Tryb powoływania członków rady nadzorczej przez pracowników banku państwowego.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 21 października 1992 r.
w sprawie trybu powoływania członków rady nadzorczej przez pracowników banku państwowego.

Na podstawie art. 59 ust. 3 ustawy z dnia 31 stycznia 1989 r. - Prawo bankowe (Dz. U. z 1992 r. Nr 72, poz. 359) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Pracownicy banków państwowych, zwanych dalej "bankami", powołują jedną trzecią statutowej liczby członków rady nadzorczej banku.
2.
Powołanie członków rady nadzorczej przez pracowników banku następuje w trybie wyborów powszechnych, równych i w głosowaniu tajnym.
§  2.
1.
Wybory, o których mowa w § 1, są dokonywane:
1)
bezpośrednio - przez ogólne zebranie pracowników banku, w bankach zatrudniających nie więcej niż 500 pracowników,
2)
pośrednio - przez krajowe zebranie wyborcze, w bankach o strukturze wieloszczeblowej, zatrudniających powyżej 500 pracowników.
2.
Przed przystąpieniem do głosowania organ dokonujący wyboru wybiera ze swego składu pięcioosobowe prezydium zebrania, w tym przewodniczącego prezydium oraz protokolanta. Przewodniczący prezydium prowadzi zebranie wyborcze.
3.
Zarząd banku zapewnia środki organizacyjno-techniczne do przeprowadzenia wyborów.
§  3.
W bankach o strukturze wieloszczeblowej przeprowadza się trzyetapowe wybory pośrednie na zasadach określonych w § 4.
§  4.
1.
W jednostkach podstawowych banku (oddziałach operacyjnych banku) pracownicy wybierają w wyborach bezpośrednich dwóch delegatów na wojewódzkie (regionalne) zebrania wyborcze.
2.
Wojewódzkie (regionalne) zebrania wyborcze wybierają po dwóch delegatów na krajowe zebrania wyborcze.
3.
W krajowym zebraniu wyborczym biorą udział delegaci wybrani w wyborach, o których mowa w ust. 2, oraz dwaj delegaci wybrani bezpośrednio przez pracowników centrali banku.
4.
Do wyboru delegatów na wojewódzkie (regionalne) i krajowe zebrania wyborcze stosuje się odpowiednio przepisy § 6.
§  5.
Kandydatów na członków rady nadzorczej zgłaszają:
1)
pracownicy banku - w przypadku wyborów bezpośrednich,
2)
delegaci na krajowe zebrania wyborcze - w przypadku wyborów pośrednich,

- spośród osób posiadających odpowiednie kwalifikacje, a w szczególności odznaczających się wiedzą teoretyczną i doświadczeniem zawodowym w bankowości oraz które wyraziły pisemną zgodę na kandydowanie.

§  6.
1.
Członkami rady nadzorczej zostają kandydaci, którzy uzyskali największą liczbę, nie mniej niż połowę, ważnie oddanych głosów.
2.
W razie gdy w pierwszej turze głosowania żaden z kandydatów nie uzyskał wymaganej większości głosów lub ilość głosów była równa, przeprowadza się drugą turę głosowania. Do drugiej tury głosowania przechodzą kandydaci, którzy uzyskali największą ilość głosów w liczbie po dwóch na jedno miejsce w radzie nadzorczej lub z największą równą ilością głosów. W razie potrzeby przeprowadza się kolejne tury głosowania.
§  7.
Fakt dokonania wyboru członków rady nadzorczej przez pracowników banku stwierdza protokół ogólnego zebrania pracowników lub krajowego zebrania wyborczego, podpisany przez wszystkich członków prezydium zebrania i protokolanta.
§  8.
Delegaci na wojewódzkie (regionalne) oraz krajowe zebrania wyborcze, a także członkowie prezydium zebrania zachowują swoje mandaty i pełnią powierzone funkcje do czasu następnych wyborów.
§  9.
1.
Zebrania wyborcze, o których mowa w § 2 ust. 1, mają charakter zwyczajny lub nadzwyczajny.
2.
Zwyczajne zebrania wyborcze zwołuje zarząd banku w celu powołania członków rady nadzorczej nie później niż na dwa miesiące przed upływem kadencji rady nadzorczej.
3.
Nadzwyczajne zebrania wyborcze zwołuje zarząd banku, przewodniczący rady nadzorczej banku lub prezydium zebrania z własnej inicjatywy lub na wniosek co najmniej 10% pracowników banku w razie konieczności powołania lub odwołania członków rady nadzorczej banku przed upływem kadencji.
§  10.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Sejm uchwalił rentę wdowią z poprawkami rządu

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak...

Beata Dązbłaż 26.07.2024
Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024