Plany ruchu zakładów górniczych.

ZARZĄDZENIE
PREZESA WYŻSZEGO URZĘDU GÓRNICZEGO
z dnia 20 czerwca 1994 r.
w sprawie planów ruchu zakładów górniczych.

Na podstawie art. 64 ust. 6 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. - Prawo geologiczne i górnicze (Dz. U. Nr 27, poz. 96) zarządza się, co następuje:

Rozdział  1

Przepisy ogólne

§  1.
Zarządzenie określa:
1)
wymagania, jakim powinny odpowiadać plany ruchu podziemnych i odkrywkowych zakładów górniczych oraz zakładów górniczych wydobywających kopaliny otworami wiertniczymi, w tym plany ruchu sporządzane w formie uproszczonej,
2)
tryb zatwierdzenia oraz okresy, na jakie mają być sporządzane plany ruchu w poszczególnych rodzajach zakładów górniczych.
§  2.
1.
Szczegółowe wymagania dotyczące treści planu ruchu podziemnego zakładu górniczego określa załącznik nr 1.
2.
Szczegółowe wymagania dotyczące treści planu ruchu odkrywkowego zakładu górniczego oraz treści planu ruchu takiego zakładu wydobywającego kopalinę pospolitą, sporządzanego w formie uproszczonej, określa załącznik nr 2.
3.
Szczegółowe wymagania dotyczące treści planu ruchu zakładu górniczego wydobywającego kopaliny otworami wiertniczymi oraz treści planu ruchu takiego zakładu wydobywającego kopalinę pospolitą, sporządzanego w formie uproszczonej, określa załącznik nr 3.
§  3.
1.
Przepisy zarządzenia dotyczące planów ruchu podziemnego zakładu górniczego stosuje się odpowiednio do planów ruchu zakładów, w których prowadzona jest działalność polegająca na składowaniu odpadów w podziemnych wyrobiskach górniczych.
2.
Zakres odpowiedniego stosowania, o którym mowa w ust. 1, określa załącznik nr 1.
§  4.
1.
Przepisy zarządzenia dotyczące planów ruchu odkrywkowego zakładu górniczego stosuje się odpowiednio do:
1)
planów ruchu zakładów, w których prowadzona jest działalność polegająca na wydobywaniu surowców mineralnych znajdujących się w odpadach po robotach górniczych i po procesach wzbogacania kopalin,
2)
planów ruchu zakładów górniczych wydobywających kopaliny odkrywkowo w obszarach morskich Rzeczypospolitej Polskiej.
2.
Zakres odpowiedniego stosowania, o którym mowa w ust. 1, określa załącznik nr 2.
§  5.
1.
Przepisy zarządzenia dotyczące planów ruchu zakładu górniczego wydobywającego kopaliny otworami wiertniczymi stosuje się odpowiednio do:
1)
planów ruchu zakładów górniczych wydobywających kopaliny ciekłe i gazowe w obszarach morskich Rzeczypospolitej Polskiej,
2)
planów ruchu, także sporządzanych w formie uproszczonej, zakładów wykonujących prace geologiczne, obejmujące roboty wykonywane w granicach obszaru górniczego utworzonego dla kopaliny podstawowej lub przy użyciu materiałów wybuchowych albo gdy projektowana głębokość wyrobiska przekracza 30 m, w tym również zakładów wykonujących takie prace geologiczne w obszarach morskich Rzeczypospolitej Polskiej,
3)
planów ruchu zakładów prowadzących bezzbiornikowe magazynowanie substancji w górotworze.
2.
Zakres odpowiedniego stosowania, o którym mowa w ust. 1, określa załącznik nr 3.
§  6.
1.
Przepisy zarządzenia dotyczące treści planów ruchu poszczególnych rodzajów zakładów górniczych oraz zakładów, o których mowa w § 3 ust. 1, § 4 ust. 1 oraz § 5 ust. 1, stosuje się odpowiednio do planów ruchu likwidowanych zakładów górniczych.
2.
Zakres odpowiedniego stosowania, o którym mowa w ust. 1, określa:
1)
załącznik nr 1 - w odniesieniu do podziemnych zakładów górniczych oraz zakładów, o których mowa w § 3 ust. 1,
2)
załącznik nr 2 - w odniesieniu do odkrywkowych zakładów górniczych oraz zakładów, o których mowa w § 4 ust. 1,
3)
załącznik nr 3 - w odniesieniu do zakładów górniczych wydobywających kopaliny otworami wiertniczymi oraz zakładów górniczych i zakładów, o których mowa w § 5 ust. 1.
§  7.
Przepisy zarządzenia dotyczące treści planów ruchu sporządzanych w formie uproszczonej stosuje się do:
1)
odkrywkowych zakładów górniczych wydobywających kopaliny pospolite ze złóż, dla których sporządzono projekty zagospodarowania złoża w formie uproszczonej,
2)
zakładów, w których prowadzona jest działalność polegająca na wydobywaniu surowców mineralnych znajdujących się w odpadach po robotach górniczych i po procesach wzbogacania kopalin,
3)
zakładów wykonujących roboty geologiczne w celu:
a)
poszukiwania i rozpoznawania złóż kopalin pospolitych,
b)
poszukiwania i rozpoznawania surowców mineralnych znajdujących się w odpadach po robotach górniczych i po procesach wzbogacania kopalin,
c)
określenia warunków geologicznych na potrzeby zagospodarowania przestrzennego,
d)
projektowania obiektów budowlanych.

Rozdział  2

Wymagania w zakresie sporządzania planów ruchu zakładów górniczych

§  8.
1.
Plan ruchu sporządza przedsiębiorca dla każdego zakładu górniczego.
2.
Plan ruchu powinien zawierać podstawowe dane dotyczące przedsiębiorcy i zakładu górniczego oraz określać zasady i sposób prowadzenia robót.
3.
W razie gdy zakład górniczy obejmuje więcej niż jedną część zakładu prowadzącą samodzielnie ruch, plan ruchu tego zakładu powinien być tak sporządzony, aby dane objęte tym planem były zestawione odrębnie w odniesieniu do poszczególnych jego części.
§  9.
1.
Z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych w załącznikach nr 2 i 3, plan ruchu zakładu górniczego składa się z dwóch części:
1)
części podstawowej - zawierającej dane dotyczące zakładu górniczego, nie wymagające regularnych zmian,
2)
części szczegółowej - zawierającej szczegółowe dane dotyczące ruchu zakładu górniczego oraz informacje dotyczące zasad i sposobu prowadzenia robót objętych koncesją.
2.
Część podstawową planu ruchu sporządza się na czas nie określony, nie dłuższy jednak aniżeli okres ważności koncesji.
3.
Część szczegółową planu ruchu sporządza się na okres trzech lat albo na cały planowany okres prowadzenia ruchu, jeżeli jest on krótszy.
4.
Właściwy organ państwowego nadzoru górniczego może skrócić do jednego roku albo przedłużyć do lat 5 okres ważności części szczegółowej planu ruchu, w trybie przewidzianym dla zmian planu ruchu.
§  10.
1.
Sporządzanie planu ruchu polega na opracowaniu danych ujętych w załącznikach do zarządzenia.
2.
Planem ruchu powinny być objęte tylko te zagadnienia, które występują lub mogą występować w zakładzie górniczym, dla którego sporządza się plan ruchu.
3.
Poszczególne części planu ruchu powinny tworzyć odrębną całość.
4.
Poszczególne rozdziały oraz załączniki do części podstawowej planu ruchu powinny zawierać karty tytułowe, a każdy rozdział powinien stanowić odrębną całość.
§  11.
1.
Zmiany planu ruchu dokonuje się poprzez dodatek do planu ruchu.
2.
Dodatki do części podstawowej planu ruchu powinny być sporządzane w formie nowej redakcji całego rozdziału (rozdziałów) lub załącznika (załączników).
3.
Dodatki do części szczegółowej powinny być dokonywane w ramach poszczególnych punktów tej części.
4.
Jeżeli zmiany dokonane w jednej części planu ruchu pociągają za sobą potrzebę zmian w innej części tego planu, to zmiany te powinny być również w niej dokonane.
§  12.
Jeżeli w granicach obszaru górniczego planowane są bądź prowadzone roboty związane z poszukiwaniem lub rozpoznawaniem złóż kopalin lub wód podziemnych albo jeżeli obszary górnicze sąsiadują ze sobą w taki sposób, że eksploatacja kopalin ze względu na możliwość wzajemnego oddziaływania powinna być prowadzona pod odpowiednimi warunkami, plan ruchu powinien uwzględniać zachodzące współzależności oraz przewidywać środki organizacyjne, techniczne oraz inne, niezbędne do zapewnienia bezpieczeństwa pracy i bezpieczeństwa powszechnego oraz ochrony poszczególnych złóż kopalin i innych elementów środowiska naturalnego.

Rozdział  3

Tryb zatwierdzania planów ruchu

§  13.
1.
Plan ruchu oraz jego zmiany przedstawia do zatwierdzenia właściwemu organowi państwowego nadzoru górniczego przedsiębiorca.
2.
Plan, o którym mowa w ust. 1, powinien być podpisany przez przedsiębiorcę oraz kierownika ruchu zakładu górniczego realizującego ten plan.
3.
Plan ruchu oraz jego zmiany przedstawia się do zatwierdzenia w dwóch egzemplarzach.
§  14.
1.
Z zastrzeżeniem ust. 2, plan ruchu zakładu górniczego, a także zakładu prowadzącego działalność polegającą na bezzbiornikowym magazynowaniu substancji w górotworze oraz na składowaniu odpadów w podziemnych wyrobiskach powinien być przedstawiony do zatwierdzenia właściwemu organowi państwowego nadzoru górniczego, nie później niż trzy miesiące przed zamierzonym rozpoczęciem wykonywania robót.
2.
Plan ruchu sporządzony w formie uproszczonej oraz plan ruchu zakładu wykonującego prace geologiczne, o których mowa w § 5 ust. 1 pkt 2, powinien być przedstawiony do zatwierdzenia właściwemu organowi państwowego nadzoru górniczego nie później niż 30 dni przed zamierzonym rozpoczęciem wykonywania robót.
§  15.
Zmiany planu ruchu, wraz z uzasadnieniem, powinny być przedstawione właściwemu organowi państwowego nadzoru górniczego do zatwierdzenia, nie później niż 14 dni przed zamierzonym rozpoczęciem planowanych robót.
§  16.
W uzasadnionych przypadkach właściwy organ państwowego nadzoru górniczego może wyrazić zgodę na skrócenie terminu określonego w § 14 oraz w § 15.
§  17.
Zmiany części podstawowej planu ruchu powinny być przedstawione do zatwierdzenia właściwemu organowi państwowego nadzoru górniczego, wraz z kartą tytułową zmienionego rozdziału. Na karcie tej organ państwowego nadzoru górniczego umieszcza adnotację o dacie i numerze rozstrzygnięcia.
§  18.
1.
Zatwierdzone przez organ państwowego nadzoru górniczego zmiany części podstawowej planu ruchu powinny być włączone do tej części planu ruchu z równoczesną wymianą zmienionego rozdziału i odnotowaniem powyższego na karcie tytułowej rozdziału.
2.
Rozdziały części podstawowej, które zostały wymienione w sposób określony w ust. 1, powinny być ponumerowane i odpowiednio ewidencjonowane oraz przechowywane u przedsiębiorcy przez cały czas trwania ruchu zakładu górniczego.

Rozdział  4

Przepis końcowy

§  19.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 2 września 1994 r.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

SZCZEGÓŁOWE WYMAGANIA DOTYCZĄCE TREŚCI PLANU RUCHU PODZIEMNEGO ZAKŁADU GÓRNICZEGO

1. Część podstawowa planu ruchu

Rozdział I

1. 1. Nazwa, adres, telefon, telefaks zakładu górniczego oraz przedsiębiorcy.

1. 2. Zasadnicze wskaźniki charakteryzujące zakład górniczy, według wzoru nr 1.

Rozdział II

1. 3. Ogólna charakterystyka geologiczna i hydrogeologiczna złoża.

Rozdział III

1. 4. Ogólna charakterystyka zagrożeń naturalnych występujących w zakładzie górniczym.

Rozdział IV

1. 5. Prognoza wpływu działalności górniczej na przeobrażenia powierzchni. Przewidywany wpływ eksploatacji górniczej na powierzchnię (odkształcenia) w całym okresie prowadzenia ruchu zakładu górniczego.

