Warunki przywozu z zagranicy, wywozu za granicę oraz przewozu przez terytorium Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej materiałów jądrowych, źródeł promieniotwórczych i urządzeń zawierających takie źródło.

ZARZĄDZENIE
PREZESA PAŃSTWOWEJ AGENCJI ATOMISTYKI
z dnia 25 lutego 1988 r.
w sprawie warunków przywozu z zagranicy, wywozu za granicę oraz przewozu przez terytorium Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej materiałów jądrowych, źródeł promieniotwórczych i urządzeń zawierających takie źródła.

Na podstawie art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 10 kwietnia 1986 r. - Prawo atomowe (Dz. U. Nr 12, poz. 70 i z 1987 r. Nr 33, poz. 180) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Materiały jądrowe, źródła promieniotwórcze i urządzenia zawierające źródła promieniotwórcze mogą być przywożone z zagranicy przez jednostkę organizacyjną, która ma zezwolenie:
1)
na stosowanie materiałów jądrowych, źródeł promieniotwórczych oraz urządzeń zawierających źródła promieniotwórcze lub
2)
na obrót materiałami jądrowymi albo źródłami promieniotwórczymi, lub
3)
na wytwarzanie i przetwarzanie materiałów jądrowych i źródeł promieniotwórczych, lub
4)
na produkowanie urządzeń zawierających źródła promieniotwórcze, lub
5)
na produkowanie wyrobów powszechnego użytku emitujących promieniowanie jonizujące,

wydane na podstawie art. 4 ustawy z dnia 10 kwietnia 1986 r. - Prawo atomowe (Dz. U. Nr 12, poz. 70 i z 1987 r. Nr 33, poz. 180).

2.
Przepis ust. 1 nie dotyczy przywozu z zagranicy:
1)
materiałów jądrowych w ilości mniejszej niż:
a)
0,0001 g izotopów rozczepialnych U-233 i U-235 w przypadku uranu wzbogaconego,
b)
0,0001 g Pu-239,
c)
10 g uranu naturalnego lub zubożonego,
2)
źródeł promieniotwórczych i urządzeń zawierających źródła promieniotwórcze, których aktywność:
a)
właściwa substancji promieniotwórczej nie przekracza:
-
500 Bq/g w przypadku naturalnych substancji promieniotwórczych w postaci ciała stałego,
-
100 Bq/g w przypadku pozostałych substancji promieniotwórczych lub
b)
poszczególnych radionuklidów nie przekracza wartości określonych w następującej tabeli:
Lp. Przedział wchłonięć drogą pokarmową*) Limit aktywności (kBq)
1 2 3
1 nie więcej niż 900 kBq 5
2 1 MBq - 90 MBq 50
3 100 MBq - 900 MBq 500
4 1 GBq - 10 GBq 5000

*) Wielkości wchłonięć w odniesieniu do poszczególnych radionuklidów są określone w przepisach dotyczących dawek granicznych promieniowania jonizującego.

§  2.
Przywóz z zagranicy materiałów jądrowych stanowiących paliwo jądrowe jest dopuszczalny, jeżeli przeznaczenie paliwa, zamierzony sposób jego składowania przed użyciem, przewidywane miejsce i czas przyjęcia odpowiedzialności za materiał jądrowy oraz przewidywany sposób postępowania z wypalonym paliwem i z odpadami promieniotwórczymi, powstającymi w czasie eksploatacji paliwa, spełniają wymagania bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej.
§  3.
1.
Materiały jądrowe i źródła promieniotwórcze mogą być przywożone z zagranicy tylko łącznie z odpowiednim świadectwem wydanym przez producenta, zawierającym dane o materiale jądrowym lub źródle promieniotwórczym, w szczególności określające rodzaj izotopu, aktywność w Bq, ilość materiału jądrowego w g, postać fizyczną i typ źródła.
2.
Całkowita aktywność skażeń na powierzchni zamkniętego źródła promieniotwórczego nie może przekraczać 2 kBq (0,05 uCi).
§  4.
1.
Urządzenia zawierające źródła promieniotwórcze mogą być przywożone z zagranicy, jeżeli:
1)
W kraju producenta zostały dopuszczone do stosowania przez właściwy organ do spraw bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej,
2)
w normalnych warunkach pracy spełniają obowiązujące w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej wymagania i warunki bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej, a w szczególności ich stosowanie nie będzie powodowało przekroczenia ustalonych dawek granicznych promieniowania jonizującego.
2.
Jeżeli urządzenie zawierające źródła promieniotwórcze nie odpowiada warunkom określonym w ust. 1 pkt, przewóz tego urządzenia z zagranicy uzależnia się od uzyskania pozytywnej opinii o spełnianiu przez to urządzenie wymagań bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej, wydanej przez instytut naukowy wskazany przez właściwy organ państwowego bezpieczeństwa jądrowego ochrony radiologicznej.
3.
Na powierzchni zewnętrznej przewożonego urządzenia zawierającego źródło promieniotwórcze nie mogą występować skażenia promieniotwórcze, a moc dawki w dowolnym miejscu na powierzchni urządzenia nie może przekraczać 0,2 mSv/h (200 mrem/h).
§  5.
1.
Przewóz odpadów promieniotwórczych z zagranicy jest zabroniony.
2.
Przepis ust. 1 nie dotyczy przywozu odpadów promieniotwórczych, pochodzących z przerobu polskich materiałów jądrowych i źródeł promieniotwórczych, wykonywanego za granicą.
§  6.
Materiały jądrowe, źródła promieniotwórcze lub urządzenia zawierające źródła promieniotwórcze mogą być wywożone za granicę przez jednostkę organizacyjną, która ma zezwolenie:
1)
na obrót materiałami jądrowymi albo źródłami promieniotwórczymi lub
2)
na produkcję urządzeń zawierających źródła promieniotwórcze, lub
3)
na stosowanie materiałów jądrowych i źródeł promieniotwórczych, lub
4)
na wytwarzanie materiałów jądrowych i źródeł promieniotwórczych

- wydane na podstawie art. 4 ustawy z dnia 10 kwietnia 1986 r. Prawo atomowe.

§  7.
Materiały jądrowe, źródła promieniotwórcze lub urządzenia zawierające źródła promieniotwórcze mogą być przewożone przez terytorium Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, jeżeli sposób opakowania przesyłki i zastosowany środek transportu odpowiadają warunkom określonym w przepisach o transporcie materiałów niebezpiecznych.
§  8.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Sejm uchwalił rentę wdowią z poprawkami rządu

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak...

Beata Dązbłaż 26.07.2024
Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1988.9.82

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Warunki przywozu z zagranicy, wywozu za granicę oraz przewozu przez terytorium Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej materiałów jądrowych, źródeł promieniotwórczych i urządzeń zawierających takie źródło.
Data aktu: 25/02/1988
Data ogłoszenia: 19/03/1988
Data wejścia w życie: 19/03/1988