Zasady i tryb przyznawania, wstrzymywania i cofania oraz wysokość stypendiów sportowych dla członków kadry narodowej i olimpijskiej.

ZARZĄDZENIE
PREZESA URZĘDU KULTURY FIZYCZNEJ I TURYSTYKI
z dnia 18 grudnia 1996 r.
w sprawie zasad i trybu przyznawania, wstrzymywania i cofania oraz wysokości stypendiów sportowych dla członków kadry narodowej i olimpijskiej.

Na podstawie art. 22 ust. 6 ustawy z dnia 18 stycznia 1996 r. o kulturze fizycznej (Dz. U. Nr 25, poz. 113 i Nr 137, poz. 639) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Zarządzenie określa zasady i tryb przyznawania, wstrzymywania i cofania stypendiów sportowych:
1)
członkom kadry narodowej w dyscyplinach lub dziedzinach sportu nie objętych programem igrzysk olimpijskich,
2)
członkom kadry olimpijskiej A i B.
2.
Przepisy zarządzenia stosuje się do stypendiów sportowych finansowanych ze środków budżetu państwa, pozostających w dyspozycji Prezesa Urzędu Kultury Fizycznej i Turystyki.
3.
Przez użyte w zarządzeniu określenie:
1)
"Igrzyska Olimpijskie" rozumie się także Igrzyska Paraolimpijskie,
2)
"polski związek sportowy" rozumie się także związek sportowy zrzeszający sportowców niepełnosprawnych.
4.
Przepisy ustawy, powoływane w zarządzeniu bez bliższego określenia, oznaczają przepisy ustawy z dnia 18 stycznia 1996 r. o kulturze fizycznej (Dz. U. Nr 25, poz. 113 i Nr 137, poz. 639).
§  2.
Stypendium sportowe w dyscyplinie lub dziedzinie sportu nie objętej programem igrzysk olimpijskich może otrzymać zawodnik, jeżeli:
1)
posiada status amatora,
2)
został powołany do składu kadry narodowej w trybie określonym w art. 25 ust. 4 ustawy,
3)
zajął pierwsze, drugie lub trzecie miejsce w mistrzostwach świata lub Europy bezpośrednio poprzedzających przyznanie stypendium sportowego,
4)
zobowiązał się do realizacji programu przygotowań do mistrzostw świata lub Europy i do udziału w tych zawodach.
§  3.
Stypendium sportowe w dyscyplinie lub dziedzinie sportu objętej programem igrzysk olimpijskich może otrzymać zawodnik, jeżeli:
1)
posiada status amatora,
2)
został powołany do składu kadry narodowej w trybie art. 25 ust. 4 ustawy,
3)
został zakwalifikowany do kadry olimpijskiej A lub B,
4)
zobowiązał się do realizacji programu przygotowań olimpijskich oraz do udziału w igrzyskach olimpijskich.
§  4.
1.
Prezes Urzędu Kultury Fizycznej i Turystyki przyznaje, wstrzymuje i cofa stypendia sportowe, o których mowa w § 2 i 3, na uzasadniony wniosek polskiego związku sportowego lub z własnej inicjatywy.
2.
Do wniosku o przyznanie stypendium sportowego powinny być dołączone dokumenty potwierdzające spełnienie warunków wymienionych w § 2 oraz w § 3 pkt 1, 2 i 4.
§  5.
1.
Stypendium sportowe przyznaje się na okres realizacji programów przygotowań, o których mowa w § 2 pkt 4 i w § 3 pkt 4, z zastrzeżeniem ust. 2.
2.
Jeżeli program przygotowań obejmuje okres dłuższy niż rok kalendarzowy, stypendium sportowe przyznaje się na okres do końca roku kalendarzowego.
§  6.
Zawodnicy, którzy zostali powołani do składu reprezentacji narodowej w dyscyplinach lub dziedzinach sportu nie objętych programem igrzysk olimpijskich albo do składu reprezentacji kraju na igrzyska olimpijskie, otrzymują stypendia sportowe za okres ich udziału w igrzyskach olimpijskich, mistrzostwach świata lub Europy.
§  7.
1.
Stypendium sportowe wstrzymuje się, jeżeli zawodnik:
1)
zaniedbuje realizację programu przygotowań, o którym mowa w § 2 pkt 4 lub w § 3 pkt 4,
2)
został zawieszony w prawach zawodnika przez organ statutowy właściwego polskiego związku sportowego zgodnie z regulaminem sportowym.
2.
Wstrzymane stypendium wypłaca się zawodnikowi:
1)
który podjął realizację programu przygotowań,
2)
któremu zostały przywrócone prawa zawodnika przez organ wymieniony w ust. 1 pkt 2.
3.
Wypłata stypendium następuje od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym ustały przyczyny jego wstrzymania.
4.
W przypadku stwierdzenia przez organ, o którym mowa w § 4, że wstrzymanie stypendium nastąpiło z przyczyn niezawinionych przez zawodnika, stypendium może być wypłacone za cały okres wstrzymania.
§  8.
Stypendium sportowe cofa się zawodnikowi, który:
1)
nie realizuje programu przygotowań, o którym mowa w § 2 pkt 4 lub w § 3 pkt 4,
2)
uzyskał status zawodnika profesjonalnego,
3)
utracił prawa zawodnika na okres przygotowań, o których mowa w § 2 pkt 4 lub w § 3 pkt 4,
4)
utracił zdolność do uprawiania sportu na podstawie orzeczenia lekarskiego wydanego przez Centralny Ośrodek Medycyny Sportowej,
5)
odmówił udziału w zawodach, o których mowa w § 6.
§  9.
Zawodnikowi, który jest czasowo niezdolny do uprawiania sportu na podstawie orzeczenia lekarskiego wydanego przez Centralny Ośrodek Medycyny Sportowej, może być wypłacane stypendium sportowe przez okres niezdolności, nie dłużej jednak niż przez trzy miesiące.
§  10.
1.
Podstawę ustalenia wysokości stypendium sportowego stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie w gospodarce narodowej w III kwartale roku poprzedzającego przyznanie stypendium, ogłoszone przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego, zwane dalej "przeciętnym wynagrodzeniem".
2.
Wysokość stypendium sportowego może wynosić:
1)
do 3-krotności przeciętnego wynagrodzenia dla członka kadry olimpijskiej A,
2)
do jednokrotności przeciętnego wynagrodzenia dla:
a)
członka kadry olimpijskiej B,
b)
członka kadry narodowej w dyscyplinie lub dziedzinie sportu nie objętej programem igrzysk olimpijskich,
c)
członka kadry paraolimpijskiej.
§  11.
Zarządzenie wchodzi w życie po upływie 7 dni od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1996.85.761

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Zasady i tryb przyznawania, wstrzymywania i cofania oraz wysokość stypendiów sportowych dla członków kadry narodowej i olimpijskiej.
Data aktu: 18/12/1996
Data ogłoszenia: 31/12/1996
Data wejścia w życie: 08/01/1997