Uzupełnienie "Założeń polityki mieszkaniowej państwa".

REZOLUCJA
SEJMU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
z dnia 7 listopada 1996 r.
w sprawie Uzupełnienia "Założeń polityki mieszkaniowej państwa".

Uważając za konieczne opracowanie rozwiązań problemów dotyczących polityki mieszkaniowej, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej wzywa Prezesa Rady Ministrów do przedstawienia skorygowanej wersji Uzupełnienia "Założeń polityki mieszkaniowej państwa" w terminie do 31 grudnia 1996 r., z uwzględnieniem propozycji zawartych w załączniku oraz skutków tych rozwiązań w projekcie budżetu państwa na 1997 r.
Sejm Rzeczypospolitej Polskiej wzywa Prezesa Rady Ministrów do zagwarantowania środków finansowych nieodzownych do realizacji celów ustalonych w "Założeniach polityki mieszkaniowej państwa", ze szczególnym uwzględnieniem środków na Krajowy Fundusz Mieszkaniowy w celu stworzenia warunków dla realizacji programu budowy mieszkań czynszowych, przedstawionego w Uzupełnieniu "Założeń polityki mieszkaniowej państwa".

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej wzywa Prezesa Rady Ministrów do stworzenia rozwiązań prawnych umożliwiających pomoc państwa w zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych podatników podatku rolnego.

ZAŁĄCZNIK

Przedłożone przez Rząd Uzupełnienie "Założeń polityki mieszkaniowej państwa" z dnia 29 listopada 1995 r. jako realizacja rezolucji Sejmu RP z dnia 6 lipca 1995 r. uwzględnia w znacznym stopniu uwagi z części B załącznika do rezolucji w sprawie założeń polityki mieszkaniowej państwa. Odpowiada ono również głównym kierunkom ujętym w uchwale Sejmu z dnia 6 lipca 1995 r. w sprawie polityki mieszkaniowej Państwa w okresie transformacji społeczno-gospodarczej.

Uchwalona przez Sejm ustawa z dnia 26 października 1995 r. o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz. U. Nr 133, poz. 654) stworzyła - jako element realizacji Założeń - podstawy prawne realizacji budownictwa mieszkaniowego dla niektórych systemów inwestowania. W ustawie ustalono jako główne kierunki wspierania tego budownictwa nowe rozwiązania w postaci:

- Krajowego Funduszu Mieszkaniowego będącego głównym źródłem zasilania finansowanego ze środków publicznych budownictwa czynszowego i spółdzielczego budownictwa lokatorskiego,

- towarzystw budownictwa społecznego jako formy realizacji budownictwa czynszowego,

- kas mieszkaniowych jako sposobu oszczędzania i kredytowania własnościowego budownictwa mieszkaniowego.

Wobec znaczących opóźnień we wdrażaniu wyżej wymienionych rozwiązań prawnych, a także braku odpowiednich środków finansowych, rok 1996 nie stanie się rokiem przełomu dla budownictwa mieszkaniowego. Zagraża to także realizacji programu rzeczowego przedstawionego w Uzupełnieniu "Założeń polityki mieszkaniowej państwa".

W Uzupełnieniu "Założeń polityki mieszkaniowej państwa" nie uwzględniono szeregu problemów wskazanych przez Sejm i ujętych w części B załącznika do rezolucji Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 6 lipca 1995 r. w sprawie założeń polityki mieszkaniowej państwa. Odnosi się to zwłaszcza do sprawy inwestowania w budownictwo mieszkaniowe.

Sejm uważa za konieczne przedstawienie przez Radę Ministrów kompleksowego systemu wspomagania środkami publicznymi budownictwa mieszkaniowego.

Aby to zrealizować, konieczne jest:

1) zapewnienie odpowiednich środków finansowych w projekcie budżetu na 1997 r. i w projektach budżetu na lata następne na realizację programu rzeczowego budownictwa czynszowego do 2000 r.,

2) stworzenie koncepcji wspomagania budownictwa własnościowego, a w tym zapewnienie stabilnego systemu ulg podatkowych sprzyjających podjęciu starań w celu zdobycia własnego mieszkania.

Budownictwo mieszkaniowe, niezależnie od roli, jaką spełnia w zaspokojeniu jednej z podstawowych potrzeb społeczeństwa, może stanowić - na co wskazuje praktyka krajów Europy Zachodniej i przeprowadzone w Polsce w ostatnich latach szczegółowe badania podbudowane rachunkiem symulacyjnym - ważny czynnik pobudzający rozwój gospodarki. Ta korzystna cecha budownictwa mieszkaniowego występuje tylko wówczas, gdy następuje jego znaczący wzrost, a nie w warunkach stagnacji czy regresu. Jest to ważna przesłanka dotycząca konieczności wspierania przez środki publiczne rozwoju budownictwa mieszkaniowego, zwłaszcza że wpływy do budżetu państwa generowane przez to budownictwo znacznie przekraczają wielkość środków potrzebnych na stymulowanie jego wzrostu.

Jest nieodzowne preferowanie efektywnych form wspomagania przez państwo i gminy budownictwa mieszkaniowego, a szczególnie takich form finansowania budowy mieszkań na własność, które generują wzrost popytu ludności, zachęcając do wzmożonego wysiłku na rzecz uzyskania własnego mieszkania.

W "Założeniach polityki mieszkaniowej państwa" Rada Ministrów powinna uwzględnić pomoc państwa w rozwiązywaniu problemów mieszkaniowych rolników płacących jedynie podatek rolny.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1996.68.637

Rodzaj: Rezolucja
Tytuł: Uzupełnienie "Założeń polityki mieszkaniowej państwa".
Data aktu: 07/11/1996
Data ogłoszenia: 21/11/1996