Rozdział V

1. 6. Podstawowe obiekty i urządzenia zakładu górniczego, w tym składy MW - krótki opis, charakterystyka i dane techniczne.

1. 7. Zestawienie danych technicznych i parametrów ruchu urządzeń wyciągowych w szybach i szybikach oraz stacji wentylatorów według wzoru nr 2 i 3.

A. W planie ruchu likwidowanego podziemnego zakładu górniczego należy dodatkowo wprowadzić rozdziały VI-IX obejmujące następujące zagadnienia:

Rozdział VI

1. 8. Okres likwidacji zakładu górniczego, w tym: terminy rozpoczęcia likwidacji, zakończenia eksploatacji, likwidacji urządzeń i obiektów oraz zakończenia likwidacji zakładu górniczego.

Rozdział VII

1. 9. Ogólne zmiany warunków hydrogeologicznych przewidywanych w procesie likwidacji, z uwzględnieniem wpływów na sąsiednie zakłady górnicze oraz na warunki hydrogeologiczne wód podziemnych, w tym ujęć wód pitnych oraz wód powierzchniowych.

1. 10. Gospodarka wodno-ściekowa i ogólne zamierzenia w tym zakresie w związku z likwidacją zakładu górniczego według wzoru nr 4.

1. 11. Bilans odpadów pogórniczych i sposób ich zagospodarowania.

Rozdział VIII

1. 12. Wpływ likwidacji zakładu górniczego na środowisko oraz znajdujące się na powierzchni obiekty i urządzenia.

Rozdział IX

1. 13. Sposób likwidacji wyrobisk, ze szczególnym uwzględnieniem przewidywanego zakresu zastosowania podsadzki.

1. 14. Technologia likwidacji szybów.

B. W planie ruchu zakładu prowadzącego składowanie odpadów w podziemnych wyrobiskach górniczych, oprócz postanowień zawartych w punktach 1.1, 1.2, 1.3, 1.4, 1.5, 1.6 i 1.7, dodatkowo należy wprowadzić rozdziały X-XIII obejmujące następujące zagadnienia:

Rozdział X

1. 15. Zasięg obszaru działania i składowania odpadów zgodnie z udzieloną koncesją.

1. 16. Charakterystyka zakładu górniczego, którego wyrobiska będą wykorzystywane jako składowisko podziemne:

1) przedsiębiorca,

2) adres, telefon, telefaks użytkownika,

3) nazwa obszaru górniczego, rodzaj kopaliny,

4) stan zagospodarowania złoża (złoże eksploatowane, zakład górniczy w likwidacji, data zakończenia likwidacji),

5) gospodarka wodami kopalnianymi.

Rozdział XI

1. 17. Główne metody składowania odpadów.

1. 18. Termin rozpoczęcia składowania, okres ważności koncesji, przewidywany termin zamknięcia składowiska.

1. 19. Opis zagospodarowania obszaru górniczego w granicach objętych koncesją na składowanie odpadów i w zasięgu możliwych wpływów składowiska.

Rozdział XII

1. 20. Charakterystyka geologiczna, hydrogeologiczna i geologiczno-inżynierska górotworu w części zakładu górniczego, w obrębie której przewiduje się składowanie odpadów.

Rozdział XIII

1. 21. Stężenie substancji szkodliwych w składowanych odpadach oraz ich własności fizyczne.

1. 22. Ocena przewidywanego wpływu składowiska odpadów na środowisko, prognoza stężeń zanieczyszczenia powietrza oraz wód podziemnych.

1. 23. Przedsięwzięcia dla ochrony środowiska.

Wykaz załączników do części podstawowej planu ruchu

1. Schemat organizacyjny zakładu górniczego z określeniem pionów i służb technicznych, z uwzględnieniem wykazu stanowisk kierownictwa i dozoru ruchu.

2. Odpis koncesji na wydobywanie kopaliny wraz z odpisem umowy o ustanowieniu użytkowania górniczego.

3. Odpis decyzji zatwierdzających dokumentację geologiczną i hydrogeologiczną.

4. Odpis decyzji zatwierdzającej projekt zagospodarowania złoża.

5. Mapa sytuacyjno-wysokościowa w skali nie mniejszej niż 1:10000, z uwidocznieniem sytuacji powierzchni w granicach terenu górniczego, z odwzorowaniem granic obszaru górniczego i zaznaczeniem powierzchniowych obiektów i urządzeń zakładu górniczego oraz terenu funkcjonalnie z nimi związanego.

6. Podstawowe przekroje geologiczne przez złoże.

7. Odpisy decyzji w sprawach dotyczących korzystania z wód kopalnianych, ochrony powietrza i ochrony przed hałasem oraz w zakresie ochrony gruntów rolnych i leśnych.

8. Schemat ideowy głównego i rezerwowego zasilania w energię elektryczną zakładu górniczego i jego podstawowych obiektów.

9. Schemat głównego odwadniania z podaniem zasadniczych parametrów urządzeń głównego odwadniania.

10. Schemat ideowy zasilania obiektów podstawowych zakładu górniczego w parę, sprężone powietrze i wodę, z podaniem zasadniczych parametrów.

11. Schemat głównego transportu pod ziemią i wewnątrzzakładowego na powierzchni, z uwzględnieniem jazdy ludzi.

12. Schemat rurociągów przeciwpożarowych dotyczących zasilania, zbiorniki wodne główne i rezerwowe oraz główne rurociągi w szybach, przekopach i przecznicach.

A. Do planu ruchu likwidowanego podziemnego zakładu górniczego należy dodatkowo załączyć:

13. Odpis decyzji zatwierdzającej dodatek rozliczeniowy zasobów złoża.

14. Inwentaryzację gruntów podlegających wpływom działalności górniczej oraz przewidywany zakres i terminy wykonania prac rekultywacyjnych według wzoru nr 5.

15. Program likwidacji zakładu górniczego.

B. Do planu ruchu zakładu prowadzącego składowanie odpadów w podziemnych wyrobiskach górniczych, oprócz załączników nr 1, 6, 7, 8, 9, 10, 11 i 12, należy dodatkowo załączyć:

16. Odpis koncesji na składowanie odpadów w podziemnych wyrobiskach górniczych, wraz z odpisem umowy o ustanowieniu użytkowania górniczego.

17. Odpis decyzji zatwierdzającej dokumentację hydrogeologiczną warunków składowania.

18. Odpis decyzji zatwierdzającej dokumentację geologiczno-inżynierską budowy składowiska podziemnego.

19. Mapę sytuacyjno-wysokościową w skali nie mniejszej niż 1:10000, z uwidocznieniem sytuacji powierzchni w granicach możliwego zasięgu wpływu składowiska, z zaznaczeniem granic działania określonych w koncesji na składowanie, lokalizację obiektów zakładu, dróg transportu odpadów, szybów i miejsc udostępnienia składowiska z powierzchni, ujęć wód podziemnych i powierzchniowych.

2. Część szczegółowa planu ruchu

2.1. Określenie tytułu prawnego do nieruchomości, na której przedsiębiorca zamierza prowadzić prace mające na celu wydobywanie kopaliny.

2.2. Zakres wykorzystania zasobów złoża w okresie ważności planu ruchu w nawiązaniu do dokumentacji geologicznej i projektu zagospodarowania złoża.

2.3. Zasoby kopalin towarzyszących określone w dokumentacji geologicznej. W przypadku ich pozyskiwania, podać zakres i częstotliwość pomiarów parametrów złożowych oraz warunki eksploatacji.

2.4. Opis partii pokładów lub złoża, w których mają być prowadzone roboty górnicze, z zestawieniem robót eksploatacyjnych - tabelarycznie według wzoru nr 1A. W razie konieczności zamieścić uzupełnienie tabeli w formie opisowej.

2.5. Podsadzka:

1) zakres stosowania poszczególnych rodzajów podsadzki,

2) stosowane technologie podsadzania,

3) jakość podsadzki,

4) sposób przygotowania,

5) sposób odprowadzania i oczyszczania wody podsadzkowej,

6) lokalizacja, ilość i pojemność osadników polowych,

7) technologie podsadzania likwidowanych wyrobisk.

2.6. Planowane wyrobiska udostępniające i główne wyrobiska przygotowawcze według wzoru nr 2A.

Wyszczególnienie:

1) szyby i szybiki,

2) chodniki podstawowe na poziomach,

3) główne upadowe,

4) przekopy i inne wyrobiska kamienne,

5) wyrobiska badawcze.

W odniesieniu do złóż (pokładów) zagrożonych tąpaniami należy ująć cały zakres robót przygotowawczych (wszystkie wyrobiska).

2.7. Przewidywane roboty geologiczne (poszukiwawcze i rozpoznawcze) prowadzone z powierzchni i wyrobisk górniczych z podaniem założeń geologicznych i techniki robót wiertniczych.

2.8. Przewidywane roboty wiertnicze dla celów technologicznych z podaniem założeń geologicznych i techniki robót (np. wiercenia odwadniające, wentylacyjne, podsadzkowe).

2.9. Przewidywane przebudowy i roboty remontowe głównych wyrobisk górniczych (np. poszerzanie głównych dróg przewozowych, szybów).

2. 10. Projektowane zmiany w podstawowych obiektach i urządzeniach zakładu górniczego (budowa nowych, przebudowa, rozbudowa lub likwidacja), według wzoru nr 3A.

2.11. Projektowane roboty w zakresie budowy nowych, przebudowy, rozbudowy, remontu, montażu i rozbiórki obiektów budowlanych zakładu górniczego, według wzoru nr 4A.

2.12. Programy remontów kapitalnych, modernizacji i techniczno-organizacyjnych sposobów poprawy stanu bezpieczeństwa i higieny pracy w odniesieniu do obiektów i urządzeń, o których mowa w pkt 2.10, z podaniem zakresu i planu naprawy oraz planu modernizacji.

2.13. Przewietrzanie:

1) sposoby regulacji grupowych prądów powietrza, prądy przekątne i ich zabezpieczenia,

2) oddziały przewietrzane prądami schodzącymi, prądy schodzące i zastosowane środki bezpieczeństwa - powołać się na posiadane zezwolenia,

3) otwory równoznaczne od sieci wentylacyjnych oraz otwory równoznaczne dla optymalnej pracy wentylatorów głównego przewietrzania,

4) harmonogram niezbędnych robót związanych ze zmianami w sieci wentylacyjnej,

5) zwalczanie podwyższonej temperatury,

6) połączenie wentylacyjne z sąsiednimi zakładami górniczymi - powołać posiadane zezwolenia i terminy ich ważności.

2.14. Zagrożenie metanowe:

1) zaliczenia złóż lub ich części (pokładów) do poszczególnych kategorii zagrożeń metanowych,

2) metanonośność pokładów lub ich części, a w odniesieniu do zakładów górniczych wydobywających sól - gazonośność złoża,

3) przewidywane kształtowanie się zagrożenia metanowego w miarę rozwoju eksploatacji, sposoby zwalczania tego zagrożenia, z uwzględnieniem odmetanowania oraz metanometrii automatycznej,

4) metanowość bezwzględna zakładu górniczego,

5) prognoza odgazowania pokładów nadebranych i podebranych.

2.15. Zagrożenie wyrzutami gazów i skał:

1) zaliczenie pokładów złóż lub ich części do odpowiednich kategorii zagrożenia,

2) sposób wykonywania robót strzałowych,

3) stosowana profilaktyka (np. górnicza, wentylacyjna),

4) rodzaje i lokalizacja tam strzałowych,

5) opis sposobu i poszczególnych środków (urządzeń) do alarmowania załogi na wypadek wypływu lub wyrzutu gazów i skał, z uwzględnieniem automatycznej sygnalizacji wzrostu dwutlenku węgla, metanu oraz siarkowodoru w powietrzu oraz wykorzystania sprężonego powietrza do oddychania zagrożonej załogi,

6) wyposażenie załogi w sprzęt ochronny dróg oddechowych.

2.16. Zagrożenie wybuchem pyłu węglowego:

1) zestawienie pokładów zaliczanych do odpowiedniej klasy zagrożenia wybuchem pyłu węglowego,

2) podać podstawowe sposoby zwalczania zagrożenia wybuchem pyłu węglowego pod ziemią i na powierzchni,

3) ocena zagrożenia wybuchem pyłu węglowego z uwagi na możliwość stosowania urządzeń elektrycznych.

