Uznanie za rezerwaty przyrody.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA OCHRONY ŚRODOWISKA, ZASOBÓW NATURALNYCH I LEŚNICTWA
z dnia 8 lipca 1991 r.
w sprawie uznania za rezerwaty przyrody.

Na podstawie art. 13 ustawy z dnia 7 kwietnia 1949 r. o ochronie przyrody (Dz. U. Nr 25, poz. 180, z 1987 r. Nr 33, poz. 180 i z 1990 r. Nr 34, poz. 198) w związku z częścią A załącznika nr 3 do rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 1985 r. w sprawie określenia kompetencji niektórych naczelnych i centralnych organów administracji państwowej zastrzeżonych w przepisach szczególnych dla organów zniesionych (Dz. U. Nr 63, poz. 334) oraz art. 7 ust. 2 ustawy z dnia 20 grudnia 1989 r. o utworzeniu urzędu Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa (Dz. U. Nr 73, poz. 433) zarządza się, co następuje:
§  1.
Uznaje się za rezerwat przyrody pod nazwą "Zimny Dół" obszar o powierzchni 2,22 ha, położony w gminie Liszki w województwie krakowskim, nie stanowiący mienia państwowego, oznaczony na mapie ewidencyjnej (arkusz nr 1) wsi Czułów jako działka nr 201 (część). Celem ochrony jest zachowanie ze względów naukowych, dydaktycznych i krajobrazowych charakterystycznych form skalnych związanych z procesami zboczowymi i krasowymi, a także wyjątkowo dorodnych, kwitnących i owocujących okazów bluszczu (Hedera helix).
§  2.
1.
Uznaje się za rezerwat przyrody pod nazwą "Florianów" obszar lasu o powierzchni 406,04 ha, położony w gminie Mrozy w województwie siedleckim. Celem ochrony jest zachowanie ze względów naukowych, dydaktycznych i krajobrazowych interesujących i dobrze zachowanych form geomorfologicznych pochodzenia lodowcowego i wodnolodowcowego, głównie: ozu, moreny czołowej oraz wydmy parabolicznej.
2.
W skład rezerwatu wchodzą:
1)
obszar lasu o powierzchni 405,63 ha w Leśnictwie Jeziorek Nadleśnictwa Mińsk, oznaczony w ewidencji gruntów wsi Płomieniec jako działki nr 181, 183, 184, 186-201,
2)
rów o powierzchni 0,41 ha, stanowiący mienie państwowe, zarządzany przez Wojewódzki Zarząd Inwestycji Rolniczych w Siedlcach, oznaczony w ewidencji gruntów wsi Płomieniec jako działka nr 185.
§  3.
Uznaje się za rezerwat przyrody pod nazwą "Długogóry" obszar lasu o powierzchni 120,36 ha w Leśnictwie Chłopowo Nadleśnictwa Myślibórz, położony w gminie Myślibórz w województwie gorzowskim, oznaczony w rejestrze gruntów obrębu Chłopowo jako działki nr 271/1, 272/1, 276-279, 283/1, 286/1. Celem ochrony jest zachowanie krajobrazu moreny czołowej z licznymi głazami narzutowymi, buczyny pomorskiej oraz tzw. oczek wodnych z interesującą roślinnością wodną i bagienną.
§  4.
1.
Uznaje się za rezerwat przyrody pod nazwą "Jezioro Łubówko" obszar jeziora oraz otaczających je lasów o łącznej powierzchni 77,50 ha, położony w gminie Drezdenko w województwie gorzowskim. Celem ochrony jest zachowanie unikalnego, urozmaiconego krajobrazu morenowego oraz buczyny pomorskiej o naturalnym charakterze.
2.
