Współczynniki przeliczeniowe do aktualizacji wyceny wartości środków trwałych na dzień 1 stycznia 1991 r.

OBWIESZCZENIE
PREZESA GŁÓWNEGO URZĘDU STATYSTYCZNEGO I MINISTRA FINANSÓW
z dnia 28 marca 1991 r.
w sprawie współczynników przeliczeniowych do aktualizacji wyceny wartości środków trwałych na dzień 1 stycznia 1991 r.

Na podstawie § 13 ust. 1 oraz w związku z § 13a rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 19 grudnia 1989 r. w sprawie uznawania składników majątkowych za środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne, zasad i stawek ich amortyzacji oraz zasad aktualizacji wyceny środków trwałych (Dz. U. Nr 72, poz. 422, z 1990 r. Nr 42, poz. 248 i Nr 90, poz. 529 oraz z 1991 r. Nr 19, poz. 83) ogłasza się wykaz współczynników przeliczeniowych do aktualizacji wyceny wartości środków trwałych metodą szczegółową na dzień 1 stycznia 1991 r. według poziomu cen z września 1990 r. stanowiący załącznik do obwieszczenia.

ZAŁĄCZNIK

WYKAZ WSPÓŁCZYNNIKÓW PRZELICZENIOWYCH DO AKTUALIZACJI WYCENY WARTOŚCI ŚRODKÓW TRWAŁYCH METODĄ SZCZEGÓŁOWĄ NA DZIEŃ 1 STYCZNIA 1991 R.

I. Wykaz współczynników przeliczeniowych
Nr współczynnika Symbol według Klasyfikacji rodzajowej środków trwałych Nazwa grupy środków trwałych Współczynniki przeliczeniowe dla środków trwałych nabytych (wytworzonych)
do 1.I.1990 r. w 1990 r.
1 1 Budynki 2,4 1,0
2 2 Budowle 2,3 1,0
3 3 Kotły i maszyny energetyczne 3,6 1,0
4 4 Maszyny, urządzenia i aparaty ogólnego zastosowania 2,8 1,0
5 491 Zespoły komputerowe 1,0 1,0
6 5 Maszyny, urządzenia i aparaty specjalne branżowe 2,8 1,0
7 6 Urządzenia techniczne 3,2 1,0
8 7 Środki transportowe 3,0 1,0
9 8 Narzędzia, przyrządy, ruchomości i wyposażenie 2,4 1,0
10 01 Melioracje szczegółowe 2,3 1,0

II. Objaśnienia sposobu stosowania współczynników przeliczeniowych

1. Aktualizacja wyceny środków trwałych polega na przeliczeniu figurującej w ewidencji wartości brutto i umorzenia poszczególnych obiektów na dzień 1 stycznia 1991 r. na ceny odtworzenia z września 1990 r. za pomocą podanych w części I współczynników przeliczeniowych właściwych dla grup rodzajowych i okresów nabycia (wytworzenia) środków trwałych.

2. Za okres nabycia obiektu, z którym wiąże się właściwy współczynnik przeliczeniowy, uważa się rok poniesienia nakładów na jego nabycie (zakup, wytworzenie, montaż, instalację), z uwzględnieniem dodatkowo następujących ustaleń:

1) obiekty nabyte przed dniem 1 stycznia 1990 r., objęte przeceną lub wyceną według stanu na dzień 1 stycznia 1990 r., przecenia się za pomocą współczynników właściwych do przeliczenia wartości obiektów nabytych przed dniem 1 stycznia 1990 r.

2) obiekty, w tym także przebudowane lub zmodernizowane (w szczególności budynki, budowle oraz duże agregaty i instalacje technologiczne), przyjęte do ewidencji środków trwałych w roku 1990, pochodzące z zadań inwestycyjnych zakończonych w 1990 r., a rozpoczętych przed 1 stycznia 1990 r., należy zaktualizować wpierw na poziom cen zastosowany przy przecenie na 1 stycznia 1990 r. metodą szczegółową według współczynników właściwych dla każdego okresu ponoszenia nakładów zgodnie z wykazem stanowiącym załącznik do obwieszczenia Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego i Ministra Finansów z dnia 28 grudnia 1989 r. (Monitor Polski Nr 44, poz. 363), a następnie na poziom cen z września 1990 r. za pomocą współczynników podanych w części I.