2.17. Zagrożenie pożarowe:

1) ocena zagrożenia pożarowego oddziałów wydobywczych według skłonności węgla do samozapalenia,

2) zestawienie pól pożarowych z podaniem powierzchni w m2 otamowanych zasobów w tonach i daty powstania pola,

3) profilaktyka przeciwpożarowa ze szczególnym uwzględnieniem profilaktyki przy przenośnikach taśmowych, zrobach ścian zwałowych, w tym ścian z obudową zmechanizowaną, oraz stosowania czujek pożarowych,

4) zakres stosowania wczesnego wykrywania pożarów,

5) plan likwidacji pól pożarowych,

6) wyposażenie załogi w pochłaniacze ochronne oraz tlenowe aparaty ucieczkowe,

7) sposób i częstotliwość kontroli zagrożenia pożarowego w oddziałach oraz tam pożarowych i izolacyjnych.

2.18. Zagrożenie tąpaniami:

1) klasyfikacja złóż (pokładów) lub ich części pod względem zagrożenia tąpaniami,

2) przewidywane kształtowanie się zagrożenia tąpaniami w miarę rozwoju robót górniczych,

3) metody prognozowania i zwalczania zagrożenia tąpaniami.

2.19. Zagrożenie wodne i warunki hydrogeologiczne:

1) klasyfikacja zakładu górniczego lub jego części pod względem zagrożenia wodnego,

2) opis zbiorników wodnych powierzchniowych i podziemnych zagrażających bezpieczeństwu ruchu zakładu górniczego,

3) zestawienie zbiorników wodnych według wzoru nr 5A,

4) metody zwalczania zagrożenia wodnego,

5) przewidywane kształtowanie się zagrożenia wodnego, z uwzględnieniem zagrożeń związanych z odprowadzaniem wód podsadzkowych, oraz przewidywane zagrożenia ze strony szybów i otworów wiertniczych.

2.20. Zagrożenie radiacyjne:

1) klasyfikacja wyrobisk pod względem stopnia zagrożenia radiacyjnego,

2) sposoby organizacyjne i techniczne ograniczenia zagrożenia radiacyjnego.

2.21. Zespoły do zwalczania poszczególnych zagrożeń.

2.22. Technika robót strzałowych:

1) metody wykonywania robót strzałowych,

2) roboty strzałowe, wykonywane na podstawie udzielonych specjalnych zezwoleń,

3) występowanie prądów błądzących oraz środki zapobiegawcze,

4) zagrożenie występowaniem ładunków elektrostatycznych.

2.23. Pokłady podebrane:

1) wykaz podebranych części złoża, w których prowadzi się roboty, z podaniem stosownych środków bezpieczeństwa,

2) części złoża (pokładu), które mają być podebrane, ze szczególnym uwzględnieniem jego skutków.

2.24. Wielkość strat złożowych dla poszczególnych kopalin pokładów i systemów eksploatacji - zestawienie, odpowiednio, według wzorów nr 6A, 7A i 8A.

2.25. Ochrona środowiska, wraz z obiektami budowlanymi.

Zamierzenia w zakresie ograniczenia i usuwania ujemnych wpływów działalności zakładu górniczego w nawiązaniu do miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obszaru funkcjonalnego terenu górniczego w okresie obowiązywania planu ruchu.

W szczególności należy uwzględnić:

1) warunki do eksploatacji części złoża w filarach ochronnych - profilaktyka górnicza, koordynacja robót górniczych i zapobiegawczo-naprawczych, profilaktyka budowlana, obserwacje obiektów oraz pomiary deformacji,

2) charakterystykę zagospodarowania powierzchni terenu górniczego w granicach zasięgu wpływów projektowanej eksploatacji, wykorzystując do tego wyniki inwentaryzacji,

3) prognozę wpływu działalności górniczej na przeobrażenia środowiska (deformacja terenu, zalewiska, uszkodzenia obiektów i urządzeń),

4) ustalenia sposobu przeciwdziałania i usuwania skutków eksploatacji, ze szczególnym uwzględnieniem ochrony użytków rolnych i leśnych oraz obiektów powierzchniowych i podziemnych (kierunki rekultywacji),

5) gospodarkę skałą płonną i innymi odpadami,

6) gospodarkę wodno-ściekową, w tym doprowadzenie, odprowadzenie, oczyszczanie i wykorzystanie wód (środki techniczne),

7) ochronę powietrza przed zanieczyszczeniem (urządzenia ochrony powietrza, ich stan techniczny, zamierzenia w zakresie ograniczenia emisji zorganizowanej i nie zorganizowanej),

8) czynniki mające wpływ na środowisko, jak:

a) zapylenie,

b) hałas,

c) wibracja,

d) substancje toksyczne,

e) źródła promieniowania jonizującego (naturalne lub sztuczne),

f) wilgotność,

ich wielkości, występowanie oraz środki zmierzające do zwalczania.

2.26. Organizacja opieki lekarskiej, w tym przeprowadzanie badań lekarskich i udzielanie pierwszej pomocy oraz przeprowadzanie badań psychologicznych określonych grup zawodowych.

2.27. Organizacja i częstotliwość pomiarów parametrów mikroklimatu i środki organizacyjno-techniczne, zapewniające prawidłowe warunki pracy.

2.28. Zapylenie powietrza kopalnianego - stosowana profilaktyka zawarta w "Kompleksowym planie zwalczania zapylenia pyłami szkodliwymi dla zdrowia".

2.29. Hałas i wibracje mechaniczne, miejsce ich występowania oraz środki zmierzające do ich zwalczania określone na podstawie wyników pomiarów.

2.30. Substancje toksyczne i inne szkodliwe dla zdrowia - wyniki pomiarów, źródła powstania, miejsce występowania, stosowana profilaktyka.

2.31. Zamknięte źródła promieniowania jonizującego w urządzeniach, liczba, rodzaj, przeznaczenie i miejsce zabudowania lub przechowywania, przeszkolenie pracowników obsługi i nadzorujących urządzenia, postępowanie w sytuacjach awaryjnych.

2.32. Warunki zatrudniania pracowników w przypadkach występowania zagrożenia radiacyjnego (naturalnego lub sztucznego).

2.33. Oświetlenie wyrobisk.

2.34. Szkolenie załogi.

A. W planie ruchu likwidowanego zakładu górniczego pominąć należy zagadnienia ujęte w punktach 2.4, 2.6, 2.7, 2.24, a dodatkowo uwzględnić:

2.35. Rozliczenie zasobów w nawiązaniu do dokumentacji geologicznej i projektu zagospodarowania złoża.

2.36. Wielkość strat złożowych dla poszczególnych kopalin (pokładów) i całego złoża według stanu na koniec okresu eksploatacji, zestawienie - odpowiednio - według wzorów nr 7A, 8A i 9A.

2.37. Opis podstawowych obiektów i urządzeń zakładu górniczego oraz przewidywane zmiany ich charakteru i kolejności ich likwidacji.

2.38. Opis robót górniczych związanych z likwidacją, wraz z opisem partii złoża (pokładów), w których nastąpi zakończenie eksploatacji, według wzoru nr 1A.

2.39. Planowane do likwidacji wyrobiska udostępniające i główne wyrobiska przygotowawcze według wzoru nr 2A oraz wykaz i harmonogram wyrobisk przewidzianych do likwidacji.

2.40. Zagrożenie metanowe:

1) przewidywane kształtowanie się zagrożenia metanowego w miarę postępu likwidacji, sposoby zwalczania tego zagrożenia, z uwzględnieniem odmetanowania oraz metanometrii automatycznej,

2) metanowość bezwzględna zakładu górniczego.

2.41. Zagrożenie tąpaniami:

1) przewidywane kształtowanie się zagrożenia tąpaniami w miarę postępu likwidacji,

2) środki stosowane przez zakład górniczy w zakresie prognozowania zwalczania zagrożenia tąpaniami.

2. 42. Ochronę środowiska.

Zamierzenia w zakresie ograniczenia i usuwania ujemnych wpływów działalności zakładu górniczego w nawiązaniu do miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obszaru funkcjonalnego terenu górniczego w okresie obowiązywania planu ruchu.

W szczególności należy uwzględnić:

1) zabezpieczenie wyrobisk górniczych udostępniających złoże z powierzchni,

2) kierunki rekultywacji terenów przekształconych i plan ich zagospodarowania,

3) określenie kategorii przydatności terenu do zabudowy po zakończeniu działalności górniczej,

4) sposób zatopienia zrobów, z uwzględnieniem ochrony wód,

5) sposób przeciwdziałania zmianom stosunków wodnych na powierzchni po zatopieniu zakładu górniczego i podniesieniu poziomu wód gruntowych,

6) sposób zabezpieczenia obiektów, urządzeń lub wyrobisk stanowiących zabytki kultury materialnej górnictwa,

7) sposób zabezpieczenia dokumentów mierniczo-geologicznych zakładu górniczego.

B. W planie ruchu zakładu prowadzącego składowanie odpadów w podziemnych wyrobiskach górniczych pominąć należy zagadnienia ujęte w punktach 2.2, 2.3, 2.4, 2.10, 2.11, 2.12, 2.32, 2.33, 2.34, 2.35, 2.36 i 2.37, a dodatkowo uwzględnić:

2.43. Sposób udostępnienia wyrobiska do składowania odpadów.

2.44. Charakterystykę podziemnego wyrobiska, przeznaczonego do składowania odpadów, ze wskazaniem: lokalizacji, jego rodzaju, wymiarów, rodzaju obudowy, sposobu przewietrzania oraz pojemności (całkowitej, planowanej chłonności, wydajności składowania).

2.45. Niezbędne prace adaptacyjne, w tym uszczelnianie, ekranizacja górotworu, likwidacja zbędnych wyrobisk.

2.46. Wpływ robót górniczych na stabilność wyrobisk, w których przewiduje się składowanie odpadów.

2.47. Prace zabezpieczające odpady przed ich przemieszczaniem.

2.48. Zamierzenia dotyczące zwiększenia zdolności składowania.

2.49. Charakterystykę składowiska odpadów obejmującą:

1) rodzaj, stan skupienia, pozycję klasyfikacyjną,

2) miejsce pochodzenia,

3) własności fizyczne (odsączalność, odporność termiczną),

4) wyniki badań: składu chemicznego, radioaktywności, toksyczności i wytrzymałości.

2.50. Charakterystykę jakości i ilości użytych nośników i komponentów.

2.51. Opis procesu składowania.

2.52. Opis środków transportu odpadów do wyrobisk.

2.53. Sposób przygotowania odpadów przed składowaniem.

2.54. Odprowadzenie wód z rejonu składowania odpadów.

2.55. Sposób zamknięcia składowiska.

2.56. Opis zagrożeń, które mogą mieć wpływ na bezpieczeństwo powszechne, z podaniem sposobu przeciwdziałania tym zagrożeniom.

2.57. Przewidywane działania zapobiegawcze w przypadku niekontrolowanego przedostawania się odpadów ze składowiska w trakcie składowania lub po zamknięciu składowiska.

2.58. Przewidziane kontrole warunków składowania (zakres i częstotliwość badań).

2.59. Warunki szkodliwe dla zdrowia; profilaktykę techniczną i medyczną.

Wykaz załączników do części szczegółowej planu ruchu

1. Mapa sytuacyjno-wysokościowa powierzchni w skali nie mniejszej niż 1:5000, z uwidocznieniem sytuacji i zagospodarowania powierzchni w granicach terenu górniczego oraz zasięgu wpływów planowanej eksploatacji.

2. Mapa sytuacyjno-wysokościowa powierzchni w skali nie mniejszej niż 1:5000, z zaznaczeniem stref i wielkości wpływów eksploatacji dokonanej i planowanej oraz obiektów, dla których zostały ustanowione filary ochronne. Należy uwzględnić wpływy eksploatacji kopalń sąsiednich. W planie ruchu likwidowanego zakładu górniczego na mapie należy uwidocznić wielkości obniżeń ostatecznych i kategorie przydatności terenu do zabudowy.

