Zakład posiada własną cysternę umieszczoną na swoim terenie. Cysterna jest tankowana przez firmę zewnętrzną. Pracownicy sami tankują auta na terenie zakładu z cysterny. Czy cysternę należy traktować jako stację paliw? Czy na jej użytkowanie wymagane są zezwolenia i jakie?


Odpowiedź:

Moim zdaniem, wskazany w pytaniu sposób wykorzystania cysterny jest niezgodny z obowiązującymi przepisami w zakresie ochrony środowiska, dystrybucji i magazynowania paliw, pożarowymi itp., stwarzając szereg zagrożeń dla środowiska i życia i zdrowia ludzi. Można sobie wyobrazić co by było, gdyby każdy na swoim terenie w taki sposób magazynował i dystrybuował paliwa (osoba fizyczna, rolnik, zakład itp.).


Według mnie magazynowanie i dystrybucja paliw (obojętnie czy w ramach sprzedaży czy do własnych środków transportu) wymaga spełnienia przepisów zawartych w rozporządzeniu Ministra Gospodarki z dnia 21 listopada 2005 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać bazy i stacje paliw płynnych, rurociągi przesyłowe dalekosiężne służące do transportu ropy naftowej i produktów naftowych i ich usytuowanie (Dz. U. Nr 243, poz. 2063, z późn. zm.).


Opisanego stanu rzeczy moim zdaniem nie da się zalegalizować. Ponieważ stacje paliw zaliczane są zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2010 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko (Dz. U. Nr 213, poz. 1397, z późn. zm.) do przedsięwzięć mogących potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko, to w świetle ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. Nr 199, poz. 1227, z późn. zm.) wymagana jest decyzja środowiskowa (dalej zezwolenia jak dla budowy stacji paliw).

Pytanie pochodzi z programu Prawo Ochrony Środowiska.