Udzielanie świadczeń zapobiegawczo-leczniczych studentom i członkom ich rodzin oraz orzekanie o niezdolności studentów do uczestniczenia w zajęciach i udzielanie studentom urlopu ze względu na stan zdrowia.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA I OPIEKI SPOŁECZNEJ
z dnia 21 marca 1991 r.
w sprawie udzielania świadczeń zapobiegawczo-leczniczych studentom i członkom ich rodzin oraz orzekania o niezdolności studentów do uczestniczenia w zajęciach i konieczności udzielania studentom urlopu ze względu na stan zdrowia.

Na podstawie art. 155 ustawy z dnia 12 września 1990 r. o szkolnictwie wyższym (Dz. U. Nr 65, poz. 385) zarządza się, co następuje:
§  1.
Świadczeń zapobiegawczo-leczniczych studentom szkół wyższych, zwanych dalej "studentami", oraz ich niepracującym małżonkom i dzieciom udzielają przychodnie dla studentów lub inne zakłady społecznej służby zdrowia, właściwe ze względu na miejsce pobytu stałego lub czasowego tych osób.
§  2.
Dowodem uprawniającym do świadczeń zapobiegawczo-leczniczych jest:
1)
dla studenta - książka zdrowia studenta, wydana przez właściwą szkołę wyższą według wzoru ustalonego przez Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej, z potwierdzeniem ważności na każdy rok akademicki,
2)
dla małżonka i dzieci - legitymacja analogiczna jak dla niepracujących członków rodziny pracownika, stwierdzająca fakt, że członek rodziny studenta nie pozostaje w stosunku pracy ani nie jest studentem, ważna na dany rok akademicki, wydana przez właściwą szkołę wyższą na podstawie dokumentów złożonych przez studenta.
§  3.
1.
Badania okresowe stanu zdrowia przeprowadza się u studentów II i IV roku studiów.
2.
Badania radiofotograficzne klatki piersiowej są wykonywane na II i IV roku studiów, a o ewentualnych dalszych badaniach decyduje lekarz sprawujący opiekę nad studentem.
§  4.
Badania okresowe obejmują ogólne badania lekarskie, uzupełnione w razie potrzeby badaniami diagnostycznymi i specjalistycznymi.
§  5.
Badania okresowe przeprowadzają lekarze przychodni dla studentów, w terminie przez siebie ustalonym.
§  6.
Wyniki badań okresowych oraz badań radiofotograficznych odnotowuje się w książce zdrowia studenta w formie wpisu stwierdzającego przeciwwskazania bądź brak przeciwwskazań do zajęć przewidzianych programem studiów, uprawiania sportu, podejmowania pracy i uczestnictwa w zorganizowanych formach wypoczynku.
§  7.
Na kierunkach studiów, na których wymagane są szczególne warunki zdrowia lub na których występują zagrożenia dla stanu zdrowia, lekarz przychodni dla studentów w porozumieniu z właściwym dziekanem może ustalić inną częstotliwość i zakres oraz termin badań okresowych stanu zdrowia studentów, niż wynika to z przepisów § 3-5.
§  8.
Studenci, u których stwierdzono odchylenia od prawidłowego stanu zdrowia, powinni być objęci czynnym poradnictwem przez lekarza sprawującego opiekę nad studentem.
§  9.
Orzeczenie o uzasadnionej stanem zdrowia czasowej niezdolności studenta do uczestniczenia w zajęciach przewidzianych planem studiów wydaje studentowi zakład społecznej służby zdrowia, o którym mowa w § 1.
§  10.
O wydaniu orzeczenia, o którym mowa w § 9, dokonuje się odpowiedniego wpisu do książki zdrowia studenta lub do zaświadczenia wystawionego przez zakład społecznej służby zdrowia określony w § 1.
§  11.
Orzeczenie o konieczności udzielenia studentowi urlopu ze względu na stan zdrowia wydaje komisja lekarska.
§  12.
1.
Komisja lekarska, o której mowa w § 11, działa w przychodni dla studentów.
2.
Kierownik przychodni wymienionej w ust. 1 ustala skład komisji lekarskiej, wyznaczając jej przewodniczącego oraz członków, z tym że w składzie komisji powinno być co najmniej dwóch lekarzy.
3.
W razie potrzeby przewodniczący komisji lekarskiej może zaprosić do udziału w posiedzeniu komisji właściwych specjalistów.
§  13.
Do komisji lekarskiej dla uzyskania urlopu ze względu na stan zdrowia kieruje studenta lekarz sprawujący nad nim opiekę.
§  14.
1.
Na podstawie aktualnej oceny stanu zdrowia studenta i niezbędnej dokumentacji lekarskiej komisja lekarska wydaje orzeczenie o niezdolności lub ograniczeniu zdolności studenta do zajęć przewidzianych planem studiów, oraz wskazuje w nim okres, na który powinien być udzielony studentowi urlop ze względu na stan zdrowia.
2.
Orzeczenie komisji lekarskiej jest ostateczne.
3.
O wydaniu orzeczenia, o którym mowa w ust. 1, dokonuje się odpowiedniego wpisu do książki zdrowia studenta.
§  15.
1.
Po zakończeniu urlopu ze względu na stan zdrowia studenta lekarz sprawujący opiekę nad jego zdrowiem bądź - na wniosek tego lekarza - komisja lekarska kontroluje stan zdrowia studenta.
2.
O przeprowadzeniu kontroli stanu zdrowia studenta dokonuje się odpowiedniego wpisu do jego książki zdrowia.
§  16.
Właściwości organów i tryb wydawania decyzji nakazującej studentowi podejrzanemu o chorobę zakaźną lub podejrzanemu o zakażenie taką chorobą wstrzymanie się od uczęszczania na zajęcia przewidziane programem studiów regulują przepisy o zwalczaniu chorób zakaźnych.
§  17. 1
(skreślony).
§  18.
Traci moc zarządzenie Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 24 stycznia 1984 r. w sprawie zasad korzystania przez studentów i rodziny studenckie z opieki lekarskiej i ochrony zdrowia (Monitor Polski Nr 3, poz. 27).
§  19.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 17 skreślony przez § 1 zarządzenia z dnia 27 września 1993 r. (M.P.93.52.484) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 28 października 1993 r.

Zmiany w prawie

Sejm uchwalił rentę wdowią z poprawkami rządu

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak...

Beata Dązbłaż 26.07.2024
Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1991.15.99

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Udzielanie świadczeń zapobiegawczo-leczniczych studentom i członkom ich rodzin oraz orzekanie o niezdolności studentów do uczestniczenia w zajęciach i udzielanie studentom urlopu ze względu na stan zdrowia.
Data aktu: 21/03/1991
Data ogłoszenia: 26/04/1991
Data wejścia w życie: 26/04/1991