Katar-Polska. Umowa o współpracy w dziedzinie turystyki. Warszawa.2011.10.20.

UMOWA
między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Państwa Kataru o współpracy w dziedzinie turystyki,
sporządzona w Warszawie dnia 20 października 2011 r.

Rząd Rzeczypospolitej Polskiej i Rząd Państwa Kataru, zwane dalej "Umawiającymi się Stronami",

PRAGNĄC umacniać relacje pomiędzy obu państwami, jak również wspierać i rozwijać współpracę w dziedzinie turystyki opartą na wzajemnym zainteresowaniu swoimi krajami,

MAJĄC ŚWIADOMOŚĆ, że turystyka jest jednym z filarów gospodarki oraz jednym ze sposobów umacniania porozumienia pomiędzy państwami,

uzgodniły co następuje:

Artykuł  1

Zasady ogólne

Umawiające się Strony tworzyć będą korzystne warunki dla długotrwałej i wzajemnie korzystnej współpracy w dziedzinie turystyki.

Artykuł  2

Obszary współpracy

Umawiające się Strony będą współpracować, zgodnie z przepisami prawa i zasadami, obowiązującymi w każdym z państw Umawiających się Stron, w następujących obszarach:

1.
Planowanie i rozwój

Umawiające się Strony będą wspierać wymianę opracowań, publikacji, informacji, danych oraz statystyk pomiędzy obu państwami,

2.
Marketing i promocja

Umawiające się Strony będą popierać współpracę w tym obszarze poprzez wymianę programów, materiałów informacyjnych i reklamowych, publikacji, filmów, promocję i marketing swoich produktów turystycznych w mediach, zachęcanie obywateli i rezydentów swoich krajów do wyjazdów wypoczynkowych i poznawczych, a także do wyjazdów na obozy młodzieżowe do drugiego z państw, a także zachęcanie przedstawicieli mediów oraz ekspertów z dziedziny turystyki do wspierania wymiany turystycznej pomiędzy obydwoma państwami.

3.
Współpraca pomiędzy sektorami turystycznymi obu państw

Umawiające się Strony będą wspierać bliską współpracę sektorów turystyki, touroperatorów i agencji turystycznych, a także innych prywatnych firm i biur z sektora turystyki w swoich państwach.

4.
Inwestycje w turystykę

Umawiające się Strony będą zachęcać sektor publiczny oraz sektor prywatny do inwestowania w turystykę. Szczególna uwaga będzie zwrócona na opracowanie i realizację projektów turystycznych przynoszących korzyści Umawiającym się Stronom.

5.
Współpraca wielostronna

Umawiające się Strony będą wymieniać informacje i dzielić się doświadczeniami związanymi z ich udziałem w pracach międzynarodowych organizacji turystycznych.

Artykuł  3

Koszty finansowe

Koszty wynikające z realizacji niniejszej Umowy pokrywane będą zgodnie z przepisami prawa obowiązującymi w każdym z państw Umawiających się Stron.

Artykuł  4

Komisja Wspólna

Umawiające się Strony powołają Komisję Wspólną, której zadaniem będzie wdrażanie działań realizujących cele określone w niniejszej Umowie. Posiedzenia Komisji zwoływane będą w sytuacji zaistnienia takiej konieczności. Szczegóły uzgadniane będą kanałami dyplomatycznymi.

Artykuł  5

Odniesienie do innych umów

Niniejsza Umowa nie będzie miała wpływu na żadne inne umowy ani porozumienia pomiędzy Umawiającymi się Stronami, ani też na już zawarte i przyszłe umowy oraz porozumienia każdej z Umawiających się Stron ze stronami trzecimi.

Artykuł  6

Rozwiązywanie sporów

Wszelkie spory lub nieporozumienia mogące powstać w związku z realizacją niniejszej Umowy będą rozstrzygane polubownie w drodze bezpośrednich konsultacji i dialogu pomiędzy Umawiającymi się Stronami. W przypadku, gdyby okazało się to niemożliwe, rozstrzygnięcie nastąpi z wykorzystaniem środków dyplomatycznych.

Artykuł  7

Zmiany niniejszego Porozumienia

Za zgodą obu Umawiających się Stron, do niniejszej Umowy mogą zostać w dowolnym czasie wprowadzone zmiany. Zmiany wejdą w życie zgodnie z procedurą określoną w art. 8 ust. 1.

Artykuł  8

Wejście w życie

1.
Umowa niniejsza wejdzie w życie z dniem otrzymania noty późniejszej, przesłanej drogą dyplomatyczną, w której Umawiające się Strony poinformują się wzajemnie o zakończeniu procedur wewnętrznych niezbędnych do wejścia niniejszej Umowy w życie.
2.
Umowa niniejsza zawarta jest na okres pięciu lat. Ulega ona automatycznemu przedłużeniu na dalsze pięcioletnie okresy, jeżeli żadna z Umawiających się Stron nie wypowie jej w drodze notyfikacji, najpóźniej na sześć miesięcy przed upływem danego okresu.

Na dowód czego niżej podpisani, właściwie upełnomocnieni przez swoje rządy, podpisali niniejszą Umowę.

Sporządzono w Warszawie dnia 20 października 2011 r. w dwóch oryginalnych egzemplarzach, każdy w języku polskim, arabskim i angielskim, przy czym każdy z tych egzemplarzy jest jednakowo autentyczny.

W przypadku rozbieżności w interpretacji niniejszej Umowy, tekst w języku angielskim uważany będzie za rozstrzygający.

Zmiany w prawie

Sejm uchwalił rentę wdowią z poprawkami rządu

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak...

Beata Dązbłaż 26.07.2024
Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024