Celem uchwalonej ustawy jest złagodzenie ograniczeń w zakresie obrotu nieruchomościami rolnymi, wprowadzonych na mocy ustawy z dnia 14 kwietnia 2016 r. o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa oraz o zmianie niektórych ustaw.

Czytaj też: Swoboda obrotu ziemią rolną będzie nieco większa

Poszerzenie katalogu przypadków, kiedy nie działa ustawa z 2003 roku

Zakładane cele ustawy, w ramach zmian ustawy z dnia 11 kwietnia 2003 r. o kształtowaniu ustroju rolnego, realizowane będą m. in. poprzez poszerzenie katalogu przypadków, w których nie stosuje się przepisów tamtej ustawy. Oprócz obecnie istniejących wyjątków, przepisy ustawy nie będą również stosowane do nieruchomości rolnych:

 

  • położonych w granicach administracyjnych miast,
  • stanowiących tzw. „grunty niezbędne”,
  • pod stawami rybnymi.

 

Doprecyzowana zostaje definicja gospodarstwa rolnego. Ustawa poszerza listę podmiotów i przypadków, których nie dotyczą określone w ustawie główne warunki nabycia nieruchomości rolnej. Są to spełnienie przez nabywcę kryteriów uznania go za rolnika indywidualnego i ograniczenie obszarowe nabywanej nieruchomości rolnej. Więcej będzie też sytuacji, kiedy nie ma potrzeby uzyskiwania zgody Dyrektora Generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa na transakcję.

 

Ustawa wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia, z wyjątkiem przepisów dotyczących platformy informatycznej służącej zamieszczaniu ogłoszeń o zamiarze sprzedaży nieruchomości rolnych, które wejdą w życie po upływie 12 miesięcy od dnia ogłoszenia.

 

Cena promocyjna: 79.2 zł

|

Cena regularna: 99 zł

|

Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: zł