3. Mapy wyrobisk górniczych w skali nie mniejszej niż 1:5000 zaktualizowane na koniec pierwszego półrocza poprzedzającego ważność opracowywanego planu ruchu z naniesieniem:

1) granic części złoża w danym obszarze górniczym, eksploatowanego przez inny zakład górniczy,

2) parcel przeznaczonych do eksploatacji w okresach rocznych oznaczonych odrębnymi kolorami,

3) parcel, w których obrębie projektuje się roboty przygotowawcze, z zaznaczeniem robót udostępniających wymienionych w punkcie 2.6,

4) wyrobisk i robót geologicznych, wymienionych w pkt 2.7 i 2.8, w okresach rocznych, oznaczonych odrębnymi kolorami,

5) parcel złoża zakwalifikowanych do przewidywanych strat w zasobach przemysłowych i nieprzemysłowych.

Na mapach wyrobisk górniczych należy uwidocznić również:

6) pola pożarowe, tamy pożarowe, tamy bezpieczeństwa,

7) zbiorniki wodne, uskoki wodonośne, filary bezpieczeństwa dla zbiorników, otwory wiertnicze z oznaczeniem otworów nie zlikwidowanych oraz tamy wodne,

8) stopnie zagrożenia wodnego,

9) krawędzie pozostawionych części pokładów wyżej i niżej leżących, które mogą mieć wpływ na eksploatację,

10) główne, grupowe i rejonowe prądy powietrza,

11) urządzenia wentylacyjne,

12) projektowane wyrobiska przygotowawcze oddziałowe,

13) na płaszczyznach przeznaczonych do eksploatacji - długość i kierunek prowadzenia wyrobisk oraz ich wybieg,

14) kategorie zagrożenia metanowego,

15) stopnie zagrożenia tąpaniami,

16) lokalizację źródeł promieniowania jonizującego,

17) filary ochronne i bezpieczeństwa.

W szczególnych przypadkach należy przewidzieć nanoszenie na mapach wyrobisk przygotowawczych niższego rzędu.

4. Profile złóż (pokładów) dla każdego projektowanego do eksploatacji pola w skali nie mniejszej niż 1:200, z wykazaniem warstw geologicznych w stropie, nie mniej jednak jak 5-krotnej grubości złoża (pokładu) eksploatowanego oraz co najmniej 50 metrów dla złoża pokładu skłonnego do tąpań i w spągu do 20 metrów.

5. Uproszczony, przestrzenny schemat przewietrzania sporządzany na początek okresu ważności planu ruchu.

6. Schematy urządzeń do odmetanowania z podaniem głównych rurociągów odmetanowania oraz stacji odmetanowania.

7. Schemat rurociągów podsadzkowych oraz instalacji do składowania odpadów w wyrobiskach górniczych.

8. Schematy ideowe dotyczące planowanych zmian w zasilaniu zakładu górniczego i jego podstawowych obiektów w energię elektryczną, parę, sprężone powietrze i wodę z podaniem zasadniczych parametrów.

9. Schemat dotyczący planowanych zmian w urządzeniach i sieciach głównego odwadniania.

10. Schematy dotyczące planowanych zmian w głównym transporcie, z uwzględnieniem jazdy ludzi, oraz głównych urządzeniach odstawy.

11. Książka obudowy obejmująca podstawowe, typowe rysunki obudowy dla wyrobisk korytarzowych oraz dla grupy wyrobisk eksploatacyjnych.

12. Kompleksowy plan zwalczania zapylenia pyłami szkodliwymi dla zdrowia.

Do planu ruchu zakładu prowadzącego składowanie odpadów w podziemnych wyrobiskach górniczych należy dodatkowo załączyć:

13. Mapy podstawowych przekroi geologicznych przez rejon składowiska odpadów.

14. Mapę rozmieszczenia odpadów w wyrobisku.

Wzór nr 1

Zasadnicze wskaźniki.

(pominięty)

Wzór nr 2

Szyb i jego uzbrojenie oraz urządzenia wyciągowe.

(pominięty)

Wzór nr 3

Szyb wentylacyjny

(pominięty)

Wzór nr 4

GOSPODARKA WODĄ KOPALNIANĄ Z DOPŁYWU NATURALNEGO W ZAKŁADZIE GÓRNICZYM ........... W LIKWIDACJI

(pominięty)

Wzór nr 5

INWENTARYZACJA GRUNTÓW POD DZIAŁALNOŚCIĄ GÓRNICZĄ WRAZ Z PRZEWIDYWANYM ZAKRESEM I TERMINAMI WYKONANIA PRAC REKULTYWACYJNYCH

(pominięty)

Wzór nr 1A

OPIS PARTII ZŁOŻA (POKŁADÓW), W KTÓRYCH MAJĄ BYĆ PROWADZONE EKSPLOATACYJNE ROBOTY GÓRNICZE

(pominięty)

Wzór nr 2A

ZESTAWIENIE ROBÓT UDOSTĘPNIAJĄCYCH I GŁÓWNYCH ROBÓT PRZYGOTOWAWCZYCH

(pominięty)

Wzór nr 3A

ZESTAWIENIE PROJEKTOWANYCH ZMIAN W PODSTAWOWYCH OBIEKTACH I URZĄDZENIACH ZAKŁADU GÓRNICZEGO

(pominięty)

Wzór nr 4A

ZESTAWIENIE OBIEKTÓW BUDOWLANYCH ZAKŁADU GÓRNICZEGO

(pominięty)

Wzór nr 5A

ZESTAWIENIE ZBIORNIKÓW WODNYCH

(pominięty)

Wzór nr 6A

ZESTAWIENIE PROJEKTOWANYCH STRAT ZŁOŻA

(pominięty)

Wzór nr 7A

ZESTAWIENIE PROJEKTOWANYCH STRAT W ZASOBACH (w tys. Mg)

(pominięty)

Wzór nr 8A

ZESTAWIENIE PROJEKTOWANYCH STRAT W ZASOBACH

(pominięty)

Wzór nr 9A

ZESTAWIENIE PROJEKTOWANYCH STRAT ZŁOŻA

(pominięty)

ZAŁĄCZNIK Nr  2

SZCZEGÓŁOWE WYMAGANIA DOTYCZĄCE TREŚCI PLANU RUCHU ODKRYWKOWEGO ZAKŁADU GÓRNICZEGO ORAZ TREŚCI PLANU RUCHU TAKIEGO ZAKŁADU WYDOBYWAJĄCEGO KOPALINĘ POSPOLITĄ SPORZĄDZANEGO W FORMIE UPROSZCZONEJ

(pominięty)

1. Część podstawowa planu ruchu

Rozdział I

1.1. Nazwa, adres, telefon, telefaks zakładu górniczego oraz przedsiębiorcy.

1.2. Wskaźniki charakteryzujące zakład górniczy według wzoru nr 1.

Rozdział II

1.3. Opis terenu górniczego oraz jego zagospodarowania.

1.4. Tytuł prawny do nieruchomości, na której przedsiębiorca prowadzi lub zamierza prowadzić jakiekolwiek prace.

Rozdział III

1.5. Ogólna charakterystyka geologiczna i hydrogeologiczna złoża.

Rozdział IV

1.6. Organizacja i sposób wykonywania robót strzałowych.

1.7. Składowanie MW (typ składów MW, ich lokalizacja i pojemność, opis stref zagrożenia).

Rozdział V

1.8. Ogólna charakterystyka zagrożenia osuwiskowego i obrywania się skał i zwisów skalnych (np. szerokość poziomów eksploatacyjnych, wysokość i kąty nachylenia ociosów lub skarp, płaszczyzny poślizgów).

1.9. Prognozowane występowanie zagrożeń wodnych i ich charakterystyka. Systemy odwadniania złoża i zwałów, odprowadzanie wód.

1.10. Główne źródła zagrożenia pożarowego i jego charakterystyka, stosowane środki jego zwalczania, z uwzględnieniem współpracy z właściwą miejscowo komendą rejonową Państwowej Straży Pożarnej.

1.11. Opis innych zagrożeń występujących w zakładzie górniczym.

1.12. Dane techniczne głównych maszyn i urządzeń urabiających i zwałujących oraz głównego zasilania zakładu górniczego.

1.13. Dane techniczne głównych urządzeń zakładu przeróbki mechanicznej.

1.14. Opis głównego przewozu wewnątrzzakładowego oraz urządzeń zasilających trakcję, przewozu oponowego, głównych urządzeń odstawy, innych głównych systemów transportu. Profilaktyka przed zagrożeniami od urządzeń transportowych.

Rozdział VI

1. 15. Charakterystyka elementów przyrodniczych środowiska i zagospodarowania powierzchni w zasięgu wpływów planowanych robót górniczych.

1. 16. Miejsca znalezisk archeologicznych i ujawnionych przedmiotów zabytkowych.

1. 17. Prognoza wpływu działalności górniczej na przeobrażenie środowiska. Kierunki rekultywacji i odtworzenia środowiska.

Rozdział VII

1. 18. Opis przewidywanych miejsc i rodzajów zagrożeń występujących w danym zakładzie górniczym (np. zapylenie, hałas, wibracja, ekstremalne temperatury, substancje toksyczne, zamknięte źródła promieniowania jonizującego).

1. 19. Urządzenia higienicznosanitarne, sprzęt ochrony osobistej, organizacja opieki lekarskiej.

1. 20. Szkolenie załogi.

A. W planie ruchu likwidowanego odkrywkowego zakładu górniczego pominąć należy zagadnienia ujęte w punkcie 1.17 w rozdziale VI oraz dodatkowo wprowadzić rozdziały VIII-XIV obejmujące następujące zagadnienia:

Rozdział VIII

1. 21. Okres likwidacji zakładu górniczego, w tym: terminy rozpoczęcia likwidacji, zakończenia eksploatacji, likwidacji urządzeń i obiektów oraz zakończenia likwidacji zakładu górniczego. Sposób likwidacji wyrobisk i zwałów. Wskazanie przyszłych użytkowników terenów.

Rozdział IX

1. 22. Ogólne zmiany warunków hydrogeologicznych przewidywanych w procesie likwidacji, z uwzględnieniem wpływów na sąsiednie zakłady górnicze oraz na warunki hydrogeologiczne wód podziemnych, w tym ujęć wód pitnych oraz wód powierzchniowych.

Rozdział X

1. 23. Opis zasadniczych robót górniczych eksploatacyjnych oraz robót związanych z likwidacją zakładu górniczego.

1. 24. Opis planowanych sposobów likwidacji wyrobisk górniczych i zwałów. Wykaz i harmonogram robót likwidacyjnych.

Rozdział XI

1. 25. Opis planowanych sposobów zabezpieczenia zasobów złoża.

Rozdział XII

1. 26. Dane techniczne głównych urządzeń zakładu przeróbki. Sposób likwidacji zakładu przeróbki.

Rozdział XIII

1. 27. Sposób likwidacji urządzeń transportowych.

Rozdział XIV

1. 28. Kierunki rekultywacji i odtworzenia środowiska.

B. Plan ruchu odkrywkowego zakładu górniczego, sporządzony w formie uproszczonej, nie zawiera części podstawowej.

Wykaz załączników do części podstawowej planu ruchu

1. Schemat organizacyjny zakładu górniczego z określeniem pionów i służb technicznych oraz stanowisk kierownictwa i dozoru ruchu.

2. Odpisy koncesji i umowy o ustanowieniu użytkowania górniczego.

3. Odpis decyzji zatwierdzających dokumentację geologiczną i hydrogeologiczną.

4. Odpis decyzji zatwierdzającej projekt zagospodarowania złoża.

5. Mapa sytuacyjno-wysokościowa w skali, w jakiej sporządzone są mapy wyrobisk górniczych z uwidocznieniem sytuacji powierzchni terenu, zagospodarowania górniczego oraz stref zagrożeń w granicach terenu górniczego. Na mapie tej należy oznaczyć również strefy zagrożenia od składu MW. W przypadku gdy skład MW zlokalizowany jest poza obszarem górniczym, jego usytuowanie oraz strefy zagrożenia należy w miarę potrzeby przedstawić na odrębnej mapie.

6. Mapy wykorzystania złoża (według projektu zagospodarowania złoża), w skali map wyrobisk górniczych, dla poszczególnych poziomów eksploatacyjnych.

7. Odpisy decyzji w sprawach dotyczących korzystania z wód kopalnianych, ochrony powietrza atmosferycznego, ochrony przed hałasem oraz w zakresie ochrony gruntów rolnych i leśnych.

8. Schemat ideowy głównego i rezerwowego zasilania zakładu górniczego w energię elektryczną z podaniem zasadniczych parametrów.

