Zakres i formy pomocy przysługującej nauczycielowi akademickiemu podejmującemu studia podyplomowe oraz inne formy kształcenia zawodowego.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ
z dnia 13 maja 1991 r.
w sprawie zakresu i form pomocy przysługującej nauczycielowi akademickiemu podejmującemu studia podyplomowe oraz inne formy kształcenia zawodowego.

Na podstawie art. 110 ust. 2 ustawy z dnia 12 września 1990 r. o szkolnictwie wyższym (Dz. U. Nr 65, poz. 385) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
W celu podniesienia kwalifikacji naukowych, dydaktycznych i zawodowych nauczyciele akademiccy mogą być kierowani na następujące formy podyplomowego doskonalenia oraz kształcenia zawodowego:
1)
studia podyplomowe,
2)
kursy,
3)
szkolenia specjalizacyjne,
4)
staże naukowe i zawodowe,
5)
seminaria i konferencje.
2.
Skierowania, o którym mowa w ust. 1, dokonuje dziekan wydziału zatrudniającego nauczyciela akademickiego lub kierownik innej jednostki organizacyjnej, w ramach posiadanych środków finansowych.
§  2.
1.
Nauczycielowi akademickiemu skierowanemu na zorganizowane w systemie dziennym studium podyplomowe lub kurs przysługuje urlop szkoleniowy na czas trwania obowiązkowych zajęć, wynikających ściśle z programu nauczania.
2.
Nauczycielowi akademickiemu skierowanemu na prowadzone w systemie zaocznym studium podyplomowe lub kurs przysługuje urlop szkoleniowy na czas niezbędny do wzięcia udziału w zajęciach, nie dłuższy jednak niż:
1)
28 dni roboczych w ciągu całego okresu trwania nauki na studium,
2)
20 dni roboczych w ciągu całego okresu trwania nauki na kursie.
3.
Nauczycielowi akademickiemu skierowanemu na wieczorowe studium podyplomowe, kurs wieczorowy lub szkolenie specjalizacyjne przysługuje na przygotowanie się i przystąpienie do egzaminów końcowych urlop szkoleniowy w wymiarze do 6 dni roboczych.
§  3.
1.
Do nauczycieli akademickich skierowanych na staż naukowy lub zawodowy stosuje się odpowiednio przepisy wydane na podstawie art. 109 ust. 1 i 4 ustawy z dnia 12 września 1990 r. o szkolnictwie wyższym (Dz. U. Nr 65, poz. 385).
2.
Staż naukowy lub zawodowy odbywany jest zgodnie z indywidualnym programem, ustalonym w drodze porozumienia między bezpośrednim przełożonym pracownika, zainteresowanym i kierownikiem jednostki przyjmującej na staż, który zapewnia jego właściwą realizację.
§  4.
W celu wzięcia udziału w seminarium lub konferencji nauczyciel akademicki może otrzymać urlop szkoleniowy w wymiarze do 6 dni roboczych, w zależności od czasu trwania seminarium lub konferencji.
§  5.
1.
Nauczycielowi akademickiemu skierowanemu na jedną z form podyplomowego doskonalenia oraz kształcenia zawodowego wymienionych w § 1 ust. 1, organizowanych poza miejscem jego zamieszkania i pracy, przysługują diety oraz zwrot kosztów przejazdów z miejsca zamieszkania do miejscowości, w której prowadzone jest kształcenie, i z powrotem, a także noclegów, według zasad określonych w przepisach, w sprawie diet i innych należności z tytułu podróży służbowych na obszarze kraju.
2.
Jeżeli okres kształcenia, o którym mowa w ust. 1, jest dłuższy niż miesiąc, nauczycielowi akademickiemu przysługuje raz w miesiącu, poczynając od drugiego miesiąca, zwrot kosztów przejazdów z miejsca zamieszkania do miejscowości, w której prowadzone jest kształcenie, i z powrotem.
3.
Należności określone w ust. 1 i 2 może wypłacać jednostka organizacyjna, w której nauczyciel akademicki odbywa kształcenie. Należności te są refundowane przez uczelnię kierującą nauczyciela akademickiego.
§  6.
Do wynagrodzenia za czas urlopów szkoleniowych stosuje się przepisy art. 108 ust. 5 i 6 ustawy o szkolnictwie wyższym.
§  7.
Jeżeli udział nauczyciela akademickiego w jednej z form podyplomowego doskonalenia oraz kształcenia zawodowego wymienionych w § 1 ust. 1 jest uzależniony od wniesienia opłat, opłatę uiszcza uczelnia kierująca.
§  8.
Nauczyciele akademiccy skierowani na jedną z form podyplomowego doskonalenia oraz kształcenia zawodowego na podstawie dotychczasowych przepisów zachowują określone w nich uprawnienia.
§  9.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 kwietnia 1991 r.

Zmiany w prawie

Sejm uchwalił rentę wdowią z poprawkami rządu

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak...

Beata Dązbłaż 26.07.2024
Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024