Formy i warunki podejmowania i odbywania studiów przez osoby nie będące obywatelami polskimi, uczestniczenie tych osób w badaniach naukowych i szkoleniach oraz zasady odpłatności za studia i szkolenia.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ
z dnia 3 października 1991 r.
w sprawie form i warunków podejmowania i odbywania studiów przez osoby nie będące obywatelami polskimi, uczestniczenia tych osób w badaniach naukowych i szkoleniach oraz zasad odpłatności za studia i szkolenia. *

Na podstawie art. 33 ust. 4 i 5 ustawy z dnia 12 września 1990 r. o szkolnictwie wyższym (Dz. U. Nr 65, poz. 385) zarządza się, co następuje:
§  1.
Zarządzenie ustala formy i warunki przyjmowania przez uczelnie, samodzielne placówki typu naukowo-dydaktycznego, jednostki badawczo-rozwojowe, placówki naukowe Polskiej Akademii Nauk i inne jednostki organizacyjne osób nie będących obywatelami polskimi, przyjeżdżających do Polski w celach:
1)
uczestniczenia w badaniach naukowych,
2)
odbycia:
a)
studiów,
b)
studiów doktoranckich,
c)
stażu habilitacyjnego,
d)
stażu naukowego i artystycznego oraz specjalizacyjnego,
e)
studiów podyplomowych,
f)
kursów podnoszących kwalifikacje zawodowe,
g)
praktyk zawodowych,
3)
uzyskania kwalifikacji I i II stopnia w zakresie sztuki i dyscyplin artystycznych.
§  2.
W celu uczestniczenia w badaniach naukowych mogą być przyjmowane osoby, które uczestniczą w takich badaniach w państwie stałego miejsca zamieszkania i posiadają kwalifikacje wymagane przez jednostki polskie prowadzące badania naukowe.
§  3.
Na studia mogą być przyjmowane osoby, które:
1)
legitymują się świadectwem uprawniającym do podjęcia studiów w państwie stałego miejsca zamieszkania, odpowiadającym analogicznym świadectwom polskim,
2)
wykazują się dobrym stanem zdrowia, udokumentowanym świadectwem zdrowia, stwierdzającym możliwość podjęcia studiów,
3)
ukończą kurs przygotowawczy w jednostkach wyznaczonych przez Ministra Edukacji Narodowej albo uzyskają potwierdzenie tych jednostek lub uczelni przyjmującej, że ich ogólne przygotowanie oraz stopień znajomości języka polskiego pozwalają na podjęcie studiów,
4)
wykażą odpowiednie, potwierdzone przez uczelnie przyjmujące, predyspozycje do podjęcia nauki na kierunkach sportowych i artystycznych.
§  4.
Na studia doktoranckie, staże naukowe i studia podyplomowe mogą być przyjmowane osoby, które posiadają dyplom ukończenia studiów wyższych, a na staże habilitacyjne - osoby, które posiadają stopień naukowy odpowiadający polskiemu stopniowi naukowemu doktora.
§  5.
Studia i studia doktoranckie mogą być odbywane odpowiednio w systemie stacjonarnym, zaocznym lub eksternistycznym w jednostkach, które je prowadzą.
§  6.
Na staże artystyczne i specjalizacyjne, kursy podnoszące kwalifikacje zawodowe i praktyki zawodowe mogą być przyjmowane osoby posiadające kwalifikacje wymagane przez jednostki prowadzące te formy kształcenia.
§  7.
O przeprowadzenie przewodu kwalifikacyjnego I stopnia mogą ubiegać się osoby posiadające dyplom ukończenia studiów wyższych, a o przeprowadzenie przewodu kwalifikacyjnego II stopnia - osoby posiadające stopień naukowy odpowiadający polskiemu stopniowi naukowemu doktora lub posiadające kwalifikacje I stopnia.
§  8.
Osoby przyjeżdżające w celach, o których mowa w § 1, mogą przebywać w Polsce:
1)
jako stypendyści strony polskiej lub
2)
na zasadach odpłatności dewizowej albo
3)
bez odpłatności i świadczeń określonych w § 15 ust. 1.
§  9.
1.
Minister Edukacji Narodowej w porozumieniu z właściwymi ministrami (kierownikami urzędów centralnych) ustala corocznie limit miejsc dla osób przyjeżdżających do Polski w celach określonych w § 1 pkt 2 i 3, w tym osób pochodzenia polskiego, które otrzymują stypendium strony polskiej. Limity te obejmują w szczególności zobowiązania strony polskiej wynikające z umów rządowych i porozumień resortowych.
2.
Stypendium, o którym mowa w ust. 1, przyznaje Minister Edukacji Narodowej.
3.
W ramach limitu, o którym mowa w ust. 1, przyznawane są corocznie, na okres do jednego roku, stypendia na staże naukowe dla osób zgłaszanych przez:
1)
Sekretariat UNESCO - na staże im. Mikołaja Kopernika oraz w dziedzinie języka i literatury polskiej,
2)
Sekretariat ONZ - w dziedzinie prawa międzynarodowego,
3)
Sekretariat Komisji Gospodarczej ONZ dla Afryki.
4.
Minister Edukacji Narodowej w uzasadnionych przypadkach może przedłużyć okres wypłacania stypendiów, o których mowa w ust. 3, nie dłużej jednak niż o rok.
§  10.
1.
Kierownik jednostki prowadzącej kształcenie może przyjąć osoby nie będące obywatelami polskimi w celach, o których mowa w § 1 pkt 2 i 3, również poza limitem, o którym mowa w § 9.
2.
Kierownik jednostki prowadzącej kształcenie, przyjmując osoby nie będące obywatelami polskimi w celach, o których mowa w § 1, może przyznać im stypendium i inne świadczenia określone w zarządzeniu lub przyjąć te osoby na zasadach odpłatności dewizowej albo bez odpłatności dewizowej i świadczeń określonych w § 15 ust. 1.
3.
O fakcie przyjęcia do jednostki prowadzącej kształcenie osób, o których mowa w ust. 2, jej kierownik informuje właściwego ministra oraz Ministra Edukacji Narodowej.
§  11. 1
 
