Projekt został opracowany na podstawie założeń przyjętych przez Radę Ministrów we wrześniu 2013 r. Nowe regulacje zastąpią ustawę z dnia 29 lipca 2005 r. o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r., poz. 1155).
Ustawa określi wymagania, jakim powinien odpowiadać sprzęt elektryczny i elektroniczny, zasady postępowania ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym w sposób zapewniający ochronę zdrowia i życia ludzi oraz ochronę środowiska zgodnie z zasadą zrównoważonego rozwoju, zasadami prowadzenia działalności gospodarczej przez organizacje odzysku sprzętu elektrycznego i elektronicznego oraz zasadami przemieszczania używanego sprzętu.
Do końca 2018 r. ma funkcjonować dotychczasowy „zamknięty” wykaz sprzętu elektrycznego i elektronicznego, określony w ustawie z dnia 29 lipca 2005 r. o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym. Od 2019 r. wykaz sprzętu elektrycznego i elektronicznego objętego zakresem stosowania ustawy zostanie „otwarty”, czego konsekwencją będzie uznanie za sprzęt elektryczny i elektroniczny każdego urządzenia spełniającego definicję sprzętu w rozumieniu projektowanej ustawy i nie wyłączonego z zakresu jej stosowania.
W sprawach dotyczących postępowania ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym stanowiącym odpady promieniotwórcze będą miały zastosowanie przepisy ustawy z dnia 29 listopada 2000 r. – Prawo atomowe , natomiast w sprawach baterii i akumulatorów oraz zużytych baterii i zużytych akumulatorów – ustawy z dnia 24 kwietnia 2009 r. o bateriach i akumulatorach.
Nowością, w porównaniu do dotychczasowych regulacji, będzie stosowanie przepisów ustawy także do autoryzowanych przedstawicieli. Autoryzowanym przedstawicielem w Polsce będzie organizacja odzysku i recyklingu sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Autoryzowany przedstawiciel będzie przejmował wszystkie obowiązki wprowadzającego sprzęt określone w ustawie. Wyznaczenie autoryzowanego przedstawiciela będzie zwalniało wprowadzającego sprzęt od obowiązku uzyskania wpisu do rejestru, o którym mowa w art. 49 ustawy o odpadach.
Nowa ustawa to również nowe ustawowe definicje, m.in. wprowadzającego sprzęt, zakładu przetwarzania, zbierającego zużyty sprzęt.
Konsultacje publiczne i uzgodnienia międzyresortowe projektu ustawy o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym potrwają do 15 czerwca br.
Wejście w życie nowej regulacji zaplanowano na 1 stycznia 2015 r.
Co zmieni nowa ustawa o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym?
Ministerstwo Środowiska rozpoczęło konsultacje publiczne i uzgodnienia międzyresortowe projektu ustawy o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym.