Zasady i tryb wydawania zezwoleń na nabywanie, przechowywanie i używanie środków strzałowych na potrzeby zakładu górniczego.

ZARZĄDZENIE
PREZESA WYŻSZEGO URZĘDU GÓRNICZEGO
z dnia 8 maja 1991 r.
w sprawie zasad i trybu wydawania zezwoleń na nabywanie, przechowywanie i używanie środków strzałowych na potrzeby zakładu górniczego.

Na podstawie art. 149 ust. 2 w związku z art. 11 dekretu z dnia 6 maja 1953 r. - Prawo górnicze (Dz. U. z 1978 r. Nr 4, poz. 12, z 1984 r. Nr 35, poz. 186, z 1987 r. Nr 33, poz. 180, z 1988 r. Nr 41, poz. 324, z 1989 r. Nr 35, poz. 192, z 1990 r. Nr 14, poz. 89 i z 1991 r. Nr 31, poz. 128) oraz w związku z art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 1960 r. o prawie geologicznym (Dz. U. Nr 52, poz. 303, z 1974 r. Nr 38, poz. 230, z 1985 r. Nr 50, poz. 262, z 1988 r. Nr 41, poz. 324, z 1989 r. Nr 35, poz. 192, z 1990 r. Nr 34, poz. 198 i z 1991 r. Nr 31, poz. 129) zarządza się, co następuje:
§  1.
Zezwolenie na nabywanie, przechowywanie i używanie środków strzałowych na potrzeby zakładu górniczego wydaje na jego wniosek właściwy okręgowy urząd górniczy.
§  2.
1.
Okręgowy urząd górniczy wydaje zezwolenia na nabycie środków strzałowych na nazwisko kierownika ruchu zakładu górniczego oraz osób upoważnionych do zastępowania kierownika ruchu w tym zakresie.
2.
Zezwolenie na nabywanie środków strzałowych jest ważne na okres jednego roku.
§  3.
1.
Okręgowy urząd górniczy wydaje zezwolenie na przechowywanie środków strzałowych na potrzeby zakładu górniczego po stwierdzeniu, że zakład górniczy posiada możliwości przechowywania środków strzałowych w warunkach zgodnych z obowiązującymi przepisami.
2.
Zezwolenie na przechowywanie środków strzałowych, o którym mowa w ust. 1, powinno w szczególności określać:
1)
dopuszczone do przechowywania ilości każdego rodzaju materiału wybuchowego oraz środków inicjujących i zapalających, jak również komory lub inne pomieszczenia przeznaczone do ich przechowywania,
2)
termin ważności zezwolenia.
§  4.
Okręgowy urząd górniczy wydaje zezwolenie na używanie środków strzałowych w zakładach górniczych na zasadach i w trybie określonych przepisami o sporządzaniu i zatwierdzaniu planów ruchu zakładów górniczych.
§  5.
1.
Ustala się wzór zezwolenia na nabywanie środków strzałowych na potrzeby zakładu górniczego, stanowiący załącznik do niniejszego zarządzenia.
2.
Zezwolenie, o którym mowa w ust. 1, może obejmować wyłącznie środki strzałowe, które zakład górniczy może przechowywać w składzie materiałów wybuchowych zgodnie z aktualnym zezwoleniem okręgowego urzędu górniczego na ich przechowywanie.
3.
Zezwolenie, o którym mowa w ust. 1, po jego wykorzystaniu przechowuje się w zakładzie górniczym przez okres nie krótszy niż 1 rok.
§  6.
Przepisy zarządzenia stosuje się również do:
1)
zakładów, które budują nowe lub rozbudowują istniejące zakłady górnicze,
2)
przedsiębiorstw geologicznych prowadzących objęte pracami geologicznymi roboty górnicze i wiercenia studzienne, które podlegają przepisom prawa górniczego.
§  7.
Zezwolenia na nabywanie, przechowywanie i używanie środków strzałowych, wydane na podstawie dotychczasowych przepisów, tracą moc z dniem 31 grudnia 1991 r.
§  8.
Postępowanie w sprawie wydania zezwolenia na nabywanie i przechowywanie środków strzałowych, wszczęte i nie zakończone przed dniem wejścia w życie zarządzenia, toczy się według przepisów tego zarządzenia.
§  9.
Traci moc zarządzenie nr 4 Prezesa Wyższego Urzędu Górniczego z dnia 16 czerwca 1973 r. w sprawie ustalenia wzoru zezwolenia na nabywanie środków strzałowych.
§  10.
W związku z art. 1 pkt 50 i art. 2 ustawy z dnia 26 listopada 1977 r. o zmianie Prawa górniczego (Dz. U. Nr 35, poz. 151) traci moc rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 21 maja 1973 r. w sprawie zasad i trybu wydawania zezwoleń na nabywanie, przechowywanie i używanie środków strzałowych na potrzeby zakładu górniczego (Dz. U. Nr 20, poz. 116).
§  11.
Zarządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

Okręgowy Urząd Górniczy

w .....................

data........ I. dz.....

WZÓR

Egz. nr .......

ZEZWOLENIE Nr .........

Na podstawie art. 149 ust. 2 dekretu z dnia 6 maja 1953 r.

- Prawo górnicze (Dz. U. z 1978 r. Nr 4, poz. 12 z późniejszymi

zmianami) Okręgowy Urząd Górniczy w ..........................

wydaje

kierownikowi ruchu zakładu górniczego ........................,

(imię i nazwisko)

zatwierdzonemu przez Okręgowy Urząd Górniczy w ................

decyzją z dnia ....................... I. dz. .................

lub w jego zastępstwie .......................................,

(imię i nazwisko)

zatwierdzonemu przez Okręgowy Urząd Górniczy w ................

decyzją z dnia ....................... I. dz. ................,

niniejsze zezwolenie na nabywanie środków strzałowych dla

potrzeb zakładu górniczego ....................................

(nazwa zakładu górniczego, miejscowość)

w ilościach podanych w tabeli:

Lp. Nazwa środków strzałowych (grupa i podgrupa) Ilość środków strzałowych planowana do zużycia w zakładzie górniczym w okresie ważności niniejszego zezwolenia Uwagi
1 2 3 4

Niniejsze zezwolenie ważne jest od ............ do ............

Jeden egzemplarz niniejszego zezwolenia zatrzymuje Okręgowy Urząd Górniczy. Jeden egzemplarz zezwolenia zakład górniczy jest obowiązany przekazać wytwórni, w której nabywa środki strzałowe.

Dyrektor

Pieczęć okrągła Okręgowego Urzędu Górniczego

okręgowego urzędu górniczego w ..........................

............................

(podpis)

Zmiany w prawie

Sejm uchwalił rentę wdowią z poprawkami rządu

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak...

Beata Dązbłaż 26.07.2024
Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024