Francja-Polska. Porozumienie o współpracy między Ministrem Finansów Rzeczypospolitej Polskiej a Dyrektorem Generalnym Generalnej Dyrekcji Podatkowej podległej Ministerstwu Gospodarki, Finansów i Przemysłu Republiki Francuskiej. Paryż.2006.02.07.

POROZUMIENIE
o współpracy między Ministrem Finansów Rzeczypospolitej Polskiej a Dyrektorem Generalnym Generalnej Dyrekcji Podatkowej podległej Ministerstwu Gospodarki, Finansów i Przemysłu Republiki Francuskiej,
podpisane w Paryżu dnia 7 lutego 2006 r.

POROZUMIENIE

o współpracy między Ministrem Finansów Rzeczypospolitej Polskiej a Dyrektorem Generalnym Generalnej Dyrekcji Podatkowej podległej Ministerstwu Gospodarki, Finansów i Przemysłu Republiki Francuskiej

Minister Finansów Rzeczypospolitej Polskiej i Dyrektor Generalny Generalnej Dyrekcji Podatkowej Republiki Francuskiej:

- biorąc pod uwagę owocną i modelową współpracę między administracjami podatkowymi Rzeczypospolitej Polskiej i Republiki Francuskiej, możliwą przede wszystkim dzięki Umowie o współpracy między Ministrem Finansów Rzeczypospolitej Polskiej a Ministrem Gospodarki i Finansów Republiki Francuskiej i Ministrem Budżetu Republiki Francuskiej, podpisanej w Paryżu dnia 1 lutego 1993 r.,

- uwzględniając postęp w pogłębianiu znajomości struktur organizacyjnych obu administracji oraz wytyczenie najlepszych kierunków rozwoju administracji możliwe dzięki cennym wymianom doświadczeń oraz wniesionemu wkładowi pracy,

- doceniając fakt, że kierownicy wszystkich szczebli administracji podatkowej dzięki współpracy nauczyli się wymieniać między sobą informacje na temat metod pracy i podejmowania decyzji,

- dostrzegając to, że rozwijająca się w ciągu ostatnich lat współpraca przyjęta nowe formy, dostosowane do krótko-, średnio- i długoterminowych projektów finansowanych ze środków Unii Europejskiej, jak również ze środków własnych,

- zauważając, że w wielu obszarach funkcjonowania administracji podatkowej dotychczasowa współpraca była podejmowana, przede wszystkim w ramach projektów PHARE i programów wymiany pomiędzy polskimi izbami skarbowymi (Łódź i Katowice) a francuskimi dyrekcjami służb podatkowych (Rhône i Nord-Valenciennes),

- mając na uwadze fakt, że działania modernizacyjne pozwoliły obu administracjom na zapewnienie lepszej obsługi interesantów oraz na wdrażanie skuteczniejszych metod kontroli,

- wyrażając wolę kontynuowania i rozwoju współpracy w szerszym zakresie,

uzgodnili, co następuje:

Artykuł  1

Współpraca w zakresie wymiany doświadczeń między administracjami podatkowymi Rzeczypospolitej Polskiej i Republiki Francuskiej będzie rozwijana w szczególności w następujących obszarach funkcjonowania administracji podatkowych:

1)
organizacji i głównych form funkcjonowania;
2)
zarządzania i nadzoru nad jednostkami organizacyjnymi;
3)
rozwoju świadomości prawno-podatkowej;
4)
informatyzacji;
5)
kontroli podatkowej;
6)
poboru i egzekucji podatków;
7)
szkolenia i staży dla pracowników.
Artykuł  2
1.
Corocznie Ministerstwo Finansów Rzeczypospolitej Polskiej i Generalna Dyrekcja Podatkowa Republiki Francuskiej będą określać tematy interesujące dla obu administracji podatkowych oraz składy delegacji biorących udział w organizowanych wizytach studyjnych.
2.
W wyniku wizyt studyjnych opracowywane będą raporty, które po zatwierdzeniu przez osoby wyznaczone do koordynacji współpracy mogą być rozpowszechniane we wszystkich jednostkach organizacyjnych obu administracji.
Artykuł  3

Strony porozumienia poszukiwać będą wszelkich nowych form współpracy w ramach istniejących lub nowo powstałych programów, w tym finansowanych ze środków Unii Europejskiej.

Artykuł  4
1.
Działania realizowane w ramach niniejszego porozumienia będą finansowane w następujący sposób:
-
podczas wizyt studyjnych na terenie Republiki Francuskiej - Strona francuska pokrywa koszty zakwaterowania i wyżywienia ekspertów polskich, transportu na terenie Republiki Francuskiej (poza Paryżem) oraz koszty tłumacza i tłumaczeń tekstów. Strona polska pokrywa koszty transportu lotniczego ekspertów polskich na i z terytorium Republiki Francuskiej,
-
podczas wizyt studyjnych na terenie Rzeczypospolitej Polskiej - Strona polska pokrywa koszty zakwaterowania i wyżywienia ekspertów francuskich, transportu na terenie Rzeczypospolitej Polskiej (poza Warszawą) oraz koszty tłumacza i tłumaczeń tekstów. Strona francuska pokrywa koszty transportu lotniczego ekspertów francuskich na i z terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
2.
Wydatki związane z realizacją programów, o których mowa w artykule 3 niniejszego porozumienia, będą pokrywane na warunkach określonych w odrębnych umowach.
Artykuł  5
1.
Porozumienie niniejsze wchodzi w życie w dniu podpisania.
2.
Porozumienie niniejsze jest zawarte na czas nieokreślony. Może być wypowiedziane przez każdą ze Stron w drodze pisemnego powiadomienia; w takim przypadku utraci moc z końcem miesiąca następującego po miesiącu, w którym druga Strona otrzymała powiadomienie.

SPORZĄDZONO w Paryżu dnia 7 lutego 2006 r., w dwóch egzemplarzach, każdy w językach polskim i francuskim, przy czym oba teksty są jednakowo autentyczne.

Zmiany w prawie

Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.2006.75.748

Rodzaj: Umowa międzynarodowa
Tytuł: Francja-Polska. Porozumienie o współpracy między Ministrem Finansów Rzeczypospolitej Polskiej a Dyrektorem Generalnym Generalnej Dyrekcji Podatkowej podległej Ministerstwu Gospodarki, Finansów i Przemysłu Republiki Francuskiej. Paryż.2006.02.07.
Data aktu: 07/02/2006
Data ogłoszenia: 27/10/2006
Data wejścia w życie: 07/02/2006