Szczegółowy tryb kontroli rozporządzeń i zarządzeń wojewodów.

ZARZĄDZENIE Nr 41
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 30 lipca 1990 r.
w sprawie szczegółowego trybu kontroli rozporządzeń i zarządzeń wojewodów.

Na podstawie art. 48 ustawy z dnia 22 marca 1990 r. o terenowych organach rządowej administracji ogólnej (Dz. U. Nr 21, poz. 123) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Zarządzenie określa szczegółowy tryb wykonywania kontroli zgodności rozporządzeń i zarządzeń wojewodów z:
1)
ustawami oraz aktami wydanymi w celu ich wykonania,
2)
polityką rządu,
3)
zasadami rzetelności, sprawności działania i gospodarności.
2.
Ilekroć w zarządzeniu jest mowa o:
1)
rozporządzeniu wojewody - należy przez to rozumieć akt normatywny wojewody ustanawiający przepisy prawa miejscowego,
2)
zarządzeniu wojewody - należy przez to rozumieć akt wojewody o charakterze ogólnym, nie ustanawiający przepisów prawa miejscowego,
3)
ministrach - należy przez to rozumieć również centralne organy administracji państwowej, z wyjątkiem centralnych organów podległych ministrom.
§  2.
1.
Wojewoda przekazuje wydane rozporządzenie, wraz z uzasadnieniem, niezwłocznie po podpisaniu, ministrowi właściwemu do spraw administracji.
2.
Minister właściwy do spraw administracji dokonuje kontroli rozporządzenia wojewody, zasięgając w razie potrzeby opinii właściwych rzeczowo ministrów.
§  3.
1.
Wojewoda przekazuje wydane zarządzenie, wraz z uzasadnieniem, niezwłocznie po podpisaniu, właściwemu rzeczowo ministrowi, a gdy zarządzenie reguluje sprawy należące do właściwości dwóch lub więcej ministrów - wszystkim zainteresowanym ministrom.
2.
Właściwy rzeczowo minister dokonuje wstępnej kontroli zarządzenia wojewody.
3.
W razie stwierdzenia w wyniku kontroli, o której mowa w ust. 2, uchybień uzasadniających uchylenie kontrolowanego aktu przez Prezesa Rady Ministrów, akt ten przekazuje się ministrowi właściwemu do spraw administracji wraz z wnioskiem w sprawie uchylenia, zawierającym uzasadnienie faktyczne i prawne.
§  4.
1.
Minister właściwy do spraw administracji przedstawia Prezesowi Rady Ministrów projekt rozstrzygnięć w sprawie uchylenia rozporządzeń lub zarządzeń wojewodów.
2.
Przedstawienie Prezesowi Rady Ministrów projektu zarządzenia w sprawie uchylenia rozporządzenia lub zarządzenia wojewody może być poprzedzone wystąpieniem do wojewody o uchylenie lub zmianę kwestionowanego aktu we własnym zakresie. Wystąpienie powinno wskazywać dostrzeżone uchybienia wraz z uzasadnieniem.
3.
W przypadku gdy wojewoda nie uchyli albo nie zmieni rozporządzenia lub zarządzenia w terminie 14 dni od dnia otrzymania wystąpienia, o którym mowa w ust. 2, minister właściwy do spraw administracji niezwłocznie przedstawia Prezesowi Rady Ministrów projekt zarządzenia w sprawie uchylenia kwestionowanego aktu.
§  5.
1.
Jeżeli stwierdzona w wyniku kontroli niezgodność rozporządzenia lub zarządzenia wojewody z polityką rządu, zasadami rzetelności, sprawności działania albo gospodarności nie ma wpływu na istotę regulacji zawartej w tym akcie, minister właściwy do spraw administracji może, działając zgodnie ze wskazówkami Prezesa Rady Ministrów, ograniczyć się do wskazania wojewodzie tej niezgodności.
2.
Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio w przypadku naruszenia trybu i zasad postępowania w sprawach opracowywania, opiniowania i konsultowania projektów aktów ustanawiających przepisy prawa miejscowego oraz ich wydawania, ustalonych w odrębnych przepisach.
§  6.
1.
W przypadku gdy w sprawie uchylenia rozporządzenia lub zarządzenia wojewody z powodu naruszenia interesów lokalnych wystąpi sejmik samorządowy, wniosek w tej sprawie rozpatruje minister właściwy do spraw administracji, zasięgając w razie potrzeby opinii właściwego rzeczowo ministra.
2.
Przepisy § 4 i § 5 stosuje się odpowiednio.
3.
Minister właściwy do spraw administracji informuje sejmik, który wystąpił z wnioskiem w sprawie uchylenia rozporządzenia lub zarządzenia wojewody, o sposobie załatwienia tego wniosku.
§  7.
Zarządzenie Prezesa Rady Ministrów uchylające rozporządzenie lub zarządzenie wojewody podlega ogłoszeniu w wojewódzkim dzienniku urzędowym w trybie określonym w odrębnych przepisach.
§  8.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Sejm uchwalił rentę wdowią z poprawkami rządu

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak...

Beata Dązbłaż 26.07.2024
Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024