W skład rezerwatu wchodzą:
1)
obszar lasu o powierzchni 62,12 ha w Leśnictwie Radowo Nadleśnictwa Smolarz, oznaczony w ewidencji gruntów obrębu Zagórze Lubiewskie jako działki nr 318/1, 319, 320,
2)
jezioro Łubówko o powierzchni 15,38 ha, stanowiące mienie państwowe, zarządzane przez Zarząd Okręgu Polskiego Związku Wędkarskiego w Gorzowie Wielkopolskim, oznaczone w ewidencji gruntów obrębu Zagórze Lubiewskie jako działka nr 63.
§  5.
Uznaje się za rezerwat przyrody pod nazwą "Krępak" obszar lasu o powierzchni 138,46 ha w Leśnictwie Łodzinka Nadleśnictwa Bircza, położony w gminie Bircza w województwie przemyskim, oznaczony jako działki nr 500, 516, 794, 795 w obrębie ewidencyjnym Korzeniec. Celem ochrony jest zachowanie ze względów naukowych, dydaktycznych i krajobrazowych lasu jodłowo-bukowego naturalnego pochodzenia, z runem charakterystycznym dla podgórskiej formy buczyny karpackiej, oraz ciekawych elementów rzeźby terenu i osobliwości geologicznych.
§  6.
1.
Uznaje się za rezerwat przyrody pod nazwą "Krywe" obszar lasu, gruntów rolnych i odcinka rzeki San o łącznej powierzchni 511,73 ha, położony w gminach Lutowiska i Czarna w województwie krośnieńskim. Celem ochrony jest zachowanie ze względów naukowych, dydaktycznych i krajobrazowych przełomowego fragmentu doliny Sanu pod pasmem Otrytu z wieloma interesującymi zbiorowiskami roślinnymi oraz rzadkimi gatunkami roślin i zwierząt.
2.
W skład rezerwatu wchodzą:
1)
obszar lasu o powierzchni 388,15 ha w Leśnictwach Hulskie, Olchowiec i Sękowiec Nadleśnictwa Lutowiska, oznaczony w rejestrze gruntów wsi:
a)
Krywe jako części działek nr 150, 151, 151A, 152, 153, 154/1,
b)
Tworylne jako działki nr 1 (część), 2, 3, 4 (część), 9, 10/2, 24/4, 25, 32/1, 32/3,
c)
Hulskie jako działka nr 146A/1,
2)
grunty rolne Kombinatu Rolno-Przemysłowego "Igloopol" w Dębicy - Gospodarstwa Rolnego w Smolniku o powierzchni 46,13 ha, oznaczone w rejestrze gruntów wsi Krywe jako działki nr 3, 8, 13 (część) oraz wsi Tworylne jako działki nr 10/1 (część), 23/1 (część), 24/7, 32/2, 33/2,
3)
odcinek rzeki San o długości około 10 km i powierzchni 77,45 ha, stanowiący mienie państwowe, zarządzany przez Okręgową Dyrekcję Gospodarki Wodnej w Krakowie, oznaczony w ewidencji gruntów wsi Krywe jako działki nr 19, 20 oraz wsi Tworylne jako działka nr 59.
§  7.
1.
Uznaje się za rezerwat przyrody pod nazwą "Dolina Wkry" obszar lasu oraz odcinka rzeki Wkry o łącznej powierzchni 23,78 ha, położony w gminie Pomiechówek w województwie warszawskim. Celem ochrony jest zachowanie krajobrazu przełomowego odcinka rzeki Wkry oraz pozostałości lasów łęgowych.
2.
W skład rezerwatu wchodzą:
1)
obszar lasu o powierzchni 17,35 ha w Leśnictwie Pomiechówek Nadleśnictwa Jabłonna, oznaczony w rejestrze gruntów Goławice II jako części działek nr 149 i 150 oraz Szczypiorno jako części działek 241 i 242,
2)
odcinek rzeki Wkry, pomiędzy wsiami Szczypiorno i Kosewko, o długości 1,1 km i powierzchni 6,43 ha.
§  8.
