedsiębiorca może wystąpić równocześnie, jeśli jednak tego nie uczyni, to nie będzie przeszkoda do wydawania mu po kolei wymaganych decyzji.
Janusz Jerzy