Międzyresortowy Zespół do spraw Przeciwdziałania Sytuacjom Kryzysowym i Zagrożeniom Środowiskowym na Rzece Odrze.

ZARZĄDZENIE Nr 256
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 5 lipca 2023 r.
w sprawie Międzyresortowego Zespołu do spraw Przeciwdziałania Sytuacjom Kryzysowym i Zagrożeniom Środowiskowym na Rzece Odrze

Na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 3 i ust. 2 ustawy z dnia 8 sierpnia 1996 r. o Radzie Ministrów (Dz. U. z 2022 r. poz. 1188 oraz z 2023 r. poz. 1195 i 1234) zarządza się, co następuje:
§  1. 
1. 
Tworzy się Międzyresortowy Zespół do spraw Przeciwdziałania Sytuacjom Kryzysowym i Zagrożeniom Środowiskowym na Rzece Odrze, zwany dalej "Zespołem".
2. 
Zespół jest organem pomocniczym Prezesa Rady Ministrów.
§  2. 
1. 
Do zadań Zespołu należy:
1)
bieżące monitorowanie i analiza sytuacji panującej na rzece Odrze na podstawie analizy danych i wyników badań zebranych i opracowanych przez członków Zespołu wynikających z ich właściwości;
2)
wypracowywanie propozycji działań, rekomendacji oraz rozwiązań, w tym prawnoorganizacyjnych oraz technicznych, mających na celu przeciwdziałanie sytuacjom kryzysowym i zagrożeniom środowiskowym na rzece Odrze oraz reagowanie na nie;
3)
proponowanie podjęcia współpracy z organami administracji rządowej i samorządowej, instytucjami badawczymi i organizacjami pozarządowymi w celu wsparcia realizacji zadań Zespołu;
4)
wykonywanie innych działań niezbędnych do prawidłowej realizacji zadań Zespołu.
2. 
Zadania, o których mowa w ust. 1, mogą dotyczyć pozostałych rzek i zbiorników wodnych w przypadku rozprzestrzeniania się czynników zagrożenia środowiskowego na innych akwenach.
§  3. 
1. 
W skład Zespołu wchodzą:
1)
przewodniczący Zespołu - przedstawiciel ministra właściwego do spraw klimatu w randze sekretarza stanu;
2)
pierwszy wiceprzewodniczący Zespołu -Pełnomocnik Rządu do spraw gospodarki wodą oraz inwestycji w gospodarce morskiej i wodnej;
3)
drugi wiceprzewodniczący Zespołu - Pełnomocnik Rządu do spraw transformacji spółek energetycznych i górnictwa węglowego;
4)
trzeci wiceprzewodniczący Zespołu - przedstawiciel ministra właściwego do spraw wewnętrznych w randze sekretarza stanu, właściwy w sprawach nadzoru nad realizacją zadań dotyczących zarządzania kryzysowego, planowania cywilnego oraz ochrony ludności i infrastruktury krytycznej;
5)
czwarty wiceprzewodniczący Zespołu - przedstawiciel ministra właściwego do spraw rybołówstwa w randze sekretarza stanu albo podsekretarza stanu;
6)
pozostali członkowie Zespołu:
a)
Główny Konserwator Przyrody,
b)
Szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego albo jego przedstawiciel w randze zastępcy Szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego,
c)
Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska albo jego przedstawiciel w randze zastępcy Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska,
d)
Główny Inspektor Ochrony Środowiska albo jego przedstawiciel w randze zastępcy Głównego Inspektora Ochrony Środowiska,
e)
Dyrektor Instytutu Ochrony Środowiska - Państwowego Instytutu Badawczego albo jego przedstawiciel w randze zastępcy Dyrektora Instytutu Ochrony Środowiska - Państwowego Instytutu Badawczego,
f)
Prezes Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie albo jego przedstawiciel w randze Wiceprezesa Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie,
g)
Dyrektor Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowego Instytutu Badawczego albo jego przedstawiciel w randze zastępcy Dyrektora Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowego Instytutu Badawczego;
7)