9. Schematy ideowe zasilania zakładu górniczego w: parę, sprężone powietrze i wodę z podaniem zasadniczych parametrów.

10. Schematy ideowe z podaniem zasadniczych parametrów w odniesieniu do:

1) głównego odwadniania,

2) stałego transportu wewnątrzzakładowego i głównej odstawy,

3) łączności i sygnalizacji alarmowej.

A. W planie ruchu likwidowanego odkrywkowego zakładu górniczego pominąć należy załącznik nr 5 i 6, a dodatkowo dołączyć:

11. Odpis decyzji o zatwierdzeniu dodatku rozliczeniowego do dokumentacji geologicznej zasobów złoża.

12. Inwentaryzacje gruntów objętych działalnością górniczą, wraz z przewidywanym zakresem i terminem wykonania prac rekultywacyjnych.

13. Mapę sytuacyjno-wysokościową w skali, w jakiej sporządzone są mapy wyrobisk górniczych, z uwidocznieniem sytuacji powierzchni terenu, zagospodarowania górniczego oraz stref zagrożeń w granicach zasięgu wpływów eksploatacji i likwidacji zakładu górniczego. Na mapie tej należy oznaczyć również strefy zagrożenia od składu MW. W przypadku gdy skład MW zlokalizowany jest poza obszarem górniczym, jego usytuowanie oraz strefy zagrożenia należy w miarę potrzeby przedstawić na odrębnej mapie.

14. Mapy wykorzystania złoża po zakończeniu eksploatacji w skali map wyrobisk górniczych, dla poszczególnych poziomów eksploatacyjnych.

15. Program likwidacji zakładu górniczego.

2. Część szczegółowa planu ruchu

2. 1. Nazwa złoża kopaliny i obszaru górniczego.

2. 2. Przewidywane zmiany stosunku prawnego do nieruchomości, na której zakład górniczy zamierza prowadzić jakiekolwiek prace.

2. 3. Zestawienie aktualnych zasobów geologicznych i przemysłowych według wzoru nr 2, a dla likwidowanego zakładu górniczego - według wzoru nr 2A. Zestawienie aktualnych zasobów kopalin towarzyszących według wzoru nr 4, a dla likwidowanego zakładu górniczego - według wzoru nr 4A.

2. 4. Wielkość strat złożowych i przeróbczych. Uzasadnienie przewidywanych strat w zasobach i wskaźnik wykorzystania złoża. Zestawienie przewidywanych strat w zasobach według wzoru nr 3, a dla likwidowanego zakładu górniczego - według wzoru nr 3A.

2. 5. Opis przewidywanych warunków geologicznych i hydrogeologicznych partii złoża, w których prowadzone będą roboty górnicze. Wpływ eksploatacji na wody powierzchniowe i podziemne.

2. 6. Zakres eksploatacji górniczej i usuwania nadkładu. Opis eksploatacji kopalin towarzyszących i sposobu ich wykorzystania.

2. 7. Opis robót udostępniających i przygotowawczych w okresie obowiązywania planu ruchu. Zestawienie robót geologicznych (poszukiwawczych i rozpoznawczych) według wzoru nr 5.

2. 8. Systemy eksploatacji złoża.

2. 9. Organizacja robót strzałowych w poszczególnych stosowanych metodach strzelania w zakładzie górniczym, dostawa środków strzałowych, przewidywany maksymalny zasięg zagrożeń rozrzutem odłamków, rozmieszczenie schronów strzałowych, działanie fal powietrza, drgań sejsmicznych, przewidywanych w okresie obowiązywania planu ruchu.

2. 10. Zagrożenia osuwiskowe i obrywania się skał oraz stosowana profilaktyka w tym zakresie.

2. 11. Sposoby zwalczania zagrożenia wodnego (np. odwadnianie złoża i zwałów, urządzenia odwadniające, opis zbiorników wodnych, planowane otwory odwadniające).

2. 12. Źródła zagrożenia pożarowego i środki zwalczania (profilaktyka).

2. 13. Sposób koordynacji eksploatacji i ochrony złoża kopaliny zalegającej w zasięgu wpływu eksploatacji prowadzonej przez zakład górniczy.

2. 14. Opis technologii przeróbki kopaliny, ewentualne zmiany w okresie obowiązywania planu ruchu.

2. 15. Opis transportu wewnątrzzakładowego z powołaniem się na aktualne regulaminy transportu oraz opis stosowanej profilaktyki przed zagrożeniami od urządzeń transportowych.

2. 16. Projektowane zmiany w podstawowych obiektach i urządzeniach zakładu górniczego (budowa nowych, przebudowa, rozbudowa i likwidacja) według wzoru nr 6.

2. 17. Ochrona środowiska. Zamierzenia w zakresie organizowania i usuwania ujemnych wpływów działalności górniczej w okresie obowiązywania planu ruchu, w szczególności:

1) profilaktyka górnicza i budowlana oraz usuwanie szkód,

2) kierunki rekultywacji i zagospodarowania terenów przekształconych na skutek działalności górniczej, sposób zabezpieczenia obiektów, urządzeń lub wyrobisk stanowiących zabytki kultury materialnej górnictwa, sposób przeciwdziałania zmianom stosunków wodnych,

3) składowanie odpadów lub ich gospodarcze wykorzystanie,

4) gospodarka wodno-ściekowa, środki techniczne, ochrona oraz oczyszczanie i wykorzystanie wód,

5) ochrona powietrza przed zanieczyszczeniem (urządzenia i środki ochrony powietrza, ich stan techniczny, zamierzenia w zakresie ograniczenia emisji),

6) inne czynniki mające wpływ na środowisko, takie jak: hałas, wibracja, temperatura, substancje toksyczne, zamknięte źródła promieniowania jonizującego, ich wielkości i miejsce występowania oraz środki zmierzające do zwalczania.

2. 18. Organizacja i częstotliwość pomiarów określających stan zagrożenia środowiska i zatrudnionej załogi, takich jak: zapylenie powietrza, hałas, wibracja, temperatura, substancje toksyczne oraz inne czynniki szkodliwe dla zdrowia. Wyniki pomiarów, źródła powstawania i miejsce występowania zagrożeń, stosowana profilaktyka.

2. 19. Oświetlenie wyrobisk.

A. W planie ruchu likwidowanego odkrywkowego zakładu górniczego pominąć należy zagadnienia ujęte w punkcie 2.7 i 2.16, a dodatkowo wprowadzić:

2. 20. Opis wpływu likwidacji zakładu górniczego na środowisko oraz obiekty i urządzenia na powierzchni na podstawie ich inwentaryzacji.

2. 21. Ogólne przedstawienie sposobu likwidacji wyrobisk górniczych.

2. 22. Opis robót górniczych związanych z likwidacją zakładu górniczego, według wzoru nr 1A.

2. 23. Opis systemów likwidacji wyrobisk górniczych i zwałów.

2. 24. Opis planowanych sposobów zabezpieczenia zasobów złoża.

2. 25. Wykaz źródeł promieniowania jonizującego z podaniem sposobów postępowania z nimi.

B. W planie ruchu sporządzonego w formie uproszczonej odkrywkowego zakładu górniczego pominąć należy zagadnienia ujęte w punktach: 2.7, 2.10, 2.11, 2.19, 2.20, 2.21, 2.22, 2.23, 2.24 i 2.25, a dodatkowo wprowadzić:

2. 26. Nazwę, telefon, telefaks zakładu górniczego i przedsiębiorcy.

2. 27. Wskaźniki charakteryzujące zakład górniczy według wzoru nr 1.

2. 28. Opis robót górniczych udostępniających i przygotowawczych, związanych z rozwojem zakładu górniczego.

2. 29. Charakterystykę występujących zagrożeń naturalnych w zakładzie górniczym, wraz z profilaktyką.

2. 30. Dane techniczne maszyn i urządzeń urabiających oraz zwałujących.

C. W planie ruchu sporządzanego w formie uproszczonej likwidowanego odkrywkowego zakładu górniczego pominąć należy zagadnienia ujęte w punktach: 2.7, 2.10, 2.11, 2.13, 2.16, 2.28, 2.29, a dodatkowo wprowadzić:

2. 31. Wskaźniki charakteryzujące zakład górniczy według wzoru nr 1A.

Wykaz załączników do części szczegółowej planu ruchu

1. Mapa sytuacyjno-wysokościowa terenu górniczego w skali, w jakiej sporządzone są mapy wyrobisk górniczych, z uwidocznieniem planowanej eksploatacji, robót likwidacyjnych oraz przewidywanych zmian w odniesieniu do obiektów budowlanych w okresie obowiązywania planu ruchu, z zaznaczeniem zwałowisk nadkładu i odpadów, osadników odpadów, zasięgu drgań sejsmicznych, udarowej fali powietrza i rozrzutu odłamków skalnych, z równoczesnym oznaczeniem elementów zabezpieczenia strefy rozrzutu odłamków w czasie strzelania (np. posterunki zabezpieczające, zapory, schrony, tablice ostrzegawcze).

2. Mapy wyrobisk górniczych w skali nie mniejszej niż 1:5000 z uwidocznieniem granic obszaru i terenu górniczego, granic udokumentowania złoża, filarów ochronnych, zakresu planowanych na poszczególnych poziomach robót górniczych, związanych z usuwaniem nadkładu i eksploatacją złoża kopaliny głównej oraz kopalin towarzyszących w okresie obowiązywania planu ruchu. W uzasadnionych przypadkach, za zgodą właściwego organu państwowego nadzoru górniczego, mapy wyrobisk mogą być sporządzane w skali mniejszej niż 1:5000.

3. Charakterystyczne przekroje geologiczne złoża, w skali map wyrobisk górniczych.

4. Profile wyrobisk eksploatacyjnych i zwałowisk, z uwzględnieniem minimalnych pasów ochronnych, poziomów, pięter i półek eksploatacyjnych, wysokości i kątów nachylenia ociosów lub skarp eksploatacyjnych oraz minimalnych szerokości poziomów zwałowych i pasów ochronnych.

5. Schematy ideowe planowanych zmian w zasilaniu zakładu górniczego w energię elektryczną, parę, sprężone powietrze i wodę, z podaniem zasadniczych parametrów.

6. Schematy planowych zmian w głównym transporcie i głównych urządzeniach odstawy oraz w systemie odwadniania.

7. Metryki strzałowe.

A. W planie ruchu likwidowanego odkrywkowego zakładu górniczego pominąć należy pkt 2 wykazu załączników, a dodatkowo dołączyć:

8. Mapy wyrobisk górniczych w skali nie mniejszej niż 1:5000, z uwidocznieniem granic obszaru i terenu górniczego, granic udokumentowania złoża, filarów ochronnych, zakresu planowanych na poszczególnych poziomach robót górniczych, eksploatacyjnych, likwidacyjnych oraz związanych z usuwaniem nadkładu, w okresie likwidacji zakładu górniczego. W uzasadnionych przypadkach, za zgodą właściwego organu państwowego nadzoru górniczego, mapy wyrobisk mogą być sporządzane w skali mniejszej niż 1:5000.

B. W planie ruchu sporządzanego w formie uproszczonej odkrywkowego zakładu górniczego pominąć należy pkt 8 wykazu załączników, a dodatkowo dołączyć:

9. Schemat organizacyjny zakładu górniczego, z określeniem stanowisk kierownictwa i dozoru ruchu zakładu górniczego.

10. Odpis koncesji na wydobywanie kopaliny.

11. Odpis decyzji zatwierdzającej dokumentację geologiczną.

12. Odpis decyzji zatwierdzającej projekt zagospodarowania złoża.

C. W planie ruchu sporządzanego w formie uproszczonej likwidowanego odkrywkowego zakładu górniczego pominąć należy pkt 2 wykazu załączników, a dodatkowo dołączyć dane zawarte w punktach 1, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 i 12 wykazu załączników.

