Katar-Polska. Umowa o współpracy w dziedzinie turystyki. Warszawa.2011.10.20.

UMOWA
między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Państwa Kataru o współpracy w dziedzinie turystyki,
sporządzona w Warszawie dnia 20 października 2011 r.

Rząd Rzeczypospolitej Polskiej i Rząd Państwa Kataru, zwane dalej "Umawiającymi się Stronami",

PRAGNĄC umacniać relacje pomiędzy obu państwami, jak również wspierać i rozwijać współpracę w dziedzinie turystyki opartą na wzajemnym zainteresowaniu swoimi krajami,

MAJĄC ŚWIADOMOŚĆ, że turystyka jest jednym z filarów gospodarki oraz jednym ze sposobów umacniania porozumienia pomiędzy państwami,

uzgodniły co następuje:

Artykuł  1

Zasady ogólne

Umawiające się Strony tworzyć będą korzystne warunki dla długotrwałej i wzajemnie korzystnej współpracy w dziedzinie turystyki.

Artykuł  2

Obszary współpracy

Umawiające się Strony będą współpracować, zgodnie z przepisami prawa i zasadami, obowiązującymi w każdym z państw Umawiających się Stron, w następujących obszarach:

1.
Planowanie i rozwój

Umawiające się Strony będą wspierać wymianę opracowań, publikacji, informacji, danych oraz statystyk pomiędzy obu państwami,

2.
Marketing i promocja

Umawiające się Strony będą popierać współpracę w tym obszarze poprzez wymianę programów, materiałów informacyjnych i reklamowych, publikacji, filmów, promocję i marketing swoich produktów turystycznych w mediach, zachęcanie obywateli i rezydentów swoich krajów do wyjazdów wypoczynkowych i poznawczych, a także do wyjazdów na obozy młodzieżowe do drugiego z państw, a także zachęcanie przedstawicieli mediów oraz ekspertów z dziedziny turystyki do wspierania wymiany turystycznej pomiędzy obydwoma państwami.

3.
Współpraca pomiędzy sektorami turystycznymi obu państw

Umawiające się Strony będą wspierać bliską współpracę sektorów turystyki, touroperatorów i agencji turystycznych, a także innych prywatnych firm i biur z sektora turystyki w swoich państwach.

4.
Inwestycje w turystykę

Umawiające się Strony będą zachęcać sektor publiczny oraz sektor prywatny do inwestowania w turystykę. Szczególna uwaga będzie zwrócona na opracowanie i realizację projektów turystycznych przynoszących korzyści Umawiającym się Stronom.

5.
Współpraca wielostronna

Umawiające się Strony będą wymieniać informacje i dzielić się doświadczeniami związanymi z ich udziałem w pracach międzynarodowych organizacji turystycznych.

Artykuł  3

Koszty finansowe

Koszty wynikające z realizacji niniejszej Umowy pokrywane będą zgodnie z przepisami prawa obowiązującymi w każdym z państw Umawiających się Stron.

Artykuł  4

Komisja Wspólna

Umawiające się Strony powołają Komisję Wspólną, której zadaniem będzie wdrażanie działań realizujących cele określone w niniejszej Umowie. Posiedzenia Komisji zwoływane będą w sytuacji zaistnienia takiej konieczności. Szczegóły uzgadniane będą kanałami dyplomatycznymi.

Artykuł  5

Odniesienie do innych umów

Niniejsza Umowa nie będzie miała wpływu na żadne inne umowy ani porozumienia pomiędzy Umawiającymi się Stronami, ani też na już zawarte i przyszłe umowy oraz porozumienia każdej z Umawiających się Stron ze stronami trzecimi.

Artykuł  6

Rozwiązywanie sporów

Wszelkie spory lub nieporozumienia mogące powstać w związku z realizacją niniejszej Umowy będą rozstrzygane polubownie w drodze bezpośrednich konsultacji i dialogu pomiędzy Umawiającymi się Stronami. W przypadku, gdyby okazało się to niemożliwe, rozstrzygnięcie nastąpi z wykorzystaniem środków dyplomatycznych.

Artykuł  7

Zmiany niniejszego Porozumienia

Za zgodą obu Umawiających się Stron, do niniejszej Umowy mogą zostać w dowolnym czasie wprowadzone zmiany. Zmiany wejdą w życie zgodnie z procedurą określoną w art. 8 ust. 1.

Artykuł  8

Wejście w życie

1.
Umowa niniejsza wejdzie w życie z dniem otrzymania noty późniejszej, przesłanej drogą dyplomatyczną, w której Umawiające się Strony poinformują się wzajemnie o zakończeniu procedur wewnętrznych niezbędnych do wejścia niniejszej Umowy w życie.
2.
Umowa niniejsza zawarta jest na okres pięciu lat. Ulega ona automatycznemu przedłużeniu na dalsze pięcioletnie okresy, jeżeli żadna z Umawiających się Stron nie wypowie jej w drodze notyfikacji, najpóźniej na sześć miesięcy przed upływem danego okresu.

Na dowód czego niżej podpisani, właściwie upełnomocnieni przez swoje rządy, podpisali niniejszą Umowę.

Sporządzono w Warszawie dnia 20 października 2011 r. w dwóch oryginalnych egzemplarzach, każdy w języku polskim, arabskim i angielskim, przy czym każdy z tych egzemplarzy jest jednakowo autentyczny.

W przypadku rozbieżności w interpretacji niniejszej Umowy, tekst w języku angielskim uważany będzie za rozstrzygający.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.2012.440

Rodzaj: Umowa międzynarodowa
Tytuł: Katar-Polska. Umowa o współpracy w dziedzinie turystyki. Warszawa.2011.10.20.
Data aktu: 20/10/2011
Data ogłoszenia: 22/06/2012
Data wejścia w życie: 14/05/2012