Uzupełnienie "Założeń polityki mieszkaniowej państwa".

REZOLUCJA
SEJMU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
z dnia 7 listopada 1996 r.
w sprawie Uzupełnienia "Założeń polityki mieszkaniowej państwa".

Uważając za konieczne opracowanie rozwiązań problemów dotyczących polityki mieszkaniowej, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej wzywa Prezesa Rady Ministrów do przedstawienia skorygowanej wersji Uzupełnienia "Założeń polityki mieszkaniowej państwa" w terminie do 31 grudnia 1996 r., z uwzględnieniem propozycji zawartych w załączniku oraz skutków tych rozwiązań w projekcie budżetu państwa na 1997 r.
Sejm Rzeczypospolitej Polskiej wzywa Prezesa Rady Ministrów do zagwarantowania środków finansowych nieodzownych do realizacji celów ustalonych w "Założeniach polityki mieszkaniowej państwa", ze szczególnym uwzględnieniem środków na Krajowy Fundusz Mieszkaniowy w celu stworzenia warunków dla realizacji programu budowy mieszkań czynszowych, przedstawionego w Uzupełnieniu "Założeń polityki mieszkaniowej państwa".

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej wzywa Prezesa Rady Ministrów do stworzenia rozwiązań prawnych umożliwiających pomoc państwa w zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych podatników podatku rolnego.

ZAŁĄCZNIK

Przedłożone przez Rząd Uzupełnienie "Założeń polityki mieszkaniowej państwa" z dnia 29 listopada 1995 r. jako realizacja rezolucji Sejmu RP z dnia 6 lipca 1995 r. uwzględnia w znacznym stopniu uwagi z części B załącznika do rezolucji w sprawie założeń polityki mieszkaniowej państwa. Odpowiada ono również głównym kierunkom ujętym w uchwale Sejmu z dnia 6 lipca 1995 r. w sprawie polityki mieszkaniowej Państwa w okresie transformacji społeczno-gospodarczej.

Uchwalona przez Sejm ustawa z dnia 26 października 1995 r. o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz. U. Nr 133, poz. 654) stworzyła - jako element realizacji Założeń - podstawy prawne realizacji budownictwa mieszkaniowego dla niektórych systemów inwestowania. W ustawie ustalono jako główne kierunki wspierania tego budownictwa nowe rozwiązania w postaci:

- Krajowego Funduszu Mieszkaniowego będącego głównym źródłem zasilania finansowanego ze środków publicznych budownictwa czynszowego i spółdzielczego budownictwa lokatorskiego,

- towarzystw budownictwa społecznego jako formy realizacji budownictwa czynszowego,

- kas mieszkaniowych jako sposobu oszczędzania i kredytowania własnościowego budownictwa mieszkaniowego.

Wobec znaczących opóźnień we wdrażaniu wyżej wymienionych rozwiązań prawnych, a także braku odpowiednich środków finansowych, rok 1996 nie stanie się rokiem przełomu dla budownictwa mieszkaniowego. Zagraża to także realizacji programu rzeczowego przedstawionego w Uzupełnieniu "Założeń polityki mieszkaniowej państwa".

W Uzupełnieniu "Założeń polityki mieszkaniowej państwa" nie uwzględniono szeregu problemów wskazanych przez Sejm i ujętych w części B załącznika do rezolucji Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 6 lipca 1995 r. w sprawie założeń polityki mieszkaniowej państwa. Odnosi się to zwłaszcza do sprawy inwestowania w budownictwo mieszkaniowe.

Sejm uważa za konieczne przedstawienie przez Radę Ministrów kompleksowego systemu wspomagania środkami publicznymi budownictwa mieszkaniowego.

Aby to zrealizować, konieczne jest:

1) zapewnienie odpowiednich środków finansowych w projekcie budżetu na 1997 r. i w projektach budżetu na lata następne na realizację programu rzeczowego budownictwa czynszowego do 2000 r.,

2) stworzenie koncepcji wspomagania budownictwa własnościowego, a w tym zapewnienie stabilnego systemu ulg podatkowych sprzyjających podjęciu starań w celu zdobycia własnego mieszkania.

Budownictwo mieszkaniowe, niezależnie od roli, jaką spełnia w zaspokojeniu jednej z podstawowych potrzeb społeczeństwa, może stanowić - na co wskazuje praktyka krajów Europy Zachodniej i przeprowadzone w Polsce w ostatnich latach szczegółowe badania podbudowane rachunkiem symulacyjnym - ważny czynnik pobudzający rozwój gospodarki. Ta korzystna cecha budownictwa mieszkaniowego występuje tylko wówczas, gdy następuje jego znaczący wzrost, a nie w warunkach stagnacji czy regresu. Jest to ważna przesłanka dotycząca konieczności wspierania przez środki publiczne rozwoju budownictwa mieszkaniowego, zwłaszcza że wpływy do budżetu państwa generowane przez to budownictwo znacznie przekraczają wielkość środków potrzebnych na stymulowanie jego wzrostu.

Jest nieodzowne preferowanie efektywnych form wspomagania przez państwo i gminy budownictwa mieszkaniowego, a szczególnie takich form finansowania budowy mieszkań na własność, które generują wzrost popytu ludności, zachęcając do wzmożonego wysiłku na rzecz uzyskania własnego mieszkania.

W "Założeniach polityki mieszkaniowej państwa" Rada Ministrów powinna uwzględnić pomoc państwa w rozwiązywaniu problemów mieszkaniowych rolników płacących jedynie podatek rolny.

Zmiany w prawie

Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024