Wzór nr 1

WSKAŹNIKI CHARAKTERYZUJĄCE ZAKŁAD GÓRNICZY

(pominięty)

Wzór nr 1A

WSKAŹNIKI CHARAKTERYZUJĄCE ZAKŁAD GÓRNICZY

(pominięty)

Wzór nr 2

ZESTAWIENIE ZASOBÓW GEOLOGICZNYCH I PRZEMYSŁOWYCH WEDŁUG AKTUALNEGO OPERATU EWIDENCYJNEGO

w tys. Mg

(pominięty)

Wzór nr 3

ZESTAWIENIE PRZEWIDYWANYCH STRAT W ZASOBACH KOPALINY

w tys. Mg

(pominięty)

Wzór nr 2A

ZASOBY GEOLOGICZNE I PRZEMYSŁOWE WEDŁUG ZATWIERDZONEGO DODATKU ROZLICZENIOWEGO

w tys. Mg

(pominięty)

Wzór nr 3A

ZESTAWIENIE PRZEWIDYWANYCH STRAT W OKRESIE LIKWIDACJI KOPALNI

w tys. Mg

(pominięty)

Wzór nr 4

ZESTAWIENIE ZASOBÓW KOPALIN TOWARZYSZĄCYCH WEDŁUG ZATWIERDZONEJ DOKUMENTACJI GEOLOGICZNEJ LUB AKTUALNEGO OPERATU EWIDENCYJNEGO

w tys. Mg

(pominięty)

Wzór nr 5

ZESTAWIENIE ROBÓT GEOLOGICZNYCH (POSZUKIWAWCZYCH I ROZPOZNAWCZYCH)

(pominięty)

Wzór nr 4A

ZESTAWIENIE ZASOBÓW KOPALIN TOWARZYSZĄCYCH WEDŁUG ZATWIERDZONEGO DODATKU ROZLICZENIOWEGO

w tys. Mg

(pominięty)

Wzór nr 5A

ZESTAWIENIE OBIEKTÓW PROJEKTOWANYCH

(pominięty)

Wzór nr 6

ZESTAWIENIE PROJEKTOWANYCH ZMIAN W PODSTAWOWYCH OBIEKTACH I URZĄDZENIACH ZAKŁADU GÓRNICZEGO

(pominięty)

ZAŁĄCZNIK Nr  3

I. SZCZEGÓŁOWE WYMAGANIA DOTYCZĄCE TREŚCI PLANU RUCHU ZAKŁADU GÓRNICZEGO WYDOBYWAJĄCEGO KOPALINY OTWORAMI WIERTNICZYMI, ZAKŁADU WYKONUJĄCEGO PRACE GEOLOGICZNE ORAZ ZAKŁADU WYKONUJĄCEGO PRACE POLEGAJĄCE NA BEZZBIORNIKOWYM MAGAZYNOWANIU SUBSTANCJI W GÓROTWORZE

1. Część podstawowa planu ruchu

Rozdział I

1. 1. Nazwa, adres, telefon, telefaks zakładu górniczego oraz przedsiębiorcy.

1. 2. Przedmiot działalności zakładu górniczego.

Rozdział II

1. 3. Wskaźniki techniczno-organizacyjne charakteryzujące zakład górniczy.

1. 4. Organizacja podstawowych służb zakładu górniczego (bez wyszczególnienia stanowisk).

1. 5. Sposób sprawowania dozoru ze strony wykonawców (serwisów usługowych) i zakładu górniczego.

Rozdział III

1. 6. Podstawowe dane techniczne obiektów i urządzeń stosowanych przy pracach geologicznych i wydobywaniu kopalin (urządzenia wiertnicze, wydobywcze, związane z rekonstrukcją otworów wiertniczych, stosowane w pracach sejsmicznych i geofizycznych).

1. 7. Podstawowe dane techniczne urządzeń do wykonywania robót specjalnych (np. agregaty cementacyjne, kompresory, pompy, urządzenia oczyszczające płuczkę wiertniczą, urządzenia przeróbcze).

1. 8. Podstawowe dane techniczne urządzeń energetycznych (np. agregaty prądotwórcze, transformatory, kotły parowe).

1. 9. Dane dotyczące innych używanych urządzeń.

Rozdział IV

1. 10. Opis głównych robót przygotowawczych oraz montażowych i demontażowych (np. wiertnic, urządzeń wydobywczych i przeróbczych, zaplecza techniczno-socjalnego, budowy instalacji paliwowych, cieplnych, energetycznych).

1. 11. Warunki dopuszczania do ruchu urządzeń energomechanicznych mających bezpośredni związek z wykonywaniem robót oraz sposób i zasady przeprowadzania badań kontrolnych tych urządzeń.

Rozdział V

1. 12. Opis występujących zagrożeń, z podaniem sposobów profilaktyki i ich likwidacji.

1. 13. Opis sposobu zabezpieczenia wyrobiska w razie ujawnienia przedmiotu o charakterze zabytku.

Rozdział VI

1. 14. Charakterystyka zagrożenia pożarowego. Organizacja ochrony przeciwpożarowej, wyposażenie w sprzęt przeciwpożarowy oraz zasady zapobiegania pożarom i ich zwalczania.

Rozdział VII

1. 15. Przedsięwzięcia dla zapewnienia ochrony środowiska, ze szczególnym uwzględnieniem zadań w zakresie:

1) profilaktyki górniczej,

2) ochrony wód podziemnych,

3) profilaktyki konstrukcyjno-budowlanej,

4) ochrony wód powierzchniowych (morza),

5) rekultywacji i dalszego zagospodarowania terenu, wynikających z decyzji administracyjnych,

6) ochrony powietrza,

7) ochrony wytworów dawnych kultur.

1. 16. Ocena wpływu działalności górniczej na środowisko i zmiany w górotworze.

Rozdział VIII

1. 17. Zakres i sposób stosowania materiałów promieniotwórczych - zabezpieczenia przed zaginięciem, uszkodzeniem, częstotliwość kontroli oraz sposób przechowywania materiałów promieniotwórczych i substancji toksycznych.

Rozdział IX

1. 18. Transport, przechowywanie i stosowanie środków strzałowych, między innymi do pomiarów geofizycznych.

Rozdział X

1. 19. Warunki szkodliwe dla zdrowia pracowników, w tym zapylenie, hałas, wibracja i inne, zakres ochrony oraz badania lekarskie, a także badania psychotechniczne, w tym udzielanie pierwszej pomocy.

1. 20. Szkolenie załogi i warunki socjalne pracowników.

Rozdział XI

1. 21. Rodzaje i sposoby łączności.

A. W planie ruchu zakładu górniczego wydobywającego kopaliny stałe otworami wiertniczymi, poza postanowieniami ujętymi w punktach 1.1-1.21, należy dodatkowo wprowadzić rozdziały XII-XV obejmujące następujące zagadnienia:

Rozdział XII

1. 22. Charakterystykę wydobywanej kopaliny głównej i towarzyszącej.

1. 23. Przewidywany system eksploatacji.

1. 24. Program eksploatacji uzupełniającej, z podaniem przewidywanych sposobów i czasu realizacji.

1. 25. Opis zasadniczego schematu technologicznego eksploatacji.

1. 26. Opis systemu kontrolno-pomiarowego procesu technologicznego, w tym wydobywczego, z podaniem rodzajów aparatury kontrolno-pomiarowej i zasad dokumentowania.

Rozdział XIII

1. 27. Ogólne założenia geologiczno-techniczne otworów eksploatacyjnych, odprężających, obserwacyjnych i innych, z podaniem rodzajów prowadzonych w nich badań, pomiarów i prób.

Rozdział XIV

1. 28. Opis i dane techniczne głównego systemu zasilania zakładu górniczego w energię elektryczną, cieplną.

1. 29. Opis, dane techniczne i wyposażenie ciągów technologicznych, w tym uzbrojenie terenu wgłębne i napowierzchniowe.

Rozdział XV

1. 30. Stosowane systemy i zabezpieczenia przed uszkadzaniem filarów ochronnych, międzykomorowych, naruszaniem półek ochronnych oraz wypływami płynów ma powierzchnię.

1. 31. Zasady prowadzenia pomiarów i obserwacji wpływów eksploatacji na powierzchnię i warunki hydrogeologiczne w rejonie pola (pól) eksploatacyjnego oraz w terenie górniczym.

B. W planie ruchu zakładu górniczego wydobywającego kopaliny ciekłe lub gazowe otworami wiertniczymi, poza postanowieniami ujętymi w punktach 1.1-1.21, należy dodatkowo wprowadzić rozdziały XVI-XXIII obejmujące następujące zagadnienia:

Rozdział XVI

1. 32. Charakterystykę wydobywanej kopaliny głównej i towarzyszącej.

1. 33. Projektowane systemy eksploatacji kopaliny głównej i towarzyszącej, w tym warunki i tryb ustalania dozwolonych poborów.

Rozdział XVII

1. 34. Opis systemu kontrolno-pomiarowego procesu wydobywczego indywidualnego i zbiorczego.

1. 35. Przewidywaną automatyzację sterowania wydobyciem i rejestracją danych dotyczących wydobycia, parametrów eksploatacyjnych i innych danych charakteryzujących całokształt gospodarki złożem.

Rozdział XVIII

1. 36. Opis przewidywanych zabiegów stymulacyjnych w otworach oraz wtórnych metod eksploatacji.

C. W planie ruchu zakładu wykonującego prace polegające na bezzbiornikowym magazynowaniu substancji w górotworze, poza postanowieniami zawartymi w punktach 1.1-1.21, należy dodatkowo wprowadzić rozdziały XIX-XXIII obejmujące następujące zagadnienia:

Rozdział XIX

1. 37. Charakterystykę geologiczną warstwy (serii geologicznej), w której przewidywane jest magazynowanie substancji.

1. 38. Określenie rodzaju i miejsca magazynowania (rodzaj kolektora). Warunki hydrogeologiczne, geologiczno-inżynierskie oraz warunki izolacji miejsca magazynowania substancji w górotworze.

Rozdział XX

1. 39. Dane charakterystyczne podziemnego magazynowania, pojemność całkowitą, pojemność roboczą, pojemność buforową, dopuszczalne ciśnienie maksymalne i minimalne, charakterystykę pracy magazynu, system kontrolno-pomiarowy.

Rozdział XXI

1. 40. Zamierzenia mające na celu rozbudowę zdolności magazynowania substancji (dodatkowe wiercenia, zabiegi dla poprawy chłonności warstwy magazynowej).

1. 41. Niezbędne prace adaptacyjne i uzupełniające, uszczelnianie, ekranizację górotworu.

Rozdział XXII

1. 42. Charakterystykę magazynowych substancji, wyniki badań składu chemicznego.

1. 43. Sposób przygotowania substancji przed magazynowaniem.

Rozdział XXIII

1. 44. Zjawiska zachodzące podczas kontaktu substancji z górotworem, wodą złożową oraz inne możliwe oddziaływanie w dłuższym przedziale czasu.

1. 45. Ocenę przewidywanego wpływu magazynowanej substancji na środowisko.

D. W planie ruchu zakładu wykonującego prace geologiczne na obszarach morskich Rzeczypospolitej Polskiej, poza postanowieniami ujętymi w punktach 1.1-1.21, należy dodatkowo wprowadzić rozdziały XXIV-XXVII obejmujące następujące zagadnienia:

Rozdział XXIV

1. 46. Charakterystykę jednostki morskiej, z której prowadzone będą roboty geologiczne, a w szczególności:

1) rodzaj i typ,

2) zasadnicze wyposażenie,

3) główne parametry techniczne.

1. 47. Warunki posadowienia lub zakotwiczenia jednostki.

Rozdział XXV

1. 48. Zasady współdziałania z obsadą morską jednostki, z której wykonywane będą roboty geologiczne, w tym współdziałanie w zakresie ratownictwa górniczego i morskiego. Organizację ratownictwa załogi w przypadku konieczności opuszczenia morskiej jednostki, z której prowadzone będą roboty geologiczne, oraz system alarmowy i rodzaj wyposażenia ratunkowego.

Rozdział XXVI

1. 49. Opis transportu pracowników, sprzętu i materiałów.

Rozdział XXVII

1. 50. Opis wyposażenia nautycznego - oznakowania świetlnego, systemów sygnalizacji świetlnej i dźwiękowej.

E. W planie ruchu likwidowanego zakładu górniczego, poza odpowiednio ujętymi postanowieniami w punktach 1.1-1.21, należy dodatkowo wprowadzić rozdziały XXVIII-XXXI obejmujące następujące zagadnienia:

Rozdział XXVIII

1. 51. Terminy rozpoczęcia i zakończenia likwidacji oraz sposoby likwidacji.

Rozdział XXIX

1. 52. Opis terenu obejmującego zakład górniczy oraz stan jego zagospodarowania w chwili rozpoczęcia likwidacji na podstawie inwentaryzacji.

