Zj.Emir.Arabskie-Polska. Memorandum w sprawie współpracy w dziedzinie szkolnictwa wyższego i badań naukowych. Warszawa.2015.06.08.

MEMORANDUM O POROZUMIENIU
między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Zjednoczonych Emiratów Arabskich w sprawie współpracy w dziedzinie szkolnictwa wyższego i badań naukowych,
podpisane w Warszawie dnia 8 czerwca 2015 r.

Mając na uwadze dążenie Rządu Rzeczypospolitej Polskiej oraz Rządu Zjednoczonych Emiratów Arabskich (zwanych dalej "Stronami") do uzgodnienia i umocnienia współpracy w dziedzinie szkolnictwa wyższego i badań naukowych;

oraz jako bezpośredni rezultat spotkania przedstawicieli obu państw, właściwych do spraw szkolnictwa wyższego i nauki, Strony uzgodniły zawarcie niniejszego Memorandum o Porozumieniu w sprawie współpracy w dziedzinie szkolnictwa wyższego i badań naukowych, w następującym brzmieniu:

Artykuł  1

Strony będą zachęcać do nawiązywania współpracy pomiędzy uniwersytetami oraz innymi szkołami wyższymi i jednostkami naukowymi w obu państwach poprzez zawieranie bezpośrednich porozumień między nimi.

Artykuł  2

Strony będą zachęcać do organizacji seminariów naukowych, kursów i konferencji, wygłaszania wykładów dotyczących wspólnych i wzajemnych zainteresowań, jak również udziału w seminariach, kursach i konferencjach organizowanych w obu państwach.

Artykuł  3

Strony będą prowadzić wymianę pracowników naukowych, ekspertów i personelu technicznego z różnych dziedzin naukowych zgodnie z uzgodnionymi przez Strony programami.

Artykuł  4

Strony będą współpracowały w dziedzinie szkolnictwa wyższego poprzez wymianę informacji dotyczących jakości i standardów kształcenia akademickiego, ocenę rezultatów, rozwoju metodologii oraz spraw studentów i absolwentów.

Artykuł  5

Strony będą wymieniać informacje na temat kwalifikacji uzyskiwanych w szkołach wyższych obu państw w celu ułatwiania wzajemnego uznawania tych kwalifikacji.

Artykuł  6
1.
Szkoły wyższe i jednostki naukowe obu państw będą, w razie potrzeby, prowadzić wymianę studentów i doktorantów w celu udziału w naukowych, kulturalnych, sportowych i społecznych wydarzeniach, zgodnie z wcześniejszym porozumieniem obu stron.
2.
Szkoły wyższe i jednostki naukowe obu państw będą dokonywać wymiany wystaw naukowych i artystycznych.
Artykuł  7
1.
Wyznaczenie składu delegacji i uczestników seminariów oraz wszelkie kwestie związane z wymianą wizyt, jak również terminy i czas trwania kursów i spotkań, zostaną uzgodnione i zatwierdzone w drodze korespondencji między Stronami, pod warunkiem, że każda ze Stron zawiadomi o powyższym drugą Stronę drogą dyplomatyczną z minimum dwumiesięcznym wyprzedzeniem.
2.
Strony będą pokrywać koszty własne, związane z realizacją wspólnych działań w ramach niniejszego Memorandum, zgodnie z ich odpowiednimi przepisami wewnętrznymi.
3.
W celu zastosowania się do zasad i warunków realizacji mniejszego Memorandum o Porozumieniu, Strona wysyłająca pokryje wszelkie koszty podróży i zakwaterowania delegacji w państwie Strony przyjmującej. Ponadto Strona wysyłająca pokryje koszty pobytu, wydatki miejscowe oraz koszty szkolenia delegowanych osób.
4.
Strona wysyłająca potwierdzi, że wszystkie osoby uczestniczące w wymianie na podstawie niniejszego Memorandum będą objęte odpowiednim, ważnym ubezpieczeniem, pokrywającym wszelkie wydatki, które podczas ich pobytu w państwie Strony przyjmującej mogą wyniknąć w związku z koniecznością powrotu do kraju zamieszkania z powodów medycznych, potrzebą pilnej pomocy medycznej, nagłym leczeniem szpitalnym lub ze śmiercią, w formie podróżnego ubezpieczenia medycznego lub ubezpieczenia zapewnionego przez Stronę wysyłającą, chyba że prawo do opieki zdrowotnej wynika z prawa państwa przyjmującego.
5.
Przekazywanie danych osobowych związanych z wykonywaniem niniejszego Memorandum będzie się odbywać zgodnie z prawem wewnętrznym Stron.
Artykuł  8

Postanowienia niniejszego Memorandum nie wykluczają realizacji niewymienionych w nim form współpracy w dziedzinie szkolnictwa wyższego i badań naukowych.

Artykuł  9
1.
Niniejsze Memorandum wchodzi w tycie z dniem otrzymania drogą dyplomatyczną ostatniego pisemnego zawiadomienia o spełnieniu przez Strony wewnętrznych procedur wymaganych dla jego wejścia w tycie.
2.
Niniejsze Memorandum pozostaje w mocy przez okres trzech lat i jest automatycznie przedłużane na takie same okresy, o ile jedna ze Stron nie zawiadomi drugiej Strony na piśmie drogą dyplomatyczną o woli jego wypowiedzenia, nie później niż na trzy miesiące przed upływem danego okresu obowiązywania.
3.
Wygaśnięcie niniejszego Memorandum nie będzie miało wpływu na realizację trwających działań i/lub programów, które zostały uzgodnione przed datą wygaśnięcia niniejszego Memorandum, chyba że Strony postanowią inaczej.
4.
Każda ze Stron może wnioskować o wprowadzenie zmian do niniejszego Memorandum. Po ich uzgodnieniu z drugą Stroną wejdą one w życie zgodnie z ustępem 1.

Sporządzono w Warszawie dnia 08.06.2015 r., w dwóch egzemplarzach, każdy w językach polskim, arabskim i angielskim, przy czym wszystkie teksty są jednakowo autentyczne. W razie rozbieżności tekst angielski będzie rozstrzygający.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.2015.1276

Rodzaj: Umowa międzynarodowa
Tytuł: Zj.Emir.Arabskie-Polska. Memorandum w sprawie współpracy w dziedzinie szkolnictwa wyższego i badań naukowych. Warszawa.2015.06.08.
Data aktu: 08/06/2015
Data ogłoszenia: 17/12/2015
Data wejścia w życie: 04/11/2015