postanawia się:zakończyć w stosunku do towarów wymienionych w załączniku do niniejszego postanowienia postępowanie ochronne przed nadmiernym przywozem na polski obszar celny niektórych produktów stalowych, wszczęte postanowieniem Ministra Gospodarki z dnia 7 czerwca 2002 r. w sprawie wszczęcia postępowania ochronnego przed nadmiernym przywozem na polski obszar celny niektórych produktów stalowych (M.P. B Nr 71, poz. 775), bez zastosowania środków ochronnych.
Uzasadnienie
Postanowieniem z dnia 7 czerwca 2002 r. (M.P. B Nr 71, poz. 775) Minister Gospodarki wszczął postępowanie ochronne przed nadmiernym przywozem na polski obszar celny niektórych produktów stalowych w stosunku do dwunastu grup towarowych określonych w załączniku do tego postanowienia. W toku postępowania Minister Gospodarki stwierdził, na podstawie informacji uzyskanych od stron postępowania, że w ramach poszczególnych kodów PCN klasyfikowane są zarówno towary podobne lub bezpośrednio konkurencyjne w rozumieniu art. 4 ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 11 kwietnia 2001 r. o ochronie przed nadmiernym przywozem towarów na polski obszar celny, zwanej dalej "ustawą", w stosunku do towarów wytwarzanych w Polsce, jak i towary o właściwościach, które decydują o tym, że dany towar nie stanowi towaru podobnego lub bezpośrednio konkurencyjnego w stosunku do towaru produkcji krajowej.
Minister Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej stwierdził, że przywóz na polski obszar celny produktów stalowych niebędących towarami podobnymi lub bezpośrednio konkurencyjnymi w stosunku do produktów stalowych wytwarzanych w Polsce nie wyrządził szkody przemysłowi krajowemu oraz nie zagraża powstaniem takiej szkody, a także nie ma wpływu na przeprowadzenie zmian dostosowawczych w przemyśle, gdyż towary te nie konkurują na polskim rynku z produktami stalowymi wytwarzanymi przez krajowych producentów. W związku z tym przywóz ten nie ma wpływu na działalność przemysłu krajowego.
Niezależnie od powyższego Minister Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej zadecydował o zakończeniu bez zastosowania środka ochronnego postępowania wobec niektórych asortymentów towarów, które wprawdzie są produkowane przez przemysł krajowy, ale z uwagi na nieodpowiednie parametry jakościowe nie mogą być stosowane przez polski przemysł przetwórczy. Wyłączenia te mają charakter wyjątkowy i dotyczą wyłącznie towarów używanych jako półprodukty przez niektóre gałęzie polskiego przemysłu przetwórczego. W przypadku tym, biorąc pod uwagę znaczenie tych gałęzi przemysłu dla polskiej gospodarki oraz eksportu, Minister Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej zadecydował o zakończeniu postępowania ochronnego bez nakładania środków ochronnych z uwagi na interes publiczny.
W związku z powyższym, zgodnie z art. 25 ustawy, Minister Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej postanowił jak w sentencji.
Postanowienie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
Pouczenie
Na niniejsze postanowienie nie służy zażalenie.
Zgodnie z art. 2 ust. 5 ustawy z dnia 11 kwietnia 2001 r. o ochronie przed nadmiernym przywozem towarów na polski obszar celny (Dz. U. Nr 43, poz. 477 i Nr 123, poz. 1352 oraz z 2002 r. Nr 125, poz. 1063, Nr 153, poz. 1271 i Nr 188, poz. 1572) niniejsze postanowienie nie podlega również zaskarżeniu do Naczelnego Sądu Administracyjnego.