Rozdział XXX

1. 53. Opis obiektów nie podlegających likwidacji oraz sposób ich zabezpieczenia.

1. 54. Opis robót związanych z likwidacją zakładu górniczego.

1. 55. Opis planowanych sposobów likwidacji otworów eksploatacyjnych, technicznych oraz o innym przeznaczeniu.

1. 56. Harmonogram robót likwidacyjnych.

Rozdział XXXI

1. 57. Opis i dane techniczne maszyn i urządzeń stosowanych w procesie likwidacji zakładu górniczego.

Wykaz załączników do części podstawowej planu ruchu

1. Schemat organizacyjny zakładu górniczego z ujęciem pionów i służb technicznych, z uwzględnieniem stanowisk kierownictwa oraz dozoru ruchu. Przy wydobywaniu kopalin na morzu schemat organizacyjny powinien uwzględniać obsadę morską, odpowiadającą etatyzacji statków morskich.

2. Odpis decyzji koncesyjnej oraz umowy o ustanowieniu użytkowania górniczego.

3. Odpis decyzji o zatwierdzeniu projektu zagospodarowania złoża.

4. Mapa obszaru i terenu górniczego.

5. Wykaz kopalń wchodzących w skład zakładu górniczego (dotyczy tylko zakładów wydobywających kopaliny).

6. Plan ratownictwa górniczego - morskiego.

7. Plan zwalczania rozlewów.

A. Do planu ruchu zakładu górniczego wydobywającego kopaliny stałe otworami wiertniczymi należy dodatkowo załączyć:

8. Schemat technologiczny eksploatacji.

9. Schemat zasilania zakładu górniczego w energię elektryczną, parę wodną oraz inne nośniki energii, z podaniem zasadniczych parametrów.

B. Do planu ruchu zakładu wykonującego prace polegające na bezzbiornikowym magazynowaniu substancji w górotworze należy dodatkowo załączyć:

10. Odpis decyzji zatwierdzającej dokumentację dotyczącą warunków magazynowania.

C. Do planu ruchu likwidowanego zakładu górniczego należy dodatkowo załączyć:

11. Odpis decyzji o zatwierdzeniu dodatku rozliczeniowego do dokumentacji geologicznej zasobów złoża likwidowanego zakładu górniczego.

2. Część szczegółowa planu ruchu: zakładu górniczego wydobywającego kopaliny otworami wiertniczymi oraz zakładu wykonującego prace polegające na bezzbiornikowym magazynowaniu substancji w górotworze

2. 1. Nazwy, adresy, nr telefonu, telefaks i inne środki łączności zakładu górniczego i poszczególnych kopalń oraz nazwy najbliższych stacji kolejowych.

2. 2. Podstawowe dane geologiczne i hydrogeologiczne złoża, strefy, gdzie przewidziane jest magazynowanie substancji. Zasoby bilansowe i pozabilansowe.

2. 3. Zamierzenia w zakresie prowadzenia prac poszukiwawczych, zakres projektowanych wierceń.

2. 4. Zwięzły opis obszaru i terenu górniczego - morfologia i hydrografia terenu oraz sposób użytkowania powierzchni.

2. 5. Opis głównych kierunków przewidywanych robót górniczych. Planowana budowa lub likwidacja obiektów i urządzeń zakładu górniczego.

2. 6. Sposoby zasilania zakładu górniczego w energię elektryczną, parę wodną, wodę.

2. 7. Opis stref pożarowych i stref zagrożenia wybuchem. Nie dotyczy zakładów górniczych wydobywających kopaliny stałe otworami wiertniczymi.

2. 8. Zasady gospodarki złożem, w tym program próbnej eksploatacji oraz warunki wydobycia kopaliny z poszczególnych otworów, przewidywane straty złożowe i wskaźnik wykorzystania złoża.

2. 9. Planowane prace oraz zabiegi stymulacyjne w otworach, mające na celu poprawę warunków wydobywania kopaliny, oraz przewidywane wtórne metody eksploatacji.

2. 10. Opis systemu kontrolno-pomiarowego procesu wydobywczego.

2. 11. Zakres, rodzaj i częstotliwość pomiarów parametrów złożowych i eksploatacyjnych.

2. 12. Sposoby pomiarów ilości wydobytej kopaliny i innych substancji oraz zasady ich dokumentowania.

2. 13. Zasady przygotowania i włączenia otworów do eksploatacji.

2. 14. Parametry płynów poddawanych przeróbce lub oczyszczaniu w procesie przygotowania kopaliny do transportu. Charakterystyka systemu urządzeń (instalacji) do przygotowania kopaliny do transportu (separacja, podgrzewanie, opomiarowanie).

2. 15. Sposób oraz urządzenia do wykorzystania lub spalania kopaliny towarzyszącej, wydobywanej z kopaliną główną.

2. 16. Magazynowanie i transport kopalin oraz innych substancji towarzyszących.

2. 17. Sposób postępowania z odpadami i sposób odprowadzania ścieków.

2. 18. Projektowane do likwidacji otwory wraz z uzasadnieniem oraz podaniem sposobu wykonania tych prac.

2. 19. Plan pogłębień i rekonstrukcji otworów z podaniem zakresu robót.

2. 20. Działania dla ochrony złoża kopaliny zalegającej w sąsiedztwie kopaliny eksploatowanej przez inny zakład.

2. 21. Sposób likwidacji odwiertu lub zabezpieczenia na okres dłuższego przestoju.

2. 22. Wykaz miejsc zabudowania źródeł promieniowania jonizującego, rodzaj, przeznaczenie, zabezpieczenie przed kradzieżą, uszkodzeniem, częstotliwość kontroli.

A. W planie ruchu zakładu górniczego wydobywającego kopaliny stałe otworami wiertniczymi, poza postanowieniami ujętymi w punktach 2.1-2.22, należy dodatkowo uwzględnić:

2.23. Planowane rejony eksploatacyjne, fronty eksploatacyjne, ich długości, kierunki, wymiary komór eksploatacyjnych i filarów międzykomorowych w okresie ważności planu ruchu.

2.24. Projekt geologiczno-techniczny otworów eksploatacyjnych oraz projektowanych do wykonania, z podaniem badań geofizycznych, hydrogeologicznych, interwałów rdzeniowania oraz innych prac przewidywanych do wykonania w zależności od przeznaczenia otworów.

2.25. Inne dane związane z prowadzeniem robót wiertniczych, w szczególności w zakresie szczelności zarurowań oraz zabezpieczeń przeciwerupcyjnych.

2.26. Sposoby zabezpieczenia otworów, w których zaniechano eksploatacji, do czasu wykonania zabiegów specjalnych udrażniających lub do czasu likwidacji.

2.27. Rozmieszczenie otworów i barier odprężających z określeniem przewidywanej ilości odbieranych płynów na poszczególnych kierunkach i rejonach złoża.

2.28. Sposoby odprowadzania kopaliny ze złoża (rurociągi, zbiorniki, przepompownie i inne instalacje oraz urządzenia).

2.29. Działania w zakresie likwidacji ujemnych wpływów działalności górniczej na środowisko, pomiary osiadania terenu, geometrii komór, rekultywację.

2.30. Rejony frontów eksploatacyjnych lub komory przewidziane do likwidacji.

2.31. Sposoby przygotowania obiektów i urządzeń do likwidacji oraz zasady ich likwidacji, z podaniem ilości likwidowanych otworów, komór, dróg, instalacji.

B. W planie ruchu zakładu górniczego wydobywającego kopaliny ciekłe lub gazowe otworami wiertniczymi z obszarów morskich Rzeczypospolitej Polskiej, poza postanowieniami ujętymi w punktach 2.1-2.22, należy dodatkowo uwzględnić:

2.32. Dane lokalizacyjne odwiertu, głębokość morza w tym miejscu oraz warunki posadowienia lub kotwiczenia jednostki morskiej, z której prowadzone będą roboty wydobywcze.

2.33. Charakterystykę techniczną jednostki morskiej (jednostek morskich), z której prowadzone będą roboty wydobywcze, podając w szczególności:

1) rodzaj i typ,

2) zasadnicze wyposażenie,

3) główne parametry techniczne.

2.34. Wyposażenie nautyczne, oznakowanie świetlne, system sygnalizacji świetlnej i dźwiękowej.

2.35. Zasady współpracy załogi górniczej z obsadą morskiej jednostki, z której prowadzone będą roboty wydobywcze.

2.36. Organizację ratownictwa załogi w przypadku konieczności opuszczania morskiej jednostki wydobywczej oraz system alarmowy i rodzaj wyposażenia ratunkowego, określone przez organy administracji morskiej.

C. W planie ruchu zakładu wykonującego prace polegające na bezzbiornikowym magazynowaniu substancji w górotworze, poza odpowiednio ujętymi postanowieniami w punktach 2.1-2.22, należy dodatkowo uwzględnić:

2.37. Zasady użytkowania podziemnego magazynu w zależności od rodzaju magazynowanej substancji.

2.38. Opis systemu napełniania i opróżniania magazynu.

2.39. Opis systemu kontrolno-pomiarowego procesu napełniania (odbioru).

2.40. Przewidywaną automatyzację sterowania oraz rejestrację danych pracy magazynu.

2.41. Sposoby dokumentowania ilości zatłaczanej i odbieranej substancji.

2.42. Opis systemu oczyszczania substancji przed zatłaczaniem do magazynu oraz przed przekazaniem do odbiorcy.

2.43. Plan rekonstrukcji i innych robót z podaniem zakresu robót.

2.44. Planowaną budowę, rozbudowę lub likwidację obiektów i urządzeń zakładu.

2.45. Planowane roboty wiertnicze.

2.46. Projektowane do likwidacji otwory z uzasadnieniem sposobu wykonania prac likwidacyjnych.

2.47. Przewidziane działania kontrolne dotyczące dotrzymywania warunków magazynowania. Zakres oraz częstotliwość badań i pomiarów, w tym szczelności magazynu.

2.48. Program obserwacji w otworach piezometrycznych (monitoring).

2.49. Przewidywane działania zapobiegawcze w przypadku niekontrolowanego przedostawania się substancji z magazynu.

D. W planie ruchu likwidowanego zakładu górniczego, poza odpowiednio ujętymi postanowieniami w punktach 2.1-2.22, należy dodatkowo uwzględnić:

2.50. Zestawienie zasobów złoża sporządzone na podstawie dodatku do dokumentacji geologicznej, rozliczającego zasoby likwidowanego zakładu górniczego.

2.51. Opis i charakterystykę otworów wiertniczych eksploatacyjnych, ich konstrukcję, wyposażenie wgłębne i napowierzchniowe.

2.52. Sposób oraz harmonogram likwidacji otworów eksploatacyjnych oraz innego przeznaczenia.

2.53. Sposób likwidacji otworów wiertniczych na terenie zakładu górniczego w przypadku odstąpienia od dalszego głębienia i nie przekazywanych do wykorzystania oraz sposób zabezpieczenia otworów wiertniczych nie likwidowanych.

2.54. Harmonogram likwidacji obiektów, instalacji i urządzeń energomechanicznych zakładu górniczego.

2.55. Sposób likwidacji i neutralizacji środków, materiałów i urządzeń stanowiących zagrożenie dla środowiska.

2.56. Inwentaryzację gruntów znajdujących się w obrębie terenu górniczego oraz przewidywany zakres i terminy wykonania prac rekultywacyjnych.

2.57. Gospodarkę wodno-ściekową i ogólne zamierzenia w tym zakresie w związku z likwidacją zakładu górniczego oraz dane ilustrujące gospodarkę wodną z dopływu naturalnego.

2.58. Przewidywane wpływy działalności likwidowanego zakładu górniczego na teren górniczy oraz na środowisko z uwzględnieniem wód podziemnych i powierzchniowych oraz stateczność powierzchni.

2.59. Sposoby likwidacji zapadlisk w obrębie wpływów eksploatacji górniczej oraz zasady bezpieczeństwa wykonawstwa tych prac.

2.60. Sposoby likwidacji pustek poeksploatacyjnych, technikę ich wypełniania, rodzaj stosowanych materiałów wypełniających oraz metodykę kontroli procesu.

