Zasady udzielania pomocy finansowej z zakładowego funduszu mieszkaniowego na zmniejszenie wydatków mieszkaniowych, wolnej od podatku dochodowego od osób fizycznych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA PRACY I POLITYKI SOCJALNEJ
z dnia 6 września 1993 r.
w sprawie zasad udzielania pomocy finansowej z zakładowego funduszu mieszkaniowego na zmniejszenie wydatków mieszkaniowych, wolnej od podatku dochodowego od osób fizycznych.

Na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 23 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 80, poz. 350 i Nr 100, poz. 442, z 1992 r. Nr 21, poz. 86, Nr 68, poz. 341 i Nr 100, poz. 498 oraz z 1993 r. Nr 28, poz. 127 i Nr 44, poz. 202) zarządza się, co następuje:
§  1.
Ustala się zasady udzielania pomocy finansowej z zakładowego funduszu mieszkaniowego na zmniejszenie wydatków mieszkaniowych, o której mowa w art. 21 ust. 1 pkt 23 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zwanej dalej "pomocą finansową".
§  2.
1.
Pomoc finansowa może być udzielona osobie uprawnionej do korzystania z zakładowego funduszu mieszkaniowego, jeżeli w miesiącu poprzedzającym datę złożenia wniosku o udzielenie tej pomocy łączne miesięczne dochody gospodarstwa domowego osoby zainteresowanej po podzieleniu przez liczbę osób wspólnie zamieszkujących nie przekroczyły kwoty stanowiącej:
1)
w gospodarstwach domowych jednoosobowych - 150% najniższego wynagrodzenia obowiązującego w tym miesiącu, określonego przez Ministra Pracy i Polityki Socjalnej na podstawie Kodeksu pracy,
2)
w gospodarstwach wieloosobowych - 100% tego wynagrodzenia.
2.
Za łączne dochody gospodarstwa domowego, o których mowa w ust. 1, uważa się sumę dochodów wszystkich osób wspólnie zamieszkujących, ustalonych według zasad określonych w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych.
§  3.
Wydatkami mieszkaniowymi uwzględnianymi przy ustalaniu wysokości pomocy są miesięczne opłaty z tytułu:
1)
czynszu najmu,
2)
używania lokalu spółdzielczego, pomniejszonego o należności z tytułu spłaty kredytu bankowego,
3)
opłat z tytułu udziału w kosztach eksploatacji i remontów budynków mieszkalnych wykupionych od gminy lub zakładu pracy, wnoszonych na rzecz zarządcy budynku,
4)
czynszu lub wynagrodzenia za korzystanie z lokalu bez tytułu prawnego,
5)
opłat za centralne ogrzewanie i dostawę ciepłej wody,
6)
opłat za dostawę zimnej wody,
7)
opłat za energię elektryczną do celów bytowych,
8)
opłat za dostawę gazu przewodowego i bezprzewodowego do celów bytowych,
9)
zakupu opału do celów bytowych,
10)
wywozu śmieci i nieczystości.
§  4.
Pomoc finansowa może być udzielona do wysokości kwoty stanowiącej różnicę między faktycznymi wydatkami mieszkaniowymi, o których mowa w § 3, a wpłatą własną zobowiązanego, stanowiącą co najmniej:
1)
w gospodarstwach domowych jednoosobowych - 8%,
2)
w gospodarstwach wieloosobowych - 6%

łącznych dochodów gospodarstwa domowego, o których mowa w § 2 ust. 2.

§  5.
Pomocy finansowej udziela się na wniosek osoby uprawnionej. Wniosek powinien zawierać w szczególności dane dotyczące: adresu zajmowanego mieszkania (lokalu), wysokości miesięcznych opłat mieszkaniowych, liczby osób zamieszkałych w lokalu, wysokości średniego miesięcznego dochodu osiąganego przez wnioskodawcę i osób wspólnie z nim zamieszkujących.
§  6.
Pomoc finansowa jest przekazywana bezpośrednio osobie uprawnionej w terminach i na warunkach określonych przez zakład pracy, po udokumentowaniu uiszczenia opłat za poprzedni okres, o których mowa w § 3.
§  7.
Osoby korzystające z pomocy finansowej są obowiązane poinformować zakład pracy o zmianie sytuacji majątkowej w ich gospodarstwie domowym, mającej wpływ na możliwość udzielenia tej pomocy (§ 2 ust. 1) lub jej wysokość (§ 4).
§  8.
Pomoc finansowa nie przysługuje osobom, które podnajęły część lub całość zajmowanego lokalu osobom trzecim, oraz nauczycielom otrzymującym dodatek mieszkaniowy i kombatantom pobierającym ryczałt z tytułu ponoszonych opłat za korzystanie z energii elektrycznej, gazowej lub cieplnej dla celów domowych.
§  9.
Zarządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Rząd zmienia przepisy o układach zbiorowych pracy

Katalog spraw regulowanych w układzie zbiorowym pracy będzie otwarty i będzie mógł obejmować sprawy dotyczące w szczególności wymiaru i norm czasu pracy, systemów i rozkładów czasu pracy, pracy w godzinach nadliczbowych, wymiaru urlopu wypoczynkowego, warunków wynagradzania czy organizacji pracy. Do uzgodnień międzyresortowych trafił dziś projekt zupełnie nowej ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych. Jego autorzy zakładają, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.

Grażyna J. Leśniak 25.06.2024
Nowe zasady przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej

Dziś (piątek, 21 czerwca) weszły w życie nowe przepisy dotyczące przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej. Dotyczą m.in. rozszerzenia nadzoru nad realizacją zaleceń pokontrolnych i objęcia procedurą kontrolną mieszkań treningowych i wspomaganych.

Robert Horbaczewski 21.06.2024
Nowelizacja kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych wejdzie w życie pod koniec czerwca

W dniu 14 czerwca opublikowana została nowelizacja kodeksu pracy dotycząca ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 17.06.2024
Bez polskiego prawa jazdy obcokrajowiec nie zostanie taksówkarzem

​Od 17 czerwca wszyscy kierowcy, którzy pracują w Polsce w charakterze taksówkarzy lub świadczą usługi odpłatnego przewozu osób, będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Zapewne nie wszystkim kierowcom z zagranicy uda się to prawo jazdy zdobyć, więc liczba obcokrajowców świadczących usługi przewozu osób może spaść.

Regina Skibińska 15.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1993.48.462

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Zasady udzielania pomocy finansowej z zakładowego funduszu mieszkaniowego na zmniejszenie wydatków mieszkaniowych, wolnej od podatku dochodowego od osób fizycznych.
Data aktu: 06/09/1993
Data ogłoszenia: 27/09/1993
Data wejścia w życie: 12/10/1993