1.
Wydatki na kształcenie osób nie będących obywatelami polskimi bądź prowadzenie przez te osoby badań naukowych, a także świadczenia, o których mowa w § 15 ust. 1 oraz w § 18 ust. 1 i 2, ponoszą jednostki prowadzące kształcenie lub badania naukowe, z zastrzeżeniem § 23.
2.
Świadczenia, o których mowa w § 15 ust. 1 i w § 18 ust. 1, dla osób przyjeżdżających do Polski w ramach limitów, o których mowa w § 9 ust. 1, refunduje Minister Edukacji Narodowej.
§  12.
1.
Wnioski w sprawach zmiany kierunku studiów, formy kształcenia, jednostki prowadzącej kształcenie oraz uzyskania zezwolenia na przedłużenie okresu kształcenia rozpatruje kierownik jednostki prowadzącej kształcenie, biorąc pod uwagę:
1)
przedstawienie zgody właściwej instytucji kraju delegującego lub jego przedstawicielstwa w Polsce oraz jednostki, która przyznała stypendium, jeżeli zainteresowany pobiera stypendium,
2)
wniesienie pełnej opłaty za dotychczasowy okres kształcenia, jeżeli zainteresowany jest zobowiązany do wnoszenia opłat dewizowych.
2.
O zmianie kierunku studiów, formy kształcenia, jednostki prowadzącej kształcenie oraz zezwoleniu na przedłużenie okresu kształcenia kierownik jednostki prowadzącej kształcenie informuje właściwego ministra oraz Ministra Edukacji Narodowej.
§  13.
Osobom przyjeżdżającym do Polski w celach, o których mowa w § 1, przysługuje, o ile umowy międzynarodowe i inne porozumienia nie zapewniają im bezpłatnej opieki lekarskiej, opieka lekarska: studentom - na zasadach obowiązujących studentów polskich, pozostałym osobom - na zasadach obowiązujących doktorantów polskich.
§  14. 2
 
1.
Stypendia dla osób nie będących obywatelami polskimi przysługują w następującej wysokości:
1)
dla studentów - do wysokości 150% minimalnej stawki wynagrodzenia zasadniczego asystenta zatrudnionego w uczelni, określonej odrębnymi przepisami,
2)
dla uczestników badań naukowych, studiów doktoranckich, studiów podyplomowych, staży habilitacyjnych, naukowych i artystycznych, specjalizacyjnych, kursów podnoszących kwalifikacje zawodowe, praktyk zawodowych oraz przewodów kwalifikacyjnych I i II stopnia - do wysokości 250% minimalnej stawki wynagrodzenia zasadniczego asystenta zatrudnionego w uczelni, określonej odrębnymi przepisami,
3)
dla uczestników badań naukowych, studiów podyplomowych, staży naukowych, artystycznych oraz innych staży i kursów podnoszących kwalifikacje zawodowe, posiadających stopień naukowy odpowiadający polskiemu stopniowi doktora habilitowanego - do wysokości 300% minimalnej stawki wynagrodzenia zasadniczego asystenta zatrudnionego w uczelni, określonej odrębnymi przepisami.
2.
Wysokość stypendiów dla osób przyjeżdżających do Polski w ramach limitów, o których mowa w § 9 ust. 1, określa Minister Edukacji Narodowej, a dla pozostałych osób - kierownik jednostki prowadzącej kształcenie.
§  15. 3
 