Wykaz załączników do części szczegółowej planu ruchu

1. Odpis decyzji zatwierdzającej dokumentację geologiczną lub hydrogeologiczną.

2. Odpis decyzji zatwierdzającej projekt zagospodarowania złoża.

3. Mapa powierzchni w skali nie mniejszej niż 1:10000, z uwidocznieniem:

1) granic obszaru i terenu górniczego,

2) granic udokumentowania złoża,

3) lokalizacji otworów wiertniczych, z podaniem ich głębokości (a dla wód leczniczych - źródeł wypływu),

4) stref zasilania i stref ochronnych dla wód leczniczych.

4. Mapy geologiczno-złożowe, strukturalno-tektoniczne i hydrogeologiczne eksploatowanego złoża w skali nie mniejszej niż 1:25000.

5. Podstawowe przekroje geologiczne złoża, z uwzględnieniem warstw stanowiących podziemny magazyn substancji.

6. Wykaz dotyczący sczerpania zasobów, w tym kopalin towarzyszących, w poszczególnych latach.

7. Mapa sytuacyjna terenu w skali nie mniejszej niż 1:5000, z naniesieniem:

1) obiektów i urządzeń,

2) stref zagrożenia pożarowego i wybuchowego,

3) dróg transportu kopaliny,

4) dróg transportu kołowego.

8. Wykaz otworów z podaniem średnicy i głębokości zarurowania ostatnią kolumną rur, interwałów wydobywania kopaliny, otworów wyłączonych.

9. Schemat zasilania w energię elektryczną.

10. Wykaz składników dokumentacji techniczno-ruchowej.

11. Odpisy decyzji w sprawach odprowadzania ścieków, poboru wód oraz w sprawach emisji zanieczyszczeń powietrza.

12. Odpis dokumentu określającego tytuł prawny przedsiębiorcy do nieruchomości.

A. Do planu ruchu zakładu górniczego wydobywającego kopaliny stałe otworami wiertniczymi należy dodatkowo załączyć:

13. Mapę pola eksploatacyjnego w skali nie mniejszej niż 1:5000, z wyszczególnieniem:

a) rejonów przeznaczonych do eksploatacji,

b) filarów ochronnych,

c) stref zagrożeń oraz zasięgu wpływów eksploatacji,

d) otworów przeznaczonych do wykonania eksploatacji (np. obserwacyjnych, odprężających),

e) uzbrojenia pola w instalacje i urządzenia polowe związane z wykonywaniem robót górniczych,

f) dróg dojazdowych do otworów (rejonów) czynnych,

g) głównych ciągów technologicznych, podstawowych urządzeń, z podaniem zdolności przesyłowych, a przy zbiornikach - zdolności magazynowych.

14. Typowe schematy uzbrojenia odwiertów - napowierzchniowe i wgłębne z podaniem stosowanej armatury, przyrządów pomiarowych.

15. Mapę hydrogeologiczną terenu górniczego w skali nie mniejszej niż 1:10000.

B. Do planu ruchu zakładu górniczego wydobywającego kopaliny ciekłe lub gazowe otworami wiertniczymi z obszarów morskich Rzeczypospolitej Polskiej należy dodatkowo załączyć:

16. Odpis decyzji w sprawie wstępu na polski obszar morski w celu wykonania robót wydobywczych.

17. Zezwolenie właściwego organu administracji państwowej na wyjście załogi w morze lub przekroczenie granicy państwowej.

18. Zezwolenie właściwego organu administracji morskiej na posadowienie lub kotwiczenie jednostki morskiej, z której prowadzone będą roboty wydobywcze.

C. Do planu ruchu zakładu wykonującego prace polegające na bezzbiornikowym magazynowaniu substancji w górotworze należy dodatkowo załączyć:

19. Wykaz zawierający dla każdego otworu: maksymalną zdolność zatłaczania i odbioru, średnicę i głębokość zarurowania ostatnią kolumną rur i przeznaczenie. Przy otworach zatrzymywanych należy podać przyczynę niesprawności oraz sposób i termin uruchomienia.

D. Do planu ruchu likwidowanego zakładu górniczego należy dodatkowo załączyć:

20. Mapę hydrogeologiczną terenu górniczego, z uwzględnieniem obniżeń terenu, filarów ochronnych oraz pustek poeksploatacyjnych.

21. Wykaz obiektów pozostawionych, nie objętych programem likwidacji zakładu górniczego.

22. Mapę z naniesieniem obiektów, o których mowa w punkcie 21, oraz naniesieniem zmian powstałych podczas prac związanych z likwidacją zakładu górniczego.

23. Wykaz inwentaryzacji gruntów pod działalnością górniczą, wraz z przewidywanym zakresem i terminami wykonania prac rekultywacyjnych, według wzoru nr 1.

24. Zestawienie obejmujące gospodarkę wodną kopalnianą z dopływu naturalnego według wzoru nr 2.

25. Wykaz źródeł promieniowania jonizującego oraz określenie sposobu postępowania z nimi.

3. Część szczegółowa planu ruchu zakładu wykonującego prace geologiczne

3.1. Założenia projektu prac geologicznych z opisem budowy geologicznej rejonu, w tym:

1) stratygrafia,

2) przekrój geologiczny,

3) interwały pobierania prób i rdzeniowania,

4) przewidywane zaleganie horyzontów ropnych, gazowych i wodnych,

5) głębokości zalegania horyzontów o podwyższonym ciśnieniu, horyzontów zawierających gazy trujące oraz warstwy chłonne (szczelinowate, skawernowane o dużej porowatości).

3.2. Zaliczenie otworu wiertniczego do odpowiedniej klasy zagrożenia erupcyjnego oraz kategorii zagrożenia siarkowodorowego (dotyczy poszukiwania ropy naftowej i gazu ziemnego).

3.3. Opis zagrożeń mogących wystąpić przy przewiercaniu warstw zawierających płyny złożowe.

3.4. Program prac pomiarowych, badawczych (np. geofizycznych, hydrogeologicznych, technicznych) i innych przewidywanych do wykonania w otworach w czasie wiercenia i po zakończeniu wiercenia.

3.5. Przewidywane zabiegi specjalne w otworach (np. dla oczyszczenia strefy przyodwiertowej, intensyfikacji przypływu, uszczelnień).

3.6. Zakres i sposób stosowania materiałów promieniotwórczych - zabezpieczenie przed kradzieżą, uszkodzeniem, częstotliwość kontroli.

3.7. Miejsce poboru wody dla celów przemysłowych.

3.8. Sposób magazynowania i odprowadzania odpadów płuczkowych lub ścieków.

3.9. Sposób przeprowadzania badań po zakończeniu wiercenia.

3.10. Sposób likwidacji odwiertu lub zabezpieczenia odwiertu do wydobywania.

3.11. Stosowane sposoby zasilania wiertni w energię elektryczną (zasilanie podstawowe i rezerwowe).

A. W planie ruchu zakładu wykonującego prace geologiczne na obszarach morskich Rzeczypospolitej Polskiej, poza postanowieniami ujętymi w punktach 3.1-3.11, należy dodatkowo uwzględnić odpowiednio treść punktów 2.32-2.36.

Wykaz załączników do części szczegółowej planu ruchu

1. Projekt geologiczno-techniczny otworu według wzoru nr 3.

2. Mapa sytuacyjna w skali nie mniejszej niż 1:10000 z naniesioną lokalizacją otworu oraz jego oznaczeniem, a przy wykonywaniu prac metodą sejsmiczną - mapa powierzchni w skali nie mniejszej niż 1:50000.

3. Opinia hydrogeologiczna terenu badań dla prac metodą sejsmiczną.

4. Odpis dokumentu określającego stosunek przedsiębiorcy do właściciela nieruchomości.

5. Schemat ideowy zasilania wiertni w energię elektryczną.

6. Pozwolenie wodnoprawne na pobór wody i zrzut ścieków.

7. Odpisy zezwoleń właściwych organów administracji w związku z określoną lokalizacją otworu.

8. Odpis decyzji zatwierdzającej projekt prac geologicznych (w przypadkach przewidzianych w art. 33 ust. 1 prawa geologicznego i górniczego).

Do planu ruchu zakładu wykonującego prace geologiczne na obszarach morskich Rzeczypospolitej Polskiej, wyłączając punkty 1 i 3, należy dodatkowo załączyć:

9. Odpis decyzji w sprawie wstępu na obszar morski Rzeczypospolitej Polskiej w celu wykonania robót geologicznych.

10. Zezwolenie właściwego organu administracji państwowej na wyjście załogi w morze lub przekroczenie granicy państwowej.

11. Zezwolenie właściwego organu administracji morskiej na kotwiczenie lub posadowienie morskiej jednostki, z której prowadzone będą roboty geologiczne. W zezwoleniu uzgodnione powinny być dane, o których mowa w pkt 1.9, 1.22, 1.50 i 1.51, oraz czas i miejsce planowanych robót geologicznych na morzu.

12. Projekt geologiczno-techniczny otworu według wzoru nr 4.

II. SZCZEGÓŁOWE WYMAGANIA DOTYCZĄCE TREŚCI PLANU RUCHU SPORZĄDZANEGO W FORMIE UPROSZCZONEJ ZAKŁADU GÓRNICZEGO WYDOBYWAJĄCEGO KOPALINĘ POSPOLITĄ OTWORAMI WIERTNICZYMI ORAZ ZAKŁADU WYKONUJĄCEGO ROBOTY GEOLOGICZNE

1. Nazwa i adres zakładu górniczego (zakładu wykonawcy). Koncesja lub dowód zarejestrowania zakładu przez właściwy organ.

2. Przedmiot działalności oraz podstawowe wskaźniki techniczno-organizacyjne charakteryzujące zakład.

3. Zakres prac realizowany przez zakład przy wydobywaniu kopaliny oraz wykonywaniu robót geologicznych, związanych z realizacją projektów prac geologicznych, jak również w ruchu zakładów górniczych wydobywających kopaliny otworami wiertniczymi z powierzchni (należy omówić w zależności od rodzaju wykonywanych prac).

4. Dane techniczne dotyczące maszyn i urządzeń niezbędnych do wykonania prac.

5. Opis robót przygotowawczych oraz budowlano-montażowych i demontażowych związanych z zakresem wykonywanych prac.

6. Opis metodyki i techniki wykonywania prac.

7. Zabezpieczenie przeciwpożarowe obiektów, urządzeń i prac.

8. Zagrożenia mogące wystąpić w czasie wykonywania robót - profilaktyka techniczna.

9. Warunki szkodliwe dla zdrowia załogi, sposób i zakres ochrony załogi oraz szkolenie pracowników.

10. Badania lekarskie pracowników.

11. Czynniki mogące wpłynąć na naruszenie stanu środowiska oraz sposoby eliminacji skutków tych naruszeń, w tym warunki zabezpieczenia właściwej gospodarki złożem.

12. Likwidacja otworów wiertniczych.

Plan ruchu sporządzany w formie uproszczonej zakładu górniczego wydobywającego kopalinę pospolitą otworami wiertniczymi oraz zakładu wykonującego prace geologiczne nie zawiera części podstawowej.

Załączniki:

1. Schemat organizacyjny zakładu w formie uproszczonej z ujęciem niezbędnych pionów i służb technicznych, z określeniem stanowisk kierownictwa i dozoru ruchu.

2. Odpisy decyzji koncesyjnej i umowy o ustanowieniu użytkowania górniczego.

3. Mapa sytuacyjno-wysokościowa w skali nie mniejszej niż 1:5000, z uwidocznieniem otworów i ich głębokości.

4. Profil geologiczny, wraz z konstrukcją otworów wiertniczych (wydobywczych).

5. Odpis dokumentu określającego stosunek przedsiębiorcy do właściciela nieruchomości.

Wzór nr 1

INWENTARYZACJA GRUNTÓW POD DZIAŁALNOŚCIĄ GÓRNICZĄ, WRAZ Z PRZEWIDYWANYM ZAKRESEM I TERMINAMI WYKONANIA PRAC REKULTYWACYJNYCH

(pominięty)

Wzór nr 2

GOSPODARKA WODĄ KOPALNIANĄ Z DOPŁYWU NATURALNEGO W ZAKŁADACH GÓRNICZYCH

(pominięty)

Wzór nr 3

PROJEKT GEOLOGICZNO-TECHNICZNY OTWORU

(pominięty)

Wzór nr 4

PROJEKT GEOLOGICZNO-TECHNICZNY OTWORU

(pominięty)

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1994.38.325

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Plany ruchu zakładów górniczych.
Data aktu: 20/06/1994
Data ogłoszenia: 20/07/1994
Data wejścia w życie: 02/09/1994