Objęcie z dniem 1 lipca 2012 r. przez Rzeczpospolitą Polską przewodnictwa w Grupie Wyszehradzkiej.

UCHWAŁA
SENATU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
z dnia 14 czerwca 2012 r.
w związku z objęciem z dniem 1 lipca 2012 r. przez Rzeczpospolitą Polską przewodnictwa w Grupie Wyszehradzkiej

Senat Rzeczypospolitej Polskiej:
-
wyrażając przekonanie, że do podstawowych założeń polskiej polityki zagranicznej należy - obok zaangażowania w integrację europejską i umacniania więzi atlantyckich - kształtowanie przyjaznego Polsce otoczenia w Europie Środkowej i Wschodniej,
-
doceniając dorobek i dobre doświadczenia dotychczasowej współpracy Republiki Czeskiej, Republiki Słowackiej, Węgier i Rzeczypospolitej Polskiej,
-
biorąc pod uwagę nie tylko wspólnotę losu, ale i strukturalne podobieństwa oraz charakter wyzwań w okresie globalnych i europejskich napięć gospodarczych,
-
oceniając pozytywnie dorobek kończącej się prezydencji czeskiej

odnotowuje z satysfakcją właściwą hierarchię celów i zadań sformułowanych przez Rząd Rzeczypospolitej Polskiej na okres polskiego przewodnictwa w Grupie Wyszehradzkiej.

Senat Rzeczypospolitej Polskiej za szczególnie ważne uznaje kształtowanie wspólnego stanowiska krajów Grupy w debacie nad agendą europejską, a zwłaszcza w sprawach przyszłości polityki spójności i Wieloletnich Ram Finansowych, a także podejścia krajów tzw. "wyszehradzkiej czwórki" do corocznej procedury budżetowej.

Senat Rzeczypospolitej Polskiej uważa ponadto, że szczególnym wyzwaniem, które powinno spajać i na nowo definiować współpracę środkowoeuropejską, jest zagadnienie bezpieczeństwa energetycznego, możliwego do osiągnięcia poprzez konsekwentne współdziałanie w formule V4+ (Grupa Wyszehradzka + kraje trzecie). Zachęcamy Rząd Rzeczypospolitej Polskiej do podjęcia zdecydowanych działań dla uczynienia z Grupy Wyszehradzkiej obszaru bezpieczeństwa energetycznego.

Istotnym aspektem współpracy wyszehradzkiej powinno pozostać zaangażowanie na rzecz dalszego zbliżania do Unii Europejskiej państw Bałkanów Zachodnich oraz Partnerstwa Wschodniego.

Pragniemy też zwrócić uwagę na konieczność aktywniejszego wsparcia przedsięwzięć, mających na celu poprawę jakości połączeń infrastrukturalnych między państwami Grupy Wyszehradzkiej, co stanowi niezbędny warunek dla zwiększenia wymiany gospodarczej, handlowej i kulturalnej między społeczeństwami naszych czterech krajów.

Doceniając dotychczasowe formy pracy Grupy Wyszehradzkiej, zwracamy się do Rządu Rzeczypospolitej Polskiej o rozważenie dalszego istotnego zwiększenia finansowego wsparcia dla Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego, zwłaszcza z myślą o realizacji projektów wyszehradzkich oraz jego funkcji stypendialnych, a także rozwijaniu współpracy w formule V4+.

Wnioskujemy także o właściwe instytucjonalne zabezpieczenie działań na rzecz współpracy wyszehradzkiej.

Senat Rzeczypospolitej Polskiej zwraca się do parlamentów krajów Grupy Wyszehradzkiej o udzielenie swoim rządom wsparcia we wszelkich wysiłkach służących zwiększeniu aktywności i skuteczności działań objętych współpracą wyszehradzką.

Apelujemy do polskich samorządów oraz organizacji pozarządowych, by w roku polskiego przewodnictwa w Grupie Wyszehradzkiej zwiększyły intensywność działań na rzecz zbliżenia środowisk i instytucji krajów Grupy, upowszechniania ich historii, dorobku kulturalnego oraz wymiany idei i ludzi w tej szczególnie bliskiej nam części Europy.

Uchwała podlega ogłoszeniu w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej "Monitor Polski".

Zmiany w prawie

Sejm uchwalił rentę wdowią z poprawkami rządu

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak...

Beata Dązbłaż 26.07.2024
Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024