Stanowiska Służby Leśnej, na których zatrudnionym pracownikom przysługuje bezpłatne mieszkanie, oraz szczegółowe zasady i tryb przyznawania i zwalniania tych mieszkań.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA OCHRONY ŚRODOWISKA, ZASOBÓW NATURALNYCH I LEŚNICTWA
z dnia 14 marca 1995 r.
w sprawie stanowisk Służby Leśnej, na których zatrudnionym pracownikom przysługuje bezpłatne mieszkanie, oraz szczegółowych zasad i trybu przyznawania i zwalniania tych mieszkań.

Na podstawie art. 49 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 28 września 1991 r. o lasach (Dz. U. Nr 101, poz. 444, z 1992 r. Nr 21, poz. 85 i Nr 54, poz. 254 oraz z 1994 r. Nr 1, poz. 3 i Nr 127, poz. 627) zarządza się, co następuje:
§  1.
Pracownikom Lasów Państwowych, zaliczonym do Służby Leśnej, zatrudnionym w nadleśnictwach na stanowiskach: nadleśniczego, zastępcy nadleśniczego, głównego księgowego, inżyniera nadzoru, leśniczego, podleśniczego, strażnika leśnego i gajowego, przysługuje bezpłatne mieszkanie w miejscu wykonywania pracy.
§  2.
Z mieszkania bezpłatnego z zasobów Lasów Państwowych pracownik korzysta przez okres zatrudnienia na jednym ze stanowisk, o których mowa w § 1, na podstawie umowy zawieranej z nadleśniczym przez dyrektora regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych, a z pozostałymi pracownikami Służby Leśnej zatrudnionymi w nadleśnictwie - przez nadleśniczego.
§  3.
1.
Powierzchnia użytkowa przysługującego mieszkania powinna uwzględniać liczbę członków najbliższej rodziny (rodziców i dzieci na utrzymaniu), pozostających we wspólnym gospodarstwie domowym. Powierzchnia użytkowa nie może przekraczać:
1)
35 m2 - dla 1 osoby,
2)
40 m2 - dla 2 osób,
3)
45 m2 - dla 3 osób,
4)
55 m2 - dla 4 osób,
5)
65 m2 - dla 5 osób,
6)
70 m2 - dla 6 i więcej osób.
2.
Osady leśne Lasów Państwowych, przewidziane do zamieszkania przez pracowników uprawnionych do bezpłatnego mieszkania, przysługują pracownikowi w całości, bez względu na stan rodzinny.
3.
Uprawnienie do bezpłatnego mieszkania obejmuje również prawo do bezpłatnego używania pomieszczeń przynależnych do lokalu mieszkalnego oraz budynków gospodarczych.
4.
Pracownika korzystającego z bezpłatnego mieszkania obciążają obowiązki oraz opłaty, o których mowa w ustawie z dnia 2 lipca 1994 r. o najmie lokali mieszkalnych i dodatkach mieszkaniowych (Dz. U. Nr 105, poz. 509).
§  4.
W razie braku możliwości korzystania przez pracownika z odpowiedniego mieszkania z zasobów Lasów Państwowych, nadleśnictwo najmuje pracownikowi mieszkanie na swój koszt albo zwraca pracownikowi równowartość kwoty wynikającej z przemnożenia stawki czynszu regulowanego, określonego w ustawie, o której mowa w § 3 ust. 4, przez powierzchnię użytkową przysługującą pracownikowi na podstawie § 3 ust. 1.
§  5.
W razie zbiegu uprawnień do bezpłatnego mieszkania osób pozostających we wspólnym gospodarstwie domowym, bezpłatne mieszkanie przysługuje tylko jednemu pracownikowi.
§  6.
1.
W razie ustania stosunku pracy z pracownikiem, pracownik jest obowiązany do opróżnienia mieszkania w terminie 3 miesięcy. W sprawach tych stosuje się odpowiednio przepisy ustawy, o której mowa w § 3 ust. 4.
2.
Jeżeli ustanie stosunku pracy jest związane z przejściem pracownika na zaopatrzenie emerytalne lub rentowe, pracownik jest obowiązany opróżnić lokal i wyprowadzić się do lokalu zamiennego, wskazanego przez nadleśnictwo. Koszty przeprowadzki pokrywa nadleśnictwo.
3.
Lokal zamienny nie przysługuje, jeżeli pracownik posiada tytuł prawny do innego lokalu mieszkalnego.
§  7.
Traci moc zarządzenie Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa z dnia 27 maja 1992 r. w sprawie stanowisk w Lasach Państwowych zaliczanych do Służby Leśnej, na których zatrudnionym pracownikom przysługuje bezpłatne mieszkanie, oraz szczegółowych zasad i trybu przyznawania i zwalniania tych mieszkań (Monitor Polski Nr 19, poz. 142).
§  8.
Zarządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Rząd zmienia przepisy o układach zbiorowych pracy

Katalog spraw regulowanych w układzie zbiorowym pracy będzie otwarty i będzie mógł obejmować sprawy dotyczące w szczególności wymiaru i norm czasu pracy, systemów i rozkładów czasu pracy, pracy w godzinach nadliczbowych, wymiaru urlopu wypoczynkowego, warunków wynagradzania czy organizacji pracy. Do uzgodnień międzyresortowych trafił dziś projekt zupełnie nowej ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych. Jego autorzy zakładają, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.

Grażyna J. Leśniak 25.06.2024
Nowe zasady przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej

Dziś (piątek, 21 czerwca) weszły w życie nowe przepisy dotyczące przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej. Dotyczą m.in. rozszerzenia nadzoru nad realizacją zaleceń pokontrolnych i objęcia procedurą kontrolną mieszkań treningowych i wspomaganych.

Robert Horbaczewski 21.06.2024
Nowelizacja kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych wejdzie w życie pod koniec czerwca

W dniu 14 czerwca opublikowana została nowelizacja kodeksu pracy dotycząca ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 17.06.2024
Bez polskiego prawa jazdy obcokrajowiec nie zostanie taksówkarzem

​Od 17 czerwca wszyscy kierowcy, którzy pracują w Polsce w charakterze taksówkarzy lub świadczą usługi odpłatnego przewozu osób, będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Zapewne nie wszystkim kierowcom z zagranicy uda się to prawo jazdy zdobyć, więc liczba obcokrajowców świadczących usługi przewozu osób może spaść.

Regina Skibińska 15.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1995.15.180

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Stanowiska Służby Leśnej, na których zatrudnionym pracownikom przysługuje bezpłatne mieszkanie, oraz szczegółowe zasady i tryb przyznawania i zwalniania tych mieszkań.
Data aktu: 14/03/1995
Data ogłoszenia: 25/03/1995
Data wejścia w życie: 09/04/1995