Określenie szczegółowego trybu przeprowadzania konkursu dla kandydatów na aplikantów notarialnych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 30 kwietnia 1991 r.
w sprawie określenia szczegółowego trybu przeprowadzania konkursu dla kandydatów na aplikantów notarialnych.

Na podstawie art.71 § 4 ustawy z dnia 14 lutego 1991 r. - Prawo o notariacie (Dz. U. Nr 22, poz. 91) zarządza się, co następuje:
§  1.
Zgłoszenia kandydatów na aplikację notarialną rada izby notarialnej przyjmuje w terminie do dnia 15 maja każdego roku.
§  2.
Liczbę aplikantów notarialnych określa corocznie walne zgromadzenie właściwej izby notarialnej.
§  3.
1.
Co najmniej na dwa miesiące przed dniem 15 maja każdego roku rada właściwej izby notarialnej ogłasza w prasie o przeprowadzeniu konkursu dla kandydatów na aplikantów notarialnych.
2.
Rada właściwej izby notarialnej w ogłoszeniu o konkursie podaje:
1)
wymagane kwalifikacje kandydatów na aplikantów, o których mowa w art.11 pkt 1-3 ustawy z dnia 14 lutego 1991 r. - Prawo o notariacie,
2)
termin zgłaszania wniosków i termin konkursu,
3)
miejsce przeprowadzenia konkursu.
§  4.
1.
W celu przeprowadzenia konkursu rada izby notarialnej powołuje komisję konkursową w składzie co najmniej trzech osób wyłonionych spośród notariuszy. Komisji przewodniczy prezes lub wiceprezes rady.
2.
W składzie komisji może uczestniczyć przedstawiciel Ministra Sprawiedliwości.
3.
Komisja konkursowa ustala, czy kandydat spełnia wymagania określone dla aplikantów notarialnych.
§  5.
1.
Konkurs przeprowadzany jest w dwóch etapach:
1)
część pisemna,
2)
rozmowa kwalifikacyjna.
2.
Część pisemna obejmuje sprawdzian z wiadomości z zakresu prawa cywilnego, postępowania cywilnego oraz innych dziedzin prawa niezbędnych przy wykonywaniu zawodu notariusza.
3.
Rozmowa kwalifikacyjna obejmuje w szczególności sprawdzian z ogólnych wiadomości prawniczych, z uwzględnieniem zagadnień występujących w praktyce notarialnej, z wiadomości ogólnych oraz umiejętności formułowania wypowiedzi, argumentowania i prawidłowej wymowy.
4.
Przy ocenie kandydata bierze się pod uwagę również wyniki osiągnięte przez niego w nauce w czasie studiów prawniczych, a także opinie z dotychczasowych miejsc pracy kandydata.
§  6.
Z przeprowadzonego konkursu sporządza się protokół, który podpisują przewodniczący i członkowie komisji.
§  7.
Spośród osób, które uzyskały pozytywną ocenę w konkursie, komisja konkursowa wyłania kandydatów na aplikantów i listę tych kandydatów przedstawia niezwłocznie radzie izby notarialnej.
§  8.
Rada izby notarialnej, w terminie siedmiu dni od zakończenia konkursu, zawiadamia kandydatów na aplikantów o wyniku konkursu.
§  9.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Sejm uchwalił rentę wdowią z poprawkami rządu

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak...

Beata Dązbłaż 26.07.2024
Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024