Zj.Emir.Arabskie-Polska. Memorandum w sprawie współpracy w dziedzinie szkolnictwa wyższego i badań naukowych. Warszawa.2015.06.08.

MEMORANDUM O POROZUMIENIU
między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Zjednoczonych Emiratów Arabskich w sprawie współpracy w dziedzinie szkolnictwa wyższego i badań naukowych,
podpisane w Warszawie dnia 8 czerwca 2015 r.

Mając na uwadze dążenie Rządu Rzeczypospolitej Polskiej oraz Rządu Zjednoczonych Emiratów Arabskich (zwanych dalej "Stronami") do uzgodnienia i umocnienia współpracy w dziedzinie szkolnictwa wyższego i badań naukowych;

oraz jako bezpośredni rezultat spotkania przedstawicieli obu państw, właściwych do spraw szkolnictwa wyższego i nauki, Strony uzgodniły zawarcie niniejszego Memorandum o Porozumieniu w sprawie współpracy w dziedzinie szkolnictwa wyższego i badań naukowych, w następującym brzmieniu:

Artykuł  1

Strony będą zachęcać do nawiązywania współpracy pomiędzy uniwersytetami oraz innymi szkołami wyższymi i jednostkami naukowymi w obu państwach poprzez zawieranie bezpośrednich porozumień między nimi.

Artykuł  2

Strony będą zachęcać do organizacji seminariów naukowych, kursów i konferencji, wygłaszania wykładów dotyczących wspólnych i wzajemnych zainteresowań, jak również udziału w seminariach, kursach i konferencjach organizowanych w obu państwach.

Artykuł  3

Strony będą prowadzić wymianę pracowników naukowych, ekspertów i personelu technicznego z różnych dziedzin naukowych zgodnie z uzgodnionymi przez Strony programami.

Artykuł  4

Strony będą współpracowały w dziedzinie szkolnictwa wyższego poprzez wymianę informacji dotyczących jakości i standardów kształcenia akademickiego, ocenę rezultatów, rozwoju metodologii oraz spraw studentów i absolwentów.

Artykuł  5

Strony będą wymieniać informacje na temat kwalifikacji uzyskiwanych w szkołach wyższych obu państw w celu ułatwiania wzajemnego uznawania tych kwalifikacji.

Artykuł  6
1.
Szkoły wyższe i jednostki naukowe obu państw będą, w razie potrzeby, prowadzić wymianę studentów i doktorantów w celu udziału w naukowych, kulturalnych, sportowych i społecznych wydarzeniach, zgodnie z wcześniejszym porozumieniem obu stron.
2.
Szkoły wyższe i jednostki naukowe obu państw będą dokonywać wymiany wystaw naukowych i artystycznych.
Artykuł  7
1.
Wyznaczenie składu delegacji i uczestników seminariów oraz wszelkie kwestie związane z wymianą wizyt, jak również terminy i czas trwania kursów i spotkań, zostaną uzgodnione i zatwierdzone w drodze korespondencji między Stronami, pod warunkiem, że każda ze Stron zawiadomi o powyższym drugą Stronę drogą dyplomatyczną z minimum dwumiesięcznym wyprzedzeniem.
2.
Strony będą pokrywać koszty własne, związane z realizacją wspólnych działań w ramach niniejszego Memorandum, zgodnie z ich odpowiednimi przepisami wewnętrznymi.
3.
W celu zastosowania się do zasad i warunków realizacji mniejszego Memorandum o Porozumieniu, Strona wysyłająca pokryje wszelkie koszty podróży i zakwaterowania delegacji w państwie Strony przyjmującej. Ponadto Strona wysyłająca pokryje koszty pobytu, wydatki miejscowe oraz koszty szkolenia delegowanych osób.
4.
Strona wysyłająca potwierdzi, że wszystkie osoby uczestniczące w wymianie na podstawie niniejszego Memorandum będą objęte odpowiednim, ważnym ubezpieczeniem, pokrywającym wszelkie wydatki, które podczas ich pobytu w państwie Strony przyjmującej mogą wyniknąć w związku z koniecznością powrotu do kraju zamieszkania z powodów medycznych, potrzebą pilnej pomocy medycznej, nagłym leczeniem szpitalnym lub ze śmiercią, w formie podróżnego ubezpieczenia medycznego lub ubezpieczenia zapewnionego przez Stronę wysyłającą, chyba że prawo do opieki zdrowotnej wynika z prawa państwa przyjmującego.
5.
Przekazywanie danych osobowych związanych z wykonywaniem niniejszego Memorandum będzie się odbywać zgodnie z prawem wewnętrznym Stron.
Artykuł  8

Postanowienia niniejszego Memorandum nie wykluczają realizacji niewymienionych w nim form współpracy w dziedzinie szkolnictwa wyższego i badań naukowych.

Artykuł  9
1.
Niniejsze Memorandum wchodzi w tycie z dniem otrzymania drogą dyplomatyczną ostatniego pisemnego zawiadomienia o spełnieniu przez Strony wewnętrznych procedur wymaganych dla jego wejścia w tycie.
2.
Niniejsze Memorandum pozostaje w mocy przez okres trzech lat i jest automatycznie przedłużane na takie same okresy, o ile jedna ze Stron nie zawiadomi drugiej Strony na piśmie drogą dyplomatyczną o woli jego wypowiedzenia, nie później niż na trzy miesiące przed upływem danego okresu obowiązywania.
3.
Wygaśnięcie niniejszego Memorandum nie będzie miało wpływu na realizację trwających działań i/lub programów, które zostały uzgodnione przed datą wygaśnięcia niniejszego Memorandum, chyba że Strony postanowią inaczej.
4.
Każda ze Stron może wnioskować o wprowadzenie zmian do niniejszego Memorandum. Po ich uzgodnieniu z drugą Stroną wejdą one w życie zgodnie z ustępem 1.

Sporządzono w Warszawie dnia 08.06.2015 r., w dwóch egzemplarzach, każdy w językach polskim, arabskim i angielskim, przy czym wszystkie teksty są jednakowo autentyczne. W razie rozbieżności tekst angielski będzie rozstrzygający.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.2015.1276

Rodzaj: Umowa międzynarodowa
Tytuł: Zj.Emir.Arabskie-Polska. Memorandum w sprawie współpracy w dziedzinie szkolnictwa wyższego i badań naukowych. Warszawa.2015.06.08.
Data aktu: 08/06/2015
Data ogłoszenia: 17/12/2015
Data wejścia w życie: 04/11/2015