1.
Stypendystom zapewnia się:
1)
stypendium w wysokości określonej w § 14,
2)
w jednostkach prowadzących kształcenie, w których przewidziane jest bezpłatne umundurowanie - umundurowanie według zasad określonych dla obywateli polskich.
2.
Świadczenia, o których mowa w ust. 1, są przyznawane na okres przewidziany dla określonej formy kształcenia w Polsce, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4. Do okresu kształcenia wlicza się również okres kursu przygotowawczego, o którym mowa w § 3 pkt 3.
3.
W przypadku uzyskania zezwolenia na przedłużenie okresu kształcenia w Polsce, osobom nie będącym obywatelami polskimi mogą być przyznane świadczenia, o których mowa w ust. 1. Rozstrzyga w tej sprawie przyznający świadczenia.
4.
Świadczenia określone w ust. 1 pkt 1 mogą być przyznawane na okres po zakończeniu kształcenia, nie dłuższy jednak niż trzy miesiące. Rozstrzyga w tej sprawie przyznający świadczenia.
§  16.
Stypendyści korzystający z leczenia w placówkach lecznictwa zamkniętego przez okres dłuższy niż 14 dni otrzymują za okres dalszego ich tam pobytu 50 % stypendium.
§  17. 4
Stypendystom nie wypłaca się stypendium, za okresy pobytu poza granicami Polski, jeżeli pobyt ten trwa co najmniej miesiąc, oraz w okresie korzystania z urlopu, jeżeli stypendysta przebywa w tym czasie poza granicami Polski.
§  18. 5
 
1.
Studentom, którzy otrzymują stypendium, może być przyznany:
1)
jednorazowy zasiłek na zagospodarowanie na pierwszym roku studiów - w wysokości nie przekraczającej 60% maksymalnej kwoty określonej w § 14 ust. 1 pkt 1,
2)
jednorazowy zasiłek losowy - w wysokości nie przekraczającej 40% maksymalnej kwoty określonej w § 14 ust. 1 pkt 1,
3)
jednorazowy zasiłek w związku z przygotowaniem pracy dyplomowej - w wysokości nie przekraczającej 40% maksymalnej kwoty określonej w § 14 ust. 1 pkt 1.
2.
Osoby wyróżniające się w nauce mogą otrzymać nagrody i wyróżnienia według zasad określonych dla studentów polskich, obowiązujących w danej uczelni.
3.
Studentom przebywającym w Polsce przysługują ulgowe przejazdy publicznymi środkami komunikacji na zasadach obowiązujących studentów polskich.
§  19. 6
 
1.
Opłaty dewizowe wnoszone przez osoby nie będące obywatelami polskimi, podejmujące naukę na warunkach odpłatności dewizowej, nie mogą być niższe niż planowany koszt kształcenia i nie mogą wynosić rocznie za każdą podjętą formę kształcenia mniej niż:
1)
w uczelniach nadzorowanych przez:
a)
Ministra Edukacji Narodowej:
na studiach zawodowych i magisterskich 2.000 USD,
na studiach kierunku konserwacja zabytków 3.000 USD,
na studiach kierunku reżyserskim i operatorskim 4.000 USD,
na studiach doktoranckich na kierunkach humanistycznych,

społecznych i ekonomicznych, na studiach podyplomowych

i studiach specjalnych na wszystkich kierunkach 3.000 USD,

na pozostałych kierunkach na studiach doktoranckich 4.000 USD,
na stażach habilitacyjnych i naukowych na wszystkich kierunkach 4.000 USD,
na kursach podnoszących kwalifikacje zawodowe i praktykach

zawodowych 1.800 USD,

b)
Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej:
na studiach magisterskich lub równorzędnych 4.000 USD,
na studiach doktoranckich, studiach podyplomowych i studiach

specjalnych, stażach naukowych, specjalizacyjnych

i habilitacyjnych 6.000 USD,

na kursach podnoszących kwalifikacje zawodowe i praktykach

zawodowych 3.000 USD,

c)
Ministra Kultury i Sztuki:
na studiach magisterskich na kierunkach reżyserii filmowej

i operatorskim 7.000 USD,

w wyższych szkołach muzycznych, plastycznych i teatralnych,

w tym reżyseria dramatu i wydziały aktorskie 5.000 USD,

na stażach artystycznych, studiach podyplomowych

i studiach specjalnych:

