Opłata elektryfikacyjna pobierana przy powszechnej elektryfikacji wsi.

UCHWAŁA Nr 32
RADY MINISTRÓW
z dnia 8 lutego 1988 r.
w sprawie opłaty elektryfikacyjnej pobieranej przy powszechnej elektryfikacji wsi.

Na podstawie art. 3 ust. 2 ustawy z dnia 28 czerwca 1950 r. o powszechnej elektryfikacji wsi i osiedla (Dz. U. z 1954 r. Nr 32, poz. 135) Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
1.
Wysokość opłaty elektryfikacyjnej pobieranej od właścicieli lub użytkowników budynków objętych powszechną elektryfikacją na podstawie przepisów o powszechnej elektryfikacji wsi, z zastrzeżeniem ust. 2, wynosi równowartość pieniężną 30 q żyta.
2.
Właściciele lub użytkownicy budynków, których źródłem utrzymania jest emerytura, renta lub świadczenie alimentacyjne, uiszczają opłatę elektryfikacyjną w wysokości równowartości pieniężnej 15 q.żyta.
3.
Przepisy ust. 1 i 2 stosuje się do współwłaścicieli lub współużytkowników budynków, w których zostały założone odrębne wewnętrzne urządzenia odbiorcze, w zakresie ustalonym w przepisach wydanych na podstawie art. 1 ust. 2 ustawy z dnia 28 czerwca 1950 r. o powszechnej elektryfikacji wsi i osiedli (Dz. U. z 1954 r. Nr 32, poz. 135).
4. 1
Równowartość pieniężną żyta, o której mowa w ust. 1 i 2, oblicza się według ustalonej do celów podatku rolnego średniej ceny skupu żyta w IV kwartale roku poprzedzającego rok, w którym nastąpiła elektryfikacja budynku.
§  2.
Jeżeli właściciel lub użytkownik na własny koszt wykonał w budynku wewnętrzne urządzenia odbiorcze, opłatę elektryfikacyjną, ustaloną na zasadach określonych w § 1, obniża sie o 50%.
§  3.
Wymiaru opłaty elektryfikacyjnej dokonuje terenowy organ administracji państwowej o właściwości szczególnej do spraw finansowych stopnia podstawowego po ustaleniu, że budynek został podłączony do linii niskiego napięcia w ramach powszechnej elektryfikacji.
§  4.
Opłata elektryfikacyjna podlega uiszczeniu w okresie 3 lat od jej wymierzenia, w ratach płatnych w okresach kwartalnych. Organ dokonujący wymiaru opłaty elektryfikacyjnej może w uzasadnionych wypadkach przedłużyć okres spłaty do lat 6.
§  5.
Nie pobiera się opłat elektryfikacyjnych od właścicieli i użytkowników wieczystych gruntów, zobowiązanych do uczestniczenia w kosztach budowy urządzeń energetycznych na podstawie przepisów o gospodarowaniu gruntami i wywłaszczaniu nieruchomości z tytułu wyposażenia gruntów w sieć elektryczną, określonych w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 18 grudnia 1986 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania wysokości udziału w kosztach budowy urządzeń komunalnych, energetycznych i gazowych (Dz. U. Nr 48, poz. 242).
§  6.
Opłatę elektryfikacyjną za budynki zelektryfikowane w ramach powszechnej elektryfikacji w okresie od dnia 1 stycznia 1987 r. do dnia wejścia w życie uchwały ustala się na zasadach określonych w dotychczasowych przepisach, z tym że przychód szacunkowy z gospodarstwa rolnego określa się stosując zasady ustalania tego przychodu obowiązujące w dniu 31 grudnia 1984 r.
§  7.
Traci moc uchwała nr 480 Rady Ministrów z dnia 14 grudnia 1959 r. w sprawie opłat elektryfikacyjnych pobieranych przy powszechnej elektryfikacji wsi i osiedli (Monitor Polski Nr 103, poz. 554, z 1961 r. Nr 63, poz. 272, z 1962 r. Nr 35, poz. 164 i z 1973 r. Nr 10, poz. 59).
§  8.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 1 ust. 4 zmieniony przez § 1 uchwały nr 51 z dnia 31 marca 1990 r. (M.P.90.13.98) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 22 kwietnia 1990 r.

Zmiany w prawie

Sejm uchwalił rentę wdowią z poprawkami rządu

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak...

Beata Dązbłaż 26.07.2024
Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024