sekretarz Zespołu - dyrektor komórki organizacyjnej w urzędzie obsługującym ministra właściwego do spraw klimatu.
2. 
Członek Zespołu, o którym mowa w ust. 1 pkt 6 lit. a, może być zastępowany w pracach Zespołu przez przedstawiciela upoważnionego przez ministra właściwego do spraw środowiska w randze sekretarza stanu albo podsekretarza stanu.
3. 
Przewodniczący i wiceprzewodniczący Zespołu mogą zapraszać, z własnej inicjatywy lub na wniosek członka Zespołu, do prac w Zespole, z głosem doradczym, przedstawicieli organów administracji rządowej i samorządowej oraz ekspertów, których wiedza i doświadczenie mogą być przydatne do wykonywania zadań Zespołu.
§  4. 
1. 
Przewodniczący Zespołu w szczególności:
1)
zwołuje posiedzenia Zespołu, z własnej inicjatywy lub na wniosek członka Zespołu;
2)
przewodniczy posiedzeniom Zespołu;
3)
kieruje pracami Zespołu i reprezentuje go na zewnątrz.
2. 
W razie nieobecności przewodniczącego Zespołu jego obowiązki wykonują wiceprzewodniczący Zespołu zgodnie z kolejnością określoną w § 3 ust. 1 pkt 2-5.
3. 
Przewodniczący Zespołu może powierzyć członkom Zespołu wykonanie określonych prac służących realizacji zadań Zespołu, w tym może zlecać wykonanie lub zlecenie wykonania ekspertyz, opinii, analiz, raportów na potrzeby prac Zespołu.
4. 
W celu realizacji zadań Zespołu przewodniczący Zespołu może, z własnej inicjatywy lub na wniosek członka Zespołu, tworzyć grupy robocze złożone z członków Zespołu, z osób zaproszonych do udziału w pracach Zespołu, o których mowa w § 3 ust. 3, oraz z pracowników urzędów obsługujących członków Zespołu lub reprezentowanych przez nich podmiotów, wyznaczonych przez członków Zespołu.
§  5. 
1. 
Zespół realizuje zadania na posiedzeniach. Dopuszcza się organizację posiedzeń Zespołu przy wykorzystaniu środków komunikacji elektronicznej.
2. 
W sprawach wymagających rozstrzygnięcia członkowie Zespołu podejmują uchwały zwykłą większością głosów przy udziale co najmniej połowy liczby członków Zespołu. W przypadku równej liczby głosów rozstrzyga głos osoby przewodniczącej posiedzeniu. Sekretarzowi Zespołu nie przysługuje prawo głosu.
3. 
Uzgodnione projekty uchwał mogą być poddane pod głosowanie w trybie obiegowym.
§  6. 
1. 
Protokół posiedzenia Zespołu sporządza sekretarz Zespołu. Protokół podpisuje osoba przewodnicząca posiedzeniu i sekretarz Zespołu.
2. 
Członkowie Zespołu mają wgląd w protokoły posiedzeń.
§  7. 
Organy administracji rządowej oraz podległe im jednostki organizacyjne lub przez nie nadzorowane są obowiązane do współdziałania i udzielania pomocy Zespołowi, w szczególności przez udostępnianie mu informacji i dokumentów niezbędnych do realizacji jego zadań.
§  8. 
1. 
Obsługę organizacyjno-prawną, techniczną i kancelaryjno-biurową prac Zespołu zapewnia urząd obsługujący ministra właściwego do spraw klimatu.
2. 
Wydatki związane z obsługą, o której mowa w ust. 1, są pokrywane z budżetu państwa z części, których dysponentem jest minister właściwy do spraw klimatu i minister właściwy do spraw środowiska.
3. 
Wydatki związane z wykonaniem prac służących realizacji zadań Zespołu, w tym wykonaniem lub zleceniem wykonania ekspertyz, opinii, analiz, raportów, o których mowa w § 4 ust. 3, są pokrywane z budżetu członka Zespołu, któremu przewodniczący Zespołu powierzył wykonanie prac.
§  9. 
Udział w pracach Zespołu jest nieodpłatny.
§  10. 
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.2023.696

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Międzyresortowy Zespół do spraw Przeciwdziałania Sytuacjom Kryzysowym i Zagrożeniom Środowiskowym na Rzece Odrze.
Data aktu: 05/07/2023
Data ogłoszenia: 07/07/2023
Data wejścia w życie: 08/07/2023