Uznaje się za rezerwat przyrody pod nazwą "Skarpa Dobrska" obszar nieużytków rolnych i pastwiska o łącznej powierzchni 39,70 ha, położony w gminie Wilków w województwie lubelskim, oznaczony na mapie ewidencyjnej gruntów jako działka nr 1994, stanowiąca wspólnotę gruntową wsi Dobre, oraz jako działki nr 1430 i 1431, stanowiące wspólnotę gruntową wsi Podgórz. Celem ochrony jest zachowanie wychodni i odsłonięć różnowiekowych osadów czwartorzędowych, różnorodnych form rzeźby terenu oraz ciepłolubnych muraw z licznymi rzadkimi gatunkami roślin.
§  9.
Na obszarze rezerwatów zabrania się:
1)
wycinania drzew i krzewów oraz pobierania użytków drzewnych, z wyjątkiem wypadków uzasadnionych potrzebami gospodarstwa rezerwatowego oraz w rezerwacie określonym w § 7 także wynikających z potrzeb interwencyjnego zabezpieczenia brzegów rzeki,
2)
zmieniania stosunków wodnych, jeżeli taka zmiana mogłaby w sposób istotny naruszyć warunki ekologiczne,
3)
w rezerwacie określonym w § 7 naruszania naturalnej linii brzegowej rzeki i uszkadzania skarp,
4)
zanieczyszczania wody i terenu, wzniecania ognia oraz zakłócania ciszy,
5)
stosowania wszelkich środków chemicznych,
6)
niszczenia i uszkadzania drzew i innych roślin,
7)
zbioru ziół leczniczych i innych roślin oraz owoców i nasion, z wyjątkiem nasion na potrzeby odnowienia lasu,
8)
polowania, chwytania, płoszenia i zabijania dziko żyjących zwierząt, niszczenia gniazd, wybierania jaj, wybierania piskląt wszystkich gatunków ptaków; zakaz nie dotyczy:
a)
w rezerwacie określonym w § 4:
wykonywania amatorskiego połowu ryb, bez prawa stosowania zanęt,
prowadzenia gospodarki rybackiej przez Zarząd Okręgu Polskiego Związku Wędkarskiego w Gorzowie Wielkopolskim bez prawa stosowania agregatów prądotwórczych i używania łodzi z silnikami spalinowymi,
wykonywania polowań bez prawa budowy ambon,
b)
w rezerwacie określonym w § 5 odstrzału zwierzyny płowej i czarnej, po uzgodnieniu z wojewódzkim konserwatorem przyrody,
c)
w rezerwacie określonym w § 6 prowadzenia gospodarki łowieckiej i odstrzału zwierząt łownych w okresie od 1 września do 30 marca,
d)
w rezerwacie określonym w § 7 wykonywania amatorskiego połowu ryb,
9)
wznoszenia budowli oraz zakładania i budowy urządzeń komunikacyjnych i innych urządzeń technicznych; w rezerwacie określonym w § 6 zakaz nie dotyczy użytkowania obiektu gospodarczego lasów państwowych,
10)
umieszczania tablic, napisów i innych znaków, z wyjątkiem tablic i znaków związanych z ochroną rezerwatu,
11)
przebywania poza miejscami wyznaczonymi,
12)
pozyskiwania ściółki leśnej i wypasu zwierząt gospodarskich; zakaz nie dotyczy:
a)
w rezerwacie określonym w § 6 wypasu zwierząt gospodarskich,
b)
w rezerwacie określonym w § 8 wypasu zwierząt gospodarskich poza okresem od 1 kwietnia do 31 lipca,
13)
niszczenia gleby, pozyskiwania kopalin i torfu,
14)
w rezerwacie określonym w § 6 łamania progów skalnych i pozyskiwania kamieni z dna rzeki,
15)
w rezerwacie określonym w § 8 wykonywania wszelkich robót ziemnych, dokonywania nasadzeń drzew i krzewów oraz zaorywania.
§  10.
Zarządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024