-
w wyższych szkołach muzycznych, plastycznych, filmowych

i teatralnych (kierunek: reżyseria dramatu, aktorstwo) 4.000 USD,

-
w wyższych szkołach filmowych i telewizyjnych na kierunkach

reżyserii filmowej i operatorskim 5.000 USD,

d)
Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej:
na studiach zawodowych i magisterskich 4.000 USD,
na studiach podyplomowych, studiach specjalnych, doktoranckich,

stażach habilitacyjnych i specjalizacyjnych 5.000 USD,

na kursach podwyższających kwalifikacje zawodowe i

praktykach zawodowych 3.000 USD,

e)
Prezesa Urzędu Kultury Fizycznej i Turystyki:
na studiach zawodowych i magisterskich 3.000 USD,
na studiach podyplomowych, studiach specjalnych, doktoranckich,

stażach naukowych, habilitacyjnych i specjalizacyjnych 4.000 USD,

na kursach podwyższających kwalifikacje zawodowe 1.800 USD,
2)
na studiach magisterskich uzupełniających, przeznaczonych dla

osób posiadających dyplom ukończenia wyższych studiów

zawodowych 4.000 USD,

3)
za udział w kursie przygotowawczym:
a)
dla kandydatów na studia zawodowe i magisterskie 2.000 USD,
b)
dla kandydatów na studia magisterskie uzupełniające, doktoranckie,

podyplomowe, specjalne, staże habilitacyjne, naukowe i artystyczne, staże

specjalizacyjne oraz kursy podnoszące kwalifikacje 3.000 USD,

4)
w placówkach Polskiej Akademii Nauk oraz w innych jednostkach

organizacyjnych, prowadzących kształcenie - w wysokości ustalonej

dla danego kierunku i formy kształcenia w odpowiedniej uczelni.

2.
Wysokość opłat, o których mowa w ust. 1, ustala kierownik jednostki prowadzącej kształcenie. Osoby pochodzenia polskiego podejmujące naukę na warunkach odpłatności wnoszą opłaty obniżone o 30%.
3.
Kierownik jednostki prowadzącej kształcenie może w indywidualnych uzasadnionych przypadkach oraz w przypadku podjęcia nauki na drugim kierunku studiów lub w innej formie kształcenia obniżyć opłaty, o których mowa w ust. 1 i 2, lub zwolnić z nich.
4.
Osoby nie będące obywatelami polskimi, przyjmowane na studia, studia podyplomowe i studia doktoranckie na warunkach odpłatności dewizowej, wnoszą do kasy lub na konto jednostki, w której podejmują kształcenie, jednorazową, bezzwrotną opłatę wpisową w wysokości 200 USD, niezależnie od liczby podjętych kierunków studiów.
5.
Opłaty, o których mowa w ust. 2 i 3, są wnoszone na konto albo do kasy jednostki kształcącej osobę nie będącą obywatelem polskim jednorazowo za 12 miesięcy, a jeżeli okres kształcenia trwa krócej niż 12 miesięcy - za faktyczny okres trwania nauki, z góry, w terminie do dnia rozpoczęcia nauki. Kierownicy jednostek organizacyjnych prowadzących kształcenie mogą w uzasadnionych przypadkach przedłużyć termin wniesienia opłat o okres do 6 miesięcy.
6.
Opłata za:
1)
każdy miesiąc studiów eksternistycznych wynosi 1/12 kwoty rocznej, ustalonej na zasadach określonych w ust. 2 i 3,
2)
egzamin magisterski lub obronę rozprawy doktorskiej, jeżeli nauka nie odbywa się w Polsce, wynosi 1 000 USD,
3)
przeprowadzenie przewodu doktorskiego systemem eksternistycznym, przewodu habilitacyjnego oraz przewodu kwalifikacyjnego I i II stopnia wynosi 2 000 USD.
7.
Opłaty, o których mowa w ust. 6, są wnoszone jednorazowo z góry.
8.
Od opłat wniesionych po upływie terminu pobiera się odsetki w wysokości 10 % w stosunku rocznym. W przypadku zalegania z opłatami przez okres dłuższy niż trzy miesiące, następuje skreślenie z listy uczestników kształcenia.
§  20. 7
(skreślony).
§  21.
1.
Opłaty dewizowe za naukę podlegają zwrotowi:
1)
za cały okres niepobierania nauki, jeżeli osoba:
a)
otrzymała urlop,
b)
zrezygnowała z nauki ze względów zdrowotnych, potwierdzonych przez społeczną służbę zdrowia,
2)
za okres drugiego półrocza, jeżeli osoba w pierwszym półroczu:
a)
zrezygnowała z nauki z innych przyczyn niż określone w pkt 1 lit. b) lub została skreślona z listy studentów albo
b)
ukończyła studia.
2.
Nie podlegają zwrotowi opłaty za okresy półrocza, w którym nastąpiło skreślenie z listy studentów lub doktorantów albo rezygnacja z nauki, z wyjątkiem przypadków, w których przyczyną skreślenia są względy zdrowotne, potwierdzone przez społeczną służbę zdrowia.
§  22.
Koszty przejazdu osób z państw, w których podejmujący naukę mieszkają, do Polski i z powrotem, jak również koszty ewentualnego wyjazdu z Polski w okresie kształcenia i prowadzenia badań naukowych ponoszą te osoby lub właściwe instytucje krajów ich zamieszkania.
§  23.
Odbywający w Polsce wymienne studenckie praktyki w ramach międzyrządowych umów o współpracy kulturalnej i naukowej oraz porozumień zawieranych przez uczelnie lub organizacje studenckie z zagranicznymi uczelniami lub związkami studenckimi otrzymują wynagrodzenie i inne świadczenia wynikające z umowy.
§  24.
1.
Przepisy zarządzenia nie dotyczą osób podejmujących naukę w Polsce w ramach stypendiów fundowanych przez organizacje systemu ONZ i inne organizacje międzynarodowe, osób podejmujących naukę na podstawie odrębnych umów międzynarodowych i kontraktów handlowych oraz umów rządowych lub porozumień resortowych w takim zakresie, jaki unormowany został w tych umowach i kontraktach.
2.
Do osób nie będących obywatelami polskimi, zamieszkałych w Polsce na stałe, podejmujących i odbywających naukę w Polsce, mają zastosowanie przepisy obowiązujące obywateli polskich.
§  25.
1.
Osoby rozpoczynające naukę w roku akademickim 1991/1992 otrzymują świadczenia na zasadach dotychczas obowiązujących przepisów i ponoszą opłaty dewizowe w wysokości określonej w dotychczasowych przepisach do końca tego roku akademickiego.
2.
Osoby pobierające już naukę na podstawie dotychczas obowiązujących przepisów zachowują prawo do przyznanych świadczeń oraz ponoszą opłaty dewizowe w wysokości określonej w dotychczasowych przepisach do końca okresu nauki, przewidzianego dla danej formy kształcenia.
§  26.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 października 1991 r.
* Z dniem 30 marca 2001 r. zarządzenie traci moc w części wydanej na podstawie art. 33 ust. 5 ustawy z dnia 12 września 1990 r. o szkolnictwie wyższym (Dz.U.90.65.385), w związku z jego zmianą przez art. 32 pkt 2 ustawy z dnia 22 grudnia 2000 r. o zmianie niektórych upoważnień do wydawania aktów normatywnych oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz.U.00.120.1268).
1 § 11 zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia z dnia 29 listopada 1995 r. (M.P.95.64.699) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 29 grudnia 1995 r.
2 § 14 zmieniony przez § 1 pkt 2 zarządzenia z dnia 29 listopada 1995 r. (M.P.95.64.699) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 29 grudnia 1995 r.
3 § 15 zmieniony przez § 1 pkt 3 zarządzenia z dnia 29 listopada 1995 r. (M.P.95.64.699) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 29 grudnia 1995 r.
4 § 17 zmieniony przez § 1 pkt 4 zarządzenia z dnia 29 listopada 1995 r. (M.P.95.64.699) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 29 grudnia 1995 r.
5 § 18 zmieniony przez § 1 pkt 5 zarządzenia z dnia 29 listopada 1995 r. (M.P.95.64.699) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 29 grudnia 1995 r.
6 § 19 zmieniony przez § 1 pkt 6 zarządzenia z dnia 29 listopada 1995 r. (M.P.95.64.699) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 29 grudnia 1995 r.
7 § 20 skreślony przez § 1 pkt 7 zarządzenia z dnia 29 listopada 1995 r. (M.P.95.64.699) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 29 grudnia 1995 r.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1991.34.253

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Formy i warunki podejmowania i odbywania studiów przez osoby nie będące obywatelami polskimi, uczestniczenie tych osób w badaniach naukowych i szkoleniach oraz zasady odpłatności za studia i szkolenia.
Data aktu: 03/10/1991
Data ogłoszenia: 22/10/1991
Data wejścia w życie: 22/10/1991, 01/10/1991