Zm.: zarządzenie w sprawie wniosków o wszczęcie postępowania celnego.

ZARZĄDZENIE
PREZESA GŁÓWNEGO URZĘDU CEŁ
z dnia 17 czerwca 1994 r.
zmieniające zarządzenie w sprawie wniosków o wszczęcie postępowania celnego.

Na podstawie art. 50 ust. 3 i 5 ustawy z dnia 28 grudnia 1989 r. - Prawo celne (Dz. U. z 1994 r. Nr 71, poz. 312) zarządza się, co następuje:
§  1.
W zarządzeniu Prezesa Głównego Urzędu Ceł z dnia 26 listopada 1992 r. w sprawie wniosków o wszczęcie postępowania celnego (Monitor Polski Nr 38, poz. 279 oraz z 1993 r. Nr 25, poz. 249, Nr 34, poz. 344 i Nr 69, poz. 616) wprowadza się następujące zmiany:
1)
w § 2 ust. 2 w pkt. 1 lit. j) otrzymuje brzmienie:

"j) zaświadczenie o wydaniu banderol (rodzaju, serii, ilości i wartości) na przywożone wyroby tytoniowe (papierosy) i alkoholowe (spirytusowe) oraz o sprzedaży banderol legalizacyjnych (rodzaju, ilości i wartości), a także zaświadczenie o zapłaceniu równowartości wydanych banderol podatkowych lub należności za sprzedaż banderol legalizacyjnych;"

2)
w załączniku nr 4 do zarządzenia w pkt. 9:
a)
w polu 23 - Kurs waluty - ostatnie zdanie otrzymuje brzmienie:

"W przypadku transakcji dokonywanych w innych walutach niż wymienione w wykazie B - Wykaz walut - załącznika nr 6, na podstawie pozwolenia Ministra Współpracy Gospodarczej z Zagranicą lub zaświadczenia bankowego, obowiązuje kurs średni, niezmienny w ciągu dwóch tygodni, ustalany na podstawie tabel kursowych dostępnych w urzędach celnych.

Kurs obowiązuje od środy od godziny 0.00 przez okres dwóch tygodni do wtorku do godziny 24.00. W przypadku skokowych zmian kursu tych walut nowy kurs obowiązuje od dnia zmiany do końca okresu dwutygodniowego wynikającego z poprzedniej tabeli.",

b)
w polu 47 - Obliczanie opłat:
-
w opisie - Podstawa naliczania podatku od towarów i usług (VAT) dodaje się dodatkowe zdanie w brzmieniu:

"Podstawą naliczania opłaty wyrównawczej od niektórych towarów rolnych i spożywczych przywożonych z zagranicy jest masa lub ilość towaru, zgodnie z ustaleniami Ministerstwa Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.

Podpola tego nie należy wypełniać.

Przy typie opłaty 211 wypełnia się tylko podpole Kwota, w którym należy wpisać wyliczoną opłatę wyrównawczą".

-
opis - Kwota - otrzymuje brzmienie:

"Kwota - należy podać wysokość naliczonej kwoty cła, podatków lub innych opłat w tysiącach złotych.

Kwotę cła, podatku importowego, podatku akcyzowego, podatku od towarów i usług (VAT) oraz opłaty wyrównawczej należy podawać w tysiącach złotych i zaokrąglać do tysiąca złotych (1000 zł) według następujących zasad:

- końcówki kwot przekraczające 500 zł należy zaokrąglać w górę, np.:

Wyliczona kwota po zaokrągleniu zapis w kolumnie "Kwota"
15.278.501 15.279.000 15.279
279.999.501 280.000.000 280.000

- końcówki kwot nie przekraczające i równe 500 zł należy zaokrąglać w dół, np.:

wyliczona kwota po zaokrągleniu zapis w kolumnie "Kwota"
18.892.500 18.892.000 18.892

Wartość po zaokrągleniu wpisuje się w tysiącach złotych, w liczbach całkowitych, bez znaków po przecinku.

W przypadku ustalenia podatku akcyzowego od towarów objętych obowiązkiem banderolowania kwotę podatku akcyzowego należy pomniejszyć o wysokość zaliczki wpłaconej przez importera nabywającego banderole. Kwoty podatku należy pomniejszyć proporcjonalnie do ilości towarów obanderolowanych znajdujących się w danej przesyłce. Zaświadczenie o zakupie banderol należy dołączyć do karty 1/6 SAD.

Jeśli zaświadczenie o zakupie banderol obejmuje ilość większą niż znajduje się w danej przesyłce, to do karty 1/6 SAD należy dołączyć kserokopię zaświadczenia, natomiast na oryginale nanieść informację o ilości wykorzystanych banderol oraz pozycję ewidencji odpraw celnych i datę dokonanej odprawy.

W przypadku sprowadzenia z zagranicy nowego samochodu przez osobę rezygnującą po dniu 4 kwietnia 1994 r. z rekompensaty za nie odebrany samochód osobowy na przedpłatę wyprodukowanego przez producenta zagranicznego zaangażowanego w krajową produkcję samochodów, znajdującego się na liście ogłoszonej przez Ministra Przemysłu i Handlu, kwota należnego podatku od towarów i usług może być pomniejszona o kwotę nie wyższą od kwoty bonifikaty, określonej w ustawie z dnia 21 stycznia 1994 r. o zasadach realizacji przedpłat na samochody osobowe.

Jeżeli wysokość bonifikaty jest równa lub większa od należnego podatku od towarów i usług, należy wpisać «0».",

3)
w załączniku nr 6 do zarządzenia:
a)
w wykazie C - kody rodzajów transakcji - po kodzie 96 dodaje się kod 97 w brzmieniu:

"97 - zakup samochodu w ramach realizacji przedpłat na samochody osobowe",

b)
w wykazie F - Wykaz krajów;
-
skreśla się kraj:

Czecho-Słowacja,

-
wprowadza się:

Republika Czeska kod 934 symbol CZ,

Republika Słowacka kod 935 symbol SK,

-
zmienia się symbole:

Macedonia z XN na MK,

Bośnia i Hercegowina z XB na BA.

§  2.
Zarządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1994.35.302

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Zm.: zarządzenie w sprawie wniosków o wszczęcie postępowania celnego.
Data aktu: 17/06/1994
Data ogłoszenia: 28/06/1994
Data wejścia w życie: 13/07/1994