Celem naukowców jest opracowanie metod selekcji oleju i jego rafinacji tak, aby mógł być użyty jako napęd silników odrzutowych.
Na rynku chińskim sprzedaje się 29 mln ton oleju jadalnego rocznie, w tym samym czasie zużywa się 20 mln ton paliwa lotnictwa. Gdyby w części udało się pozyskać je z zużytego oleju, byłaby to zarówno duża oszczędność, jak i działalność wspierająca ekologię – napisał dziennik Beijing Chenbao.
Chińscy naukowcy w październiku ubiegłego roku wykonali pierwszy udany eksperyment z zastosowaniem biopaliw do napędu samolotu odrzutowego. Do rafinacji użyto oleju z jatrofy (jatropha curcas - roślina z obszarów subtropikalnych).
„Przy opracowaniu technologii pozyskiwania biopaliw z zużytego oleju musimy znaleźć równowagę między opłacalnością a jakością produktu. Spodziewamy się, że koszty, które będziemy musieli ponieść będą wysokie, ale powinny się zwrócić dość szybko. Poza tym zyska środowisko naturalne” - powiedział szef pekińskiego centrum badawczego CACC Wang Guangqiu.
Dyrektor chińskiego oddziału Boeinga Marc Allen zaznaczył, że „zastosowanie biopaliwa pomaga w ograniczeniu emisji dwutlenku węgla, jest technologią energooszczędną i przyczynia się do zmniejszenia zagrożenia z tytułu efektu cieplarnianego”.
W Chinach zdarzają się nagminnie przypadki mieszania zużytego oleju jadalnego ze świeżym, by powtórnie go użyć. W ten sposób olej spełnia w Chinach dość liberalne normy, zawiera jednak niebezpieczne dla zdrowia rakotwórcze toksyny.
Z Pekinu Jacek Wan (PAP)
jwn/ amac/