3. W przypadku gdy wyliczona za pomocą właściwego dla danej grupy środków trwałych współczynnika przeliczeniowego wartość odtworzenia obiektu różni się więcej niż o 10% od znanej ceny wynikającej z aktualnego dla okresu przeliczenia cennika, kosztorysu lub ceny zapłaconej za nowy środek trwały o takim samym lub zbliżonym przeznaczeniu i parametrach użytkowych, to przeliczenie może nastąpić przy zastosowaniu tej ceny z uwzględnieniem kosztów dodatkowych, np.: transportu, montażu (§ 10 ust. 4 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 19 grudnia 1989 r. w sprawie uznawania składników majątkowych za środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne, zasad i stawek ich amortyzacji oraz zasad aktualizacji wyceny środków trwałych - Dz. U. Nr 72, poz. 422, z 1990 r. Nr 42, poz. 248 i Nr 90, poz. 529 oraz z 1991 r. Nr 19, poz. 83).

4. Podmioty gospodarcze, które umarzają środki trwałe, ustalają wartość umorzenia po aktualizacji, stosując ten sam współczynnik przeliczeniowy, za którego pomocą przeliczono wartość brutto obiektu. Wartość umorzenia obiektów uzyskanych w wyniku wieloletniego inwestowania ustala się, stosując średni wskaźnik wyliczony z podzielenia łącznej wartości obiektu po przecenie przez łączną wartość obiektu w cenach ewidencyjnych przed przeceną. Do przeliczenia wartości umorzenia obiektów przebudowanych lub zmodernizowanych stosuje się średni wskaźnik wyliczony z podzielenia łącznej wartości obiektu (wartość brutto obiektu + wartość przebudowy lub modernizacji) po przeliczeniu przez łączną wartość brutto obiektów przed przeliczeniem.

5. Podmioty gospodarcze, które nie umarzają środków trwałych, określają zużycie poszczególnych obiektów szacunkowo - zarówno przed, jak i po aktualizacji - z uwzględnieniem następujących ustaleń:

1) wartość zużycia środków trwałych, których rok budowy jest znany, szacuje się z uwzględnieniem okresu użytkowania obiektu, przyjmując za każdy rok stawki amortyzacyjne ustalone w wykazie stanowiącym załącznik do rozporządzenia, o którym mowa w ust. 3,

2) jeżeli data budowy (nabycia) obiektu nie jest znana, to zużycie danego obiektu ustala się w sposób uproszczony według oceny stanu technicznego, określając stan jako dobry, średni lub zły.

Uznaje się stan techniczny obiektu za:

- dobry - jeżeli obiekt nie wymaga remontu w podstawowych elementach konstrukcyjnych; przy szacunku stopnia zużycia przyjmuje się, że obiekty te są zużyte od 1 do 30%,

- średni - jeżeli obiekt wymaga remontu niektórych podstawowych elementów konstrukcyjnych (ścian, stropów, dachu); przy szacunku stopnia zużycia przyjmuje się, że obiekty te są zużyte od 31 do 70%,

- zły - jeżeli obiekt jeszcze użytkowany nie nadaje się do remontu i jest przeznaczony do likwidacji; przy szacunku stopnia zużycia przyjmuje się, że obiekty te są zużyte od 71 do 100%.

Stopień zużycia obiektu nie może przekroczyć 100%.

Wartość zużycia środków trwałych pochodzących sprzed 1 stycznia 1990 r. można też określić, przyjmując za punkt wyjścia zużycie ustalone w toku aktualizacji wyceny środków trwałych na dzień 1 stycznia 1990 r. i doliczając zużycie za 1990 r. według stawek amortyzacyjnych ustalonych w wykazie stanowiącym załącznik do rozporządzenia, o którym mowa w ust. 3.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1991.12.82

Rodzaj: Obwieszczenie
Tytuł: Współczynniki przeliczeniowe do aktualizacji wyceny wartości środków trwałych na dzień 1 stycznia 1991 r.
Data aktu: 28/03/1991
Data ogłoszenia: 11/04/1991
Data wejścia